Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Radosnych Świąt Bożego Narodzenia naszym drogim Czytelnikom życzy Redakcja Dziennika Wschodniego
Reklama

Tak wyglądały Bełżyce kilkadziesiąt lat temu

Kontynuujemy nasz cykl historyczny, ukazujący miasta i miasteczka Lubelszczyzny z ubiegłego wieku. Dziś zapraszamy do Bełżyc, które leżą nad rzeką Krężniczanką – dopływem Bystrzycy, we wschodniej części Równiny Bełżyckiej. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po uliczkach i zaułkach
Tak wyglądały Bełżyce kilkadziesiąt lat temu

Autor: Przemysław Maliszewski

Bełżyce to miasto położone w centrum Równiny Bełżyckiej z prawami miejskimi od 1417 r., na trasie szlaku handlowego z Krakowa na Litwę. Od II połowy XVI w. znane jako siedziba zboru ariańskiego i prężnie działający ośrodek handlowy. W wyniku degradacji ludności w latach 1869-1870 odebrano Bełżycom prawa miejskie, które miasto odzyskało dopiero w 1958 r.

Dokumentacją obrazującą Bełżyce są fotografie Przemysława Maliszewskiego.
Poniższe fotografie przedstawiają historyczny układ zabudowy wytyczony przez prostokątny Rynek, z siecią ulic od niego wychodzącą, od którego w oddaleniu położony był dawny zamek – była rezydencja właściciela miejscowości. Późniejszą rezydencją był dwór z połowy XIX, potem pełniący funkcję szpitala, oddalony od zwartej zabudowy miejskiej, którą tworzą głównie budynki dwu i trzy kondygnacyjne. Na zdjęciach widać jeszcze dużą ilość zabudowy drewnianej, dzisiaj w dużej mierze już nieistniejącej.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

ALARM 24

Masz dla nas temat?

Daj nam znać pod numerem:

+48 691 770 010

Kliknij i poinformuj nas!

Reklama

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Reklama
Reklama
Reklama