Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 maja 2024 r.
10:34

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. DW/archiwum)

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Wówczas w Poslce i na na świecie odbywa się Noc Muzeów. To wydarzenie, kiedye wieczorami muzea otwierają swoje drzwi i za darmo można zwiedzić wystawy. Przed wybraniem się na zwiedzanie, warto sprawdzić informacje, ponieważ niektóre instytucje kultury prowadzą wcześniejsze zapisy na wydarzenia.

Noc Muzeów w Lublinie

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na oprowadzania po Kaplicy Trójcy Świętej, edukacyjne warsztaty artystyczne dla całych rodzin i wiele innych atrakcji. Muzeum będzie czynne w godzinach 18- 24. Jedną z atrakcji, którą będziemy mogli zwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów jest pokaz pasteli Witkacego z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie.

Natomiast w Muzeum im. Józefa Czechowicza podczas Nocy Muzeów oprócz zwiedzania muzeum będziemy mogli posłuchać koncertu. O godzinie 19 rozpocznie się koncert Łukasza Jemioły – lubelski artysta przedstawi własne interpretacje polskiej poezji, w tym także tej lubelskiej.

Muzeum w sobotę będzie czynne w godzinach 18-21. Podczas Nocy Muzeów, oprócz wysłuchania koncertów będziemy mogli także zwiedzić wystawy:

 • Lublin w latach międzywojennych, wystawa stała - parter
 • Józef Czechowicz 1903 – 1939, wystawa stała - I piętro
 • Gabinety historii naturalnej Lublina / Wystawa Krystyny Rudzkiej-Przychody, wystawa czasowa – II piętro

Wszystkie wydarzenia obędą się w siedzibie Muzeum przy ulicy Złotej 3.

Bezpłatnie w sobotę 18 maja będzie można zwiedzić także Wieżę Trynitarską. Bezpłatne wejście z przewodnikiem możliwe będzie o godzinach 18, 19:30, 21 i 22. Każdorazowo na wieżę może wejść 50 osób, decyduje kolejność przybycia.

– W tym roku wydarzeniem towarzyszącym będzie „Światło Miłosza Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków”, organizowane przez Stowarzyszenie Anthill w ramach programu Patroni Roku 2024 Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej – zapowiadają organizatorzy.

W trakcie projekcji będziemy mogli wysłuchać wierszy artysty. Pokazy odbędą się o godzinach 20:50, 21:30, 21:50.

Muzeum Martyrologii na Majdanku zwiedzanie obiektu oferuje przez cały dzień. Uczestnicy będą mogli bliżej poznać muzeum od kuchni i dowiedzieć się czym w pracy zajmuje się muzealnik.

– Zanim otworzymy wystawę lub rozpoczniemy zajęcia edukacyjne dla młodzieży, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Przemyśleć temat, wybrać dokumenty i zdjęcia, które chcemy pokazać, zakonserwować przedmioty, które będą umieszczone na ekspozycji. W Międzynarodowym Dniu Muzeów chcemy opowiedzieć i pokazać Wam, na czym polega nasza codzienna praca w różnych obszarach działalności Muzeum – zapowiadają organizatorzy.

Początek już o 10 rano. Na wykłady dotyczące pracy muzealników obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 81 710 28 33 lub mailową pod adresem centrum@majdanek.eu Zwiedzanie możliwe do godziny 19, natomiast o godz. 11 zaplanowano zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem bez konieczności rezerwacji. Na wszystkie rzeczy wstęp jest bezpłatny.

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na zwiedzanie historyczne. Podczas spaceru uczestnicy będą mogli poznać wielowiekową historię tego miejsca.

– Teren Ogrodu Botanicznego w XVIII wieku był folwarkiem należącym między innymi do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza Kościuszki. W XIX wieku było tu uzdrowisko, a najnowsze badania archeologiczne prowadzone w obrębie Reduty Tadeusza Kościuszki odsłoniły ślady osadnictwa sprzed 4000 lat – zapowiadają organizatorzy.

Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 16.00 przy wejściu od ul. Willowej, planowane zakończenie ok. 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem tel. tel. 81 742 67 01 lub 81 743 49 00.

Swoje drzwi otworzą także Muzeum Martyrologii Pod Zegarem (godz. 18-21), Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej (godz. 18-21), Muzeum Apteka (18-23).

 

Noc Muzeów w Zamościu

W Zamościu również będziemy mogli zwiedzać. W Muzeum Zamojskim będziemy mogli zobaczyć historyczne dokumenty: akt lokacyjny Zamościa Jana Zamoyskiego z 10 kwietnia 1580 roku oraz jego potwierdzenie wydane przez króla Stefana Batorego z 12 czerwca 1580 roku. Oprócz tego będzie można obejrzeć wystawy:

 • Historyczną: Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska
 • Archeologiczną: Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu
 • Etnograficzną: Sztuka ludowa Zamojszczyzny
 • Galeria malarstwa historycznego i sakralnego
 • Jaćkowieskie Eldorado

Zwiedzanie możliwe jest aż do północy.

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza na projekcję multimedialną o historii twierdzy i miasta. Projekcje odbywają się w godzinach 19:00, 20:00, 21:00, 22:00. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wejściówki wydawane w budynku Prochowni w piątek 17 maja od godziny 18.00 Oprócz tego do północy na zwiedzających czekają wystawy:

 • Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku – Arsenał
 • Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w – Pawilon pod Kurtyną
 • Broń strzelecka XIX wieku
 • Rakieta V2 – marzenia o kosmosie i wojna

Oprócz tego, w godzinach 18-22 w Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego – ul. W. Łukasińskiego 2B oraz Budynku dawnej Akademii Zamojskiej – ul. Akademicka będzie można obejrzeć wystawy:

 • Rzeźby pomnikowe i portretowe prof. Mariana Koniecznego
 • Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej
 • 444 lata miasta Zamość

Zamojscy przewodnicy zapraszają także na tematyczne zwiedzanie Zabytków Starego Miasta. Zbiórka na Rynku Wielkim przy kamienicach muzealnych o godzinach 18.00, 20.00 i 22. Na zwiedzanie nie obowiązują zapisy.

 

Noc Muzeów w Puławach

18 maja swoje drzwi do późnych godzin wieczornych będzie mieć Muzeum Czartoryskich oraz Muzeum Badań Polarnych.

Muzeum Czartoryskich będzie czynne do 23. Bilet wstępu kosztuje 5 zł. W tej cenie  w Domku Aleksandryjskim będziemy mogli obejrzeć wystawy:

 • Monety i medale w dzieje Puław wpisane
 • Między dwoma brzegami… O historii mostu puławskiego im. Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego z lat 1931-1949
 • Ziemia Puławska z lotu ptaka
 • Zdjęcia lotnicze Zbigniewa Siemaszko z 1967 r.

Na godzinę 20. zaplanowany jest specjalny spacer z Damą po historycznym ogrodzie. Zbiórka na dziedzińcu głównym pod Pałacem Czartoryskich.

Muzeum Badań Polarnych w swoje progi zaprasza od godziny 15 do 22. W programie między innymi, quizy, zabawy, aktywności z wykorzystaniem gogli VR, spotkanie z autorką książki „Polarniczki” Dagmarą Bożek oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nazwy geograficzne profesora Krzysztofa Birkenmajera na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyda Zachodnia)

Noc Muzeów w Dęblinie

Do Nocy Muzeów dołącza także Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Za symboliczną złotówkę, która zostanie przekazana na renowację eksponatów będzie można wziąć udział w wielu atrakcjach. W programie między innymi:

 • Wykłady w ramach “Wszechnicy Lotniczej
 • Spotkanie z grupą Biało-Czerwone Wirtualne Iskry, dzięki którym będzie można wziąć udział w fascynującym interaktywnym pokazie, a nawet wcielić się w rolę pilota samolotu TS-11 Iskra.
 • Pokazy laserowe w namiocie sferycznym, pełne magii światła i nowoczesnych technologii.
 • Animacje i filmy dla dzieci, aby również najmłodsi mogli cieszyć się tą wyjątkową nocą.
 • Stoiska promocyjno - edukacyjne: m.in. takie, gdzie będzie można podziwiać olbrzymią wystawę modeli samolotów z klocków, a może nawet złożyć swój własny.

Muzeum będzie czynne od 17 do 23. Na godzinę 20 zaplanowano koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

Noc Muzeów w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na prawdziwą podróż w czasie. Od 18 do 22 będzie można bez limitów czasowych zwiedzać pałacowe wnętrza, a klimatu minionych czasów dodadzą damy przebrane w epokowe stroje. Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić zabytkowe pomieszczenia, w tym kaplicę pałacową z pokojem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Oprócz tego zwiedzający będą mogli obejrzeć następujące wystawy:

 • „Rodzinny Album”, z dawnymi aparatami fotograficznymi oraz akcesoriami służącymi do wykonywania zdjęć, a zaglądając do fotoplastykonu, będzie można obejrzeć zabytkowe fotografie ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego.
 • „Ordynat i jego dzieło” zobrazuje funkcjonowanie ordynacji jako dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.
 • „Lapidarium” przybliży działanie dawnej siedziby arystokratycznej.
 • W dawnej Stajni druga odsłona zbiorów sztuki socrealistycznej z aplikacjami i multimedialnymi prezentacjami materiałów archiwalnych ukazuje dorobek artystów po roku 1945. 

Specjalnie dla gości przygotowano seans filmowy. W repertuarze „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” – mało kto wie, że film był kręcony w murach pałacu. Pokazy o 18 i 20. Liczba miejsc jest ograniczona, przed każdym seansem będą wydawane wejściówki.

Noc Muzeów w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na noc pełną kultury i sztuki. Za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić wystawy, wziąć udział w warsztatach, a także posłuchać ciekawych wykładów. Wśród atrakcji znajdziemy m.in.:

 • Warsztaty ze złotnikami, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego wykonania – pod okiem znakomitych współczesnych artystów złotników – zaprojektowanego przez siebie, drobnego przedmiotu złotniczego, począwszy od przygotowania specjalnej formy odlewniczej poprzez odlewanie metalu, po opracowanie powierzchni gotowego przedmiotu biżuteryjnego, który stanie się ich własnością. 
 • Oprowadzania kuratorskie
 • Nocne zwiedzanie wystaw Oddziału Przyrodniczego w Spichlerzu Ulanowskich oraz muzealnego ogrodu: podczas zwiedzania można podejrzeć pszczelą rodzinę w szklanym ulu, mówki w formikarium oraz obejrzeć videomapping “Jak powstają wąwozy”
 • Kącik Młodego Paleontologa” – pod okiem pracowników muzeum dzieci będą mogły nauczyć się rozpoznawać skamieniałości, będziemy malować odlewy morskich zwierząt oraz wykonywać rekonstrukcję prehistorycznego morza kredowego
 • O 20 i 22 organizatorzy zapraszają na Zamek w Janowcu, gdzie odbędzie się nocne zwiedzanie oraz spotkanie z Białą Damą.

 

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

O atrakcje podczas Nocy Muzeów zadba Muzeum Południowego Podlasia. W programie oprócz możliwości zwiedzania wystaw, organizatorzy przygotowali warsztaty z plecenia wianków z bibuły, tkania na krosnach, czy kulinarne z pieczenia sękacza i smażenia racuchów.

Bialska Noc Muzeów będzie także okazją do spotkania się z profesorem Stanisławem Bajem – artystą związanym z Podlasiem.

Muzeum Południowego Podlasia będzie czynne w godzinach 17-24. Wstęp wolny.

 

Noc Muzeów w Chełmie

Muzeum Ziemi Chełmskiej również zaprasza na Noc Muzeów. Od 18 do 23.30 na odwiedzających czeka wiele atrakcji i wykładów.

Przy Lubelskiej 55 czekają wystawy „Dzieło złożone. Artyści Galerii 72” oraz „Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa”.

Przy Lubelskiej 56A poznamy historię regionu chełmskiego oraz przekonamy się jak pieczywo było ważne w kulturze obrzędowej.

Lubelska 57 skrywa "Skarby przyrody" oraz kolejną ekspozycję dla miłośników historii "Chełm jest jego imię... Dzieje miasta od X do XX w.”.

Od 18 do 20 w budynku przy Reformackiej 27 odwiedzić będzie można wystawę "Chełmska bezpieka i jej ofiary".

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!