poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska i Brześć razem walczą o pieniądze. Transgraniczne projekty

Dodano: 8 stycznia 2017, 08:37
Autor: eb

Wspólny projekt opracowały też Bialskie Centrum Kultury (na zdjęciu) i Centrum Kultury w Brześciu (fot. Google Street View)
Wspólny projekt opracowały też Bialskie Centrum Kultury (na zdjęciu) i Centrum Kultury w Brześciu (fot. Google Street View)

Siedem projektów transgranicznych przygotowała Biała Podlaska wspólnie z białoruskimi i ukraińskimi partnerami.

Obejmują one m.in.  inwestycje drogowe, rozbudowę systemów monitoringu, modernizację obiektów ze sfery kultury a także wspólne wydarzenia kulturalne i turystyczne.

– We współpracy z Brześciem miasto przygotowało dwa projekty drogowe. Pierwszy z nich obejmuje po stronie polskiej przebudowę skrzyżowania ul. Terebelskiej z drogą krajową nr 2 oraz budowę ronda na skrzyżowaniu al. Solidarności z drogą krajową nr 2 – mówi Michał Trantau, rzecznik prezydenta.

Strony wnioskują o ponad 2,4 mln euro. Drugi projekt drogowy to przebudowa ul. Sidorskiej  na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Włoskiej. W tym przypadku również chodzi o 2,4 mln euro.

Wspólny projekt opracowały też Bialskie Centrum Kultury i Centrum Kultury w Brześciu. Chodzi o modernizację siedziby BCK, zakup wyposażenia oraz stworzenie nowych powierzchni wystawienniczych. Można starać się o ponad 1,86 mln euro.

– Kolejny projekt dotyczy rozwoju turystyki po obu stronach granicy i polega m.in. na: zakupie wyposażenia IT, organizacji wizyt studyjnych, opracowaniu  przewodników, broszur i map turystycznych – precyzuje rzecznik. Miasta wnioskują o  ponad 670 tys. euro.

Jest też pomysł na wspólną organizacją wydarzeń kulturalnych w Brześciu i Białej Podlaskiej. – Część środków w ramach tego projektu ma być też przeznaczona na remonty budynków filii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej oraz Muzeum w Brześciu – zaznacza Trantau. Chodzi o 2,2 mln euro wsparcia.

Natomiast  Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej  i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne  w Baranowiczach  starają sie wspólnie o 2 mln euro na zaawansowany  monitoring miejski. W grę wchodzi również modernizacja infrastruktury teletechnicznej czy utworzenie aplikacji umożliwiającej zgłaszanie zagrożeń na terenie miast.

Współpracować chce również młodzież. Bialski Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 razem ze Szkołą Artystyczną w Łucku na Ukrainie oraz organizacją Białoruski Zielony Krzyż stworzą film o dziedzictwie kulturowym i historycznym miejsc które młodzież zwiedzi podczas wycieczek. Wnioski na projekty transgraniczne trafiły teraz do oceny. Wyniki będą znane w tym roku.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z jakiego powodu Białoruś ma otrzymywać dotacje z podatków obywateli unii ?
Rozwiń
Gość
Gość (8 stycznia 2017 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Biała, Brawo Brześć. Tylko współpraca nas uratuje. To jest bardzo dobra droga dla biednego wschodu kraju. Jeszcze uruchomienie strefy bezwizowej, to byłby strzał w dziesiątkę. Ale Lublin i okolica zrobią wszystko, żeby tak się nie stało. Szkoda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!