wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Dostali 125 tys. zł dofinansowania i kupili obraz. "Będzie najcenniejszy w kolekcji"

Dodano: 5 grudnia 2015, 19:50
Autor: eb

Nowy obraz w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia. To „Powrót kwestarza” Alfreda Wierusza-Kowalskiego z 1873 roku.

Na zakup obrazu placówka dostała 125 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym obrazem Wierusz-Kowalski zadebiutował na międzynarodowej scenie. Dzieło przedstawia epizod inspirowany książką „Pamiętniki kwestarza” autorstwa Ignacego Chodźko. Ten rodzimy pejzaż ze sceną rodzajową złożoną z zaprzęgów konnych przemierzających wiejską drogę, to jak mówią bialscy muzealnicy zapowiedź tematyki i stylu późniejszych prac malarza.

„Powrót kwestarza" do niedawna uchodził za zaginiony. Po prezentacji w Wiedniu w 1873 roku został zakupiony do galerii londyńskiej, następnie pojawił się na terenie Bawarii, a stamtąd trafił do zbiorów prywatnych w Polsce. W 2014 roku, po ponad 140 latach od debiutu został zaprezentowany w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. A od 14 grudnia będzie eksponowany na stałej wystawie "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku" w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

– To będzie najcenniejszy obraz w tej kolekcji – przyznaje dyrektor muzeum Małgorzata Nikolska.

Od 1975 roku w bialskim muzeum udało się zgromadzić ponad 330 eksponatów, których motywem przewodnim jest koń w malarstwie dawnym i współczesnym. „Powrót kwestarza” to drugie dzieło zakupione po ponad 20-letniej przerwie w zakupach muzealiów. W 2014 roku muzeum do swojej kolekcji nabyło obraz jednego z czołowych przedstawicieli szkoły monachijskiej Władysława Łosia "Sanie przed bramą" z 1873 r.

Prezentacja obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego odbędzie się 14 grudnia o godz. 14:00 w Muzeum Południowego Podlasia. Prezentacji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy "Wiktor Korecki (1897-1980). Pejzaż słowiański". Artysta  był jednym z najbardziej płodnych pejzażystów polskich XX w.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 grudnia 2015 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
„Krytykom wiedeńskim bardzo się ten obraz podobał. Odpowiada bowiem ich bezwyznaniowemu usposobieniu, które posługuje się także sztuką i przez obrazy wyszydza księży, pokazując ich ludowi jako pijaków. Nam przedmiot wybrany przez p. Kowalskiego wcale się podoba, nie przeszkadza nam to jednak przyznać, iż obraz jest świetnie wymalowanym”… z http://niebywalesuwalki.pl/2014/05/obraz-wierusza-kowalskiego-pokazany-publicznie-po-raz-pierwszy-od-ponad-140-lat/
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z treści artykułu to jest własność Galerii Londyńskiej, tak jak pół Białej jest własnością gminy żydowskiej. Ktoś beknie za paserkę i to już chyba, niedługo.
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto był sprzedawcą ? tzn. beneficjentem kasy :-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!