piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Duże miasto, 170 km od Lublina. Od 1 stycznia można tam pojechać bez wizy

Dodano: 27 grudnia 2017, 12:17
Autor: Ewelina Burda

Od stycznia do białoruskiego Brześcia będzie można pojechać bez wizy. Jednak nie dłużej niż na 10 dni. Specjalny dekret w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

Dotyczy to turystów z 77 krajów, w tym z Polski. Bez wizy będzie można przebywać do 10 dni w Brześciu i jego obwodzie. Podobna procedura działa już od 2016 roku w Grodnie i okolicach Kanału Augustowskiego, a od 2015 w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

Wprowadzenie kolejnej takiej bezwizowej strefy ma o 30 proc. zwiększyć ruch turystyczny w rejonie Brześcia.

– To cenna decyzja, krok w kierunku zacieśniania współpracy pomiędzy Polską i Białorusią – mówi Jacek Danieluk, burmistrz przygranicznego Terespola. Do Brześcia jest stąd 5 kilometrów. – Nasza współpraca z tym miastem układa się bardzo dobrze. Chodzi o wymianę kulturową czy sportową. Mamy kilka umów partnerskich. Coraz więcej inwestorów z Polski, lokalizuje swoje biznesy w brzeskiej podstrefie ekonomicznej – tłumaczy Danieluk.

Jego zdaniem prace powinny też pójść w drugim kierunku – tak żeby Białorusini mogli swobodnie przekraczać granicę i przyjeżdżać do Terespola. – Mamy tu kilka supermarketów otwartych całą dobę, nie przez przypadek. Białoruscy sąsiedzi przyjeżdżają, robią tu zakupy, zostawiają pieniądze. To napędza naszą gospodarkę – zaznacza.

Burmistrz liczy też w końcu uda się uruchomić ruch pieszy pomiędzy Terespolem a Brześciem. 

Zwiększyć ma się liczba punktów kontrolnych dla turystów bezwizowych. Będę się one znajdować na dworcach kolejowych i lotniskach. O takich planach pisaliśmy już w lutym. Zabiegały o to władze obwodu brzeskiego.

– Jest to dobra wiadomość również dla mieszkańców naszej gminy, ponieważ ułatwi to przekraczanie granicy i skróci do minimum formalności związane z wyjazdem – chwali Łukasz Dragun, radny gminy Terespol. – Sam kilka miesięcy temu organizowałem międzynarodowy rajd rowerowy. Spotkaliśmy się z wzorowym podejściem władz w Konsulacie Republiki Białoruś i bardzo dużą chęcią pomocy, ale  formalności wizowe były pewnym utrudnieniem. Mam również nadzieję, że koszty związane z uzyskaniem "przepustki" zezwalającej na wjazd, będą ograniczone do minimum i przekroczenie granicy będzie tańsze niż do tej pory – dodaje radny.

Białoruś nie podała jeszcze szczegółów dotyczących m.in. cennika. Ale na przykład w Grodnie taka przepustka kosztuje ok 50 zł. Można ją wykupić w biurach turystycznych.

Do Brześcia i niektórych rejonów obwodu brzeskiego będzie można dostać się przez drogowe przejścia graniczne: Terespol – Brześć, Sławatycze – Domaczewo oraz Połowce – Piszczatka. Poza tym, będzie można wybrać się pociągiem relacji Terespol – Brześć.

Strona białoruska ocenia, że do tej pory bez wiz wjechało tam ponad 76,5 tys. osób.

>>>

Zobacz także: Od 100 lat jest KUL. Film jubileuszowy uczelni

WIDEO

PCK
jar
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

PCK
PCK (28 grudnia 2017 o 18:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie widzę różnicy czy wyjazd z wizą czy z przepustką tak płacisz i tak płacisz :)
Rozwiń
jar
jar (28 grudnia 2017 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niebylem 20 lat i chetniie pojade,podobaly mi sie wieczorne dancgi.
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2017 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pis chce nam zamknąć zachodnie granice i otwiera nam wschodnie
Rozwiń
essi
essi (27 grudnia 2017 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polecam, pięny park w Brześciu z cudownymi latarniami. każda inna. Cudoooo
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2017 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że nie można już jeździć do Kaliningradu bez wiz.. Planowałem wycieczkę w przyszłym roku tak więc dobrze się składa że będzie mniej problemów z wjazdem na Białoruś. Warto jechać tam by się przekonać że jest tam inaczej jest normalnie a nie tak jak gadają media państwowe.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!