sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Miasto przy Jedwabnym Szlaku. Chińczycy zadowoleni, będą inwestycje?

Dodano: 11 stycznia 2017, 17:30
Autor: Ewelina Burda

We wtorek oficjalnie otwarto podstrefę ekonomiczną w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)
We wtorek oficjalnie otwarto podstrefę ekonomiczną w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)

Podstrefa ekonomiczna w Białej Podlaskiej oficjalnie otwarta. Ma tu powstać centrum logistyczne. A przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 70-procentowe ulgi podatkowe.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Podstrefa jest częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Widzimy tu potencjał położenia miasta przy Jedwabnym Szlaku. Chodzi o to aby połączyć suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach, strefę w Białej Podlaskiej z naszymi portami na Pomorzu i w ten sposób zwiększyć obrót towarowy – mówi Aleksandra Jankowska, prezes PSSE. 

Rada Ministrów 30 grudnia wydała rozporządzenie o włączeniu 94 hektarów terenu na byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej do pomorskiej strefy. 69 hektarów należy do miasta, a 24 to własność Agencji Mienia Wojskowego.

– Centrum logistyczne to nie jedyny pomysł. Biorąc pod uwagę współpracę z Chinami liczymy na eksport zdrowej żywności, szczególnie z Polski wschodniej – dodaje Jankowska.

Władze strefy podpisały też porozumienie z brzeską strefą ekonomiczną na Białorusi. – Są w Polsce inwestorzy zainteresowani wymianą handlową ze stroną białoruską i chcą być bliżej granicy – tłumaczy pani prezes.

– Polskie towary dobrej jakości mogą być w większej ilości eksportowane do Chin. Na tym opiera się inicjatywa Jedwabnego Szlaku aby wspólnie budować największy korytarz gospodarczy na świecie – mówiła podczas wtorkowego otwarcia podstrefy Liu Lijuan, radca ekonomiczno - handlowy w ambasadzie Chin w Polsce. – Cieszą nas plany budowy centrum logistycznego w Białej Podlaskiej. To daje szansę na rozwój i promocję szlaku – dodaje przedstawicielka ambasady.

Firmy, które zainwestują w podstrefie w Białej Podlaskiej mogą liczyć na ulgi podatkowe od 50 (duże firmy) do 70 proc. (małe i mikrofirmy).

– Będziemy uzbrajać ten teren. Nasze spółki miejskie, wodociągowa i ciepłownicza będą tu inwestować, tak aby powstały tu węzły. Na pewno chcemy też uzbroić teren w światłowód. Ważne aby sprowadzić tu wszystkie media, aby warunki do inwestowania były komfortowe – zapewnia prezydent Dariusz Stefaniuk.

Z rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że może tu powstać nawet 1600 miejsc pracy przy nakładach inwestycyjnych ponad 867 mln zł.

– Jeżeli chodzi o inwestorów, to są pewne firmy zainteresowane tymi terenami. Mam nadzieję że ten rok i następny to będzie czas negocjacji i przetargów – przyznaje Aleksandra Jankowska.

Na razie jednak nazwy konkretnych firm nie padły. Procedura uruchomienia w Białej Podlaskiej podstrefy ekonomicznej trwała rok.

Obecnie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma już 35 podstref w pięciu województwach. W sumie, to 123 inwestorów i 20 tys. miejsc pracy.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gościu z 09.39, czy możesz jaśniej, co oznacza kuteczny?
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czasem nie mogę wyjść z wrażanie, jak kuteczny jest bierecki w porozumieniu ze stefaniukiem. NIgdy sie nic nie dało, a teraz da!
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze się dzieje! Skuteczne działanie. Czekamy na zaklady, ale i to pewnie się uda.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Według najnowszego raportu Global Financial Integrity (międzynarodowej organizacji zajmującej się nielegalnymi przepływami finansowymi), Polska, - jako jedyny kraj członkowski UE jest w pierwszej dwudziestce państw najbardziej wyzyskiwanych na świecie przez zagraniczne korporacje. Rapot GFI stwierdza, że zagraniczne firmy, także te zlokalizowane w SSE i podstrefach nielegalnie wyprowadzają z Polski corocznie około 90 mld zl, czyli około 5% PKB. Jeżeli zasady obowiązujące w SSE zostałyby rozszerzone na całą Polskę, to pytaniem otwartym pozostaje, na ile bylibyśmy ograbiani i to bez żadnych sentymentów. To właśnie ,,dzięki’’, takiej ,,transformacji’’, już od czasu dogoworów przy okrągłym meblu w Magdalence mamy w Polsce najniższe wynagrodzenia w UE, obecnie nawet niższe, jak w Albanii. Jednocześnie ,,umiłowani przywódcy’’ Polski i UE, nieustannie i niezmiennie pitolą nam o zrównoważonym rozwoju regionów. NO COMMENT
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2017 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam, skoro specjalne strefy ekonomiczne są korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, gmin i państwa polskiego, to dlaczego nie zastosować tych reguł, które obowiązują na terenie stref ekonomicznych do całego teruytorium Polski ? pozdrawiam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!