sobota, 24 marca 2018 r.

Edukacja

ZNP będzie bronić gimnazjów

Dodano: 6 listopada 2015, 18:30

Ewa Suchań, prezes powiatowego oddziału ZNP
Ewa Suchań, prezes powiatowego oddziału ZNP

Rozmowa z Ewą Suchań, prezes powiatowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

• ZNP było przeciwne reformie oświaty wprowadzającej gimnazja. Teraz chcecie ich bronić. Nie ma w tym sprzeczności?

– Rzeczywiście głośno protestowaliśmy przeciwko tej reformie. Naszym zdaniem zabieranie dzieci, które ukończyły sześć klas do innej placówki nie sprzyjało ich rozwojowi psychicznemu, jak i emocjonalnemu. Okazało się jednak, że nauczyciele stanęli na wysokości zadania. Udało im się przystosować szkołę do złej reformy.

• Zwolennicy zmian podkreślają, że w gimnazjach jest za mało czasu, aby uczniowie stawali się rozpoznawalni dla nauczycieli…

– Już rzadko gdzie gimnazja funkcjonują samodzielnie. W większości przypadków wchodzą w skład zespołów szkół, gdzie dzieci „bezboleśnie” przechodzą z podstawówki do gimnazjum. A jeśli chodzi o samodzielne gimnazja, to przecież przyjmują uczniów razem z wydawanymi przez szkoły podstawowe opiniami o ich uzdolnieniach, predyspozycjach, ale i kłopotach, jakich przysparzają.

• Czyli zdaniem związku nie ma powrotu do ośmioklasowej podstawówki?

– Nie mogę powiedzieć, że bez reszty byłoby to naganne. Mimo to będziemy temu przeciwni, gdyż w obecnych warunkach w większym stopniu przemawiają do nas argumenty za utrzymaniem dotychczasowego systemu. Boimy się zmian podstawy programowej, programów nauczania oraz podręczników. Ponadto całe nasze nauczycielskie środowisko jest już zmęczone kolejnymi reformami. Co nowy minister edukacji, to i nowe pomysły, które każdorazowo wymagają od nauczycielskiej kadry olbrzymiej, dodatkowej pracy. Ta praca nie zawsze przekładała się na jakość kształcenia.

• Jeden z emerytowanych już nauczycieli renomowanego chełmskiego „ogólniaka” zwrócił uwagę, że z roku na rok przychodzący do jego szkoły absolwenci gimnazjów reprezentują coraz gorszy poziom. Jego zdaniem absolwenci szkół ośmioklasowych byli lepiej przygotowani.

– Jeśli tak jest, to nie wynika to jedynie z poziomu kształcenia. Od czasu funkcjonowania ośmioklasowych podstawówek wiele w kraju się zmieniło. Wtedy była praca i rodzice nie musieli za chlebem wyjeżdżać za granicę. Często pracował tylko ojciec, a matka pilnowała postępów w nauce swoich dzieci. Dzisiaj cały ten obowiązek został jakby scedowany na szkołę.

• Co się stanie w Chełmie, jeśli PiS-owi uda się przywrócić tradycyjne podstawówki?

– Na pewno jakaś część nauczycieli straci pracę. Ze względów organizacyjnych dojdzie też do łączenia niektórych szkół. Jeśli tak się stanie, to pracę stracą też niektórzy pracownicy obsługi.

Czytaj więcej o: Chełm gimnazja Ewa Suchań
Gość
obiektywny
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja chcę likwidacji gimnazjów, moim zdaniem niczego dobrego do edukacji one nie wnoszą. Nie bardzo wierzę rządzącym, ale w tym wypadku się z nimi zgadzam - gimnazja do likwidacji. Dodatkowo słyszałem w TV od nowej premier, że żaden nauczyciel z powodu tej reformy pracy nie straci!
Rozwiń
obiektywny
obiektywny (9 listopada 2015 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przecież L. Miler (SLD) też mówił o konieczności likwidacji  gimnazjów, powrocie do 8 letniej szkoły podstawowej i o 4 letnim liceum. ZNP chyba zawsze było blisko SLD. Więc w czym problem????

Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2015 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wszędzie gimnazja to miejsce gdzie młodzież się źle zachowuje. Czasem odwrotnie. W małych miastach, na wsi młodzież się dobrze uczy i zachowuje a jak idzie do liceum i technikum do miasta to tam się demoralizuje. Skoro 6 latki idą do szkoły to oznacza to wydłużenie o rok edukacji i zróbmy 4 letnie liceum i 5 lat technikum.
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Idealny model - 8 klasowa szkoła podstawowa i 4 lub 5 letnia szkoła średnia. Niech Pani Prezes nie kompromitue siebie i Zwiazku!!!
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli trzeba dołożyć przedmiotów typu chemia, fizyka, a nie rujnować wszystko. Tyle pieniędzy poszło na remont i wyposażenie szkół, może pomysł odłożyć, a zająć się służbą zdrowia, bo za chwilę okaże się, że grabarz to zawód z przyszłością, a może już jest.....?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!