niedziela, 18 marca 2018 r.

Janów Lubelski

Reforma edukacji w Janowie Lubelskim: szóstoklasiści przeniosą się do gimnazjum

Dodano: 14 kwietnia 2017, 16:07
Autor: aa

Gimnazjum w Janowie Lubelskim
Gimnazjum w Janowie Lubelskim (fot. Google Street View)

Docelowo w wygaszanym w związku z reformą oświaty Publicznym Gimnazjum w Janowie Lubelskim powstanie żłobek i przedszkole. Na razie z gimnazjalistami będą uczyć się też obecni uczniowie klas szóstych. Jednak nie wszyscy rodzice są z tej decyzji zadowoleni.

„Mamy pewne obawy, że tak duża kumulacja zmian będzie miała negatywnie skutki dla naszych dzieci, które za dwa lata będą zdawały egzaminy do szkół średnich” – czytamy w liście otwartym do Kuratorium Oświaty w Lublinie, który został przysłany także do naszej redakcji. Został podpisany jako „Rodzice dzieci klas szóstych”. „Uczniowie klas szóstych będą musieli na nowo aklimatyzować się do nowych warunków – nowej szkoły, nauczycieli, wychowawców.

Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego, jest zaskoczony pismem, ponieważ – jak wyjaśnia – ostatnio odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas szóstych, na którym zostały omówione zmiany. – Wyjaśniliśmy rodzicom, czy się kierowaliśmy – mówi Kołtyś. – Wszyscy obecni na tym spotkaniu zaakceptowali ten plan.

Burmistrz podejrzewa, że nadesłane pismo to „pojedynczy głos, tylko podpisany w liczbie mnogiej”.

Tłumaczy też dlaczego pozostawienie uczniów klas szóstych w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim nie byłoby dobrym rozwiązaniem. – Pozostawiając szóstoklasistów w tej szkole doprowadzilibyśmy oto do takiej sytuacji, że za rok musielibyśmy wprowadzić dwuzmianowość – tłumaczy Kołtyś. – A ta nie jest mile widziana przez panią minister edukacji, która już zapowiada, że samorządy, które będą wprowadzać dwuzmianowość w szkołach, mogą otrzymywać mniejszą subwencję oświatową.

Zdaniem burmistrza Janowa Lubelskiego wprowadzenie drugiej zmiany w tym przypadku byłaby też nielogiczne. – W odległości ok. 100 metrów od szkoły podstawowej jest gimnazjum, w którym są już urządzone pracownie – podkreśla Kołtyś. – Jest też boisko sportowe, pełna infrastruktura. Gmina prowadzi cztery szkoły podstawowe – w tym jedną w Janowie Lubelskim. W mieście funkcjonuje też jedno gimnazjum. W związku w wejściem w życie reformy oświaty, które polega m.in. na tym, że zostaje wydłużona nauka w podstawówce o dwa lata, w gminie dalej będą działać cztery podstawówki. Reforma przewiduje też stopniową likwidację gimnazjów. W tym roku nabór do tych szkół nie będzie już prowadzony.

– W przypadku gimnazjum, które za kilka lat opustoszeje, opracowujemy dokumentację pod żłobek i przedszkole – zapowiada Kołtyś. – W budynku po gimnazjum powstałoby też świetlica środowiskowa.

gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (24 kwietnia 2017 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A ja bym powiedział że od kiedy jest burmistrzem to Janów lepiej funkcjonuje. Mimo tego że nie ma pracy dla wszystkich ale turystycznie rozwija się niesamowicie i popieram go za to.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rozwijają to się glony nad zalewem
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2017 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KOŁTYŚ THE BEST!
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2017 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja bym powiedział że od kiedy jest burmistrzem to Janów lepiej funkcjonuje. Mimo tego że nie ma pracy dla wszystkich ale turystycznie rozwija się niesamowicie i popieram go za to.
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2017 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan burmistrz zniszczyl zalew wycia drzewa w komisjach wyborczych jego przelozona z jej curka naprawa grobli nad zalewem nie zgodna z prawem budowlanym
Rozwiń
Gość
Gość (18 kwietnia 2017 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bój się Boga burmistrzu Kołtyś. Bo ludzi to już się nie boisz...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!