Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 marca 2016 r.
21:06

Koniec godzin karcianych dla nauczycieli. Nie będzie już zajęć pozalekcyjnych?

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 15 A A
Godziny karciane mają zostać zlikwidowane od 1 września 2016 r. (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)
Godziny karciane mają zostać zlikwidowane od 1 września 2016 r. (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Sejmowe komisje: edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej opowiedziały się za likwidacją tzw. godzin karcianych. Czy to koniec zajęć pozalekcyjnych?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Godziny karciane” (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta nauczyciela) to w przypadku nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów dwie godziny w tygodniu, a w przypadku nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych jedna, które każdy nauczyciel, niezależnie od pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi poświęcić na zajęcia pozalekcyjne. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Godziny karciane mają zostać zlikwidowane od 1 września 2016 r. Likwidację ich zapowiedziała w expose premier Beata Szydło.

Zaproponowany w rządowym projekcie zapis likwidujący godziny jest powrotem do zapisu, który był przed ich wprowadzeniem.

– Najprostszy zapis, bo składający się z kilku wyrazów, likwidujący obowiązkowe, darmowe tzw. godziny karciane wzbudził najwięcej emocji (...). Różnice największe były pomiędzy samorządami a związkami zawodowymi. Samorząd bezwzględnie chciał zapisów, które pokażą i wymienią zajęcia, którymi obciążyć będzie musiał czy chciał dyrektor szkoły i nakazać takie obciążenie. Z kolei związki zawodowe słusznie obawiając się nadużywania tej kompetencji przez dyrektorów szkół również żądały takiego wskazania, żeby do nadużyć nie dochodziło – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska na posiedzeniu połączonych komisji, przedstawiając projekt.

Argumentując za likwidacją godzin karcianych powołała się na badania Ośrodka Rozwoju Edukacji i Instytutu Badań Edukacyjnych, z których – jak mówiła – wynika, że „godziny karciane nie spełniły swojego zadania”. Minister powiedziała, że likwidacja godzin karcianych nie wyklucza możliwości prowadzenia zajęć i czynności wynikających z zadań szkoły statutowych i potrzeb uczniów, a dyrektorzy szkół mogą motywować nauczycieli do realizacji tych zajęć wykorzystując dodatek motywacyjny.

Broniąc godzin karcianych b. minister edukacji Krystyna Szumilas (PO) podkreśliła, że zajęć dodatkowych w szkołach powinno być jak najwięcej, po to by uczniowie mogli rozwijać zainteresowania. Mówiła też, że szkoła powinna zapewnić wszystkim uczniom, którzy tego potrzebują, zajęcia wyrównawcze. Według niej likwidacja godzin karcianych spowoduje nierówny dostęp uczniów do zajęć dodatkowych w zależności od zamożności samorządu – w bogatych będą zajęcia dla uczniów, za które zapłaci samorząd, w biednych ich nie będzie.

Szumilas zgłosiła poprawkę zmierzającą do wykreślenia z projektu zapisów likwidujących godziny karciane. Jednak za odrzuceniem tej poprawki głosowało 27 posłów, 4 było przeciw, 3 – wstrzymało się od głosu. Posłanka PO zgłosiła ją więc jako wniosek mniejszości do projektu.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
marek / 1 kwietnia 2016 o 19:57
U nas dyrektor kupił sobie toster, drogi ekspres do kawy, nową lodówkę, a nauczyciele w pokoju nauczycielskim muszą się złożyć na czajnik, obrus i zegar ścienny. Czy to jest normalne?
Avatar
maria / 18 marca 2016 o 21:27
Dobrze by też było trochę wyremontować sale lekcyjne. W mojej szkole to nauczyciel ma szukać sponsorów, za których pieniądze SOBIE pomaluje salę. Rodzice stwierdzili, że przecież nie jest jeszcze tak źle, a dyrektor twierdzi, że to nie jego sprawa. A sala niemalowana 17 lat. Czy jakikolwiek urzędnik państwowy ma obowiązek remontować swój gabinet lub szukać do tego sponsorów?
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:14
Dlaczego ma nie być zajęć dodatkowych??? Przecież teraz jest nacisk na rozwój rodziny, a zatem i na wykształcenie dzieci. Dlatego pieniądze powinny się znaleźć.
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 11:36

Nie wiem, jak w innych szkołach, ale u nas nic się nie zmieni. Pani dyrektor powie, że bardzo jej zależy, by wszystkie dodatkowe zajęcia pozostały i koniec. Zostaną. Nikt nie odmówi. Były zresztą przed ustawą. Nigdy nie były dodatkowo wynagradzane .

Nikt nawet nie odmówi POdpisania każdego świństwa, nauczyciele są zmuszani do podpisywania listów POchwalnych, hymnów i innych dokumentów, które POzwalają ich władcom stworzenia prywatnego rancza z publicznej placówki...

Nikt nawet nie odmówi POdpisania każdego świństwa, nauczyciele są zmuszani do podpisywania listów POchwalnych, hymnów i innych dokumentów, które POzwalają ich władcom stworzenia prywatnego rancza z publicznej placówki...

rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 17:11
Nie wiem, jak w innych szkołach, ale u nas nic się nie zmieni. Pani dyrektor powie, że bardzo jej zależy, by wszystkie dodatkowe zajęcia pozostały i koniec. Zostaną. Nikt nie odmówi. Były zresztą przed ustawą. Nigdy nie były dodatkowo wynagradzane .
Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 15:20
Proponuję wogole zabrać nauczycielom godziny pracy, niech zostanie tylko wynagrodzenie (wakacji, ferii zimowych i świąt nie będą mieli bo już w ogóle nie będą pracowac).
Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 09:02

JAkie "za darmo"? To było wykonywane w ramach teoretycznego 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciela. Pensum 18 godzin dydaktycznych po 45 minut, więc jest 22 godziny na przygotowanie się do zajęć. Te 2 godziny nie robiły nauczycielom żadnej różnicy a dzieciom biedniejszym bardzo...... Kiedy ja doczekam czasów, że nauczyciel będzie musiał szykować się do zajęć na terenie szkoły? Wtedy będzie

nauczyciel, wybierając zawód kierował się m.in. tym, że jego etat dydaktyczny będzie 18-20 godzinny, że będzie miał wolne wakacje, ferie, święta...że część administracyjną (coraz obszerniejszą) zrobi w niedzielę rano albo o północy, jak już własne dzieci położy spać....

po cichutku wiele się zmieniło- z wakacji została połowa, w przerwie świątecznej dyżury, a na papiery często brakuje weekendu, w miesiącu przynajmniej dwa kilkugodzinne szkolenia, rady pedagogiczne.... - takie czasy, pracę każdy szanuje, więc nauczyciele pokornie wypełniają nakładane zadania

uwierz mi, nauczyciele chcieliby pracować tak, jak urzędnicy- od 7 do 15, mieć w szkole domowe warunki pracy- cichy kąt, sprzęt komputerowy, materiały papiernicze...- teraz zabierają pozadydaktyczną pracę do domów- bardzo wygodne dla pracodawców- oszczędność miejsca, prądu, komputerów, drukarek- dlatego nie będzie od-do; bo rodzic chce wywiadówkę po swojej pracy, bo miasto nie da dodatkowych drukarek, a zarabiający na prowadzeniu szkoleń dla nauczycieli organizują je po 16, bo robią to po swojej pracy na etacie... itd.

trzeba być nauczycielem albo z nauczycielskiej rodziny, żeby zrozumieć

nauczyciel, wybierając zawód kierował się m.in. tym, że jego etat dydaktyczny będzie 18-20 godzinny, że będzie miał wolne wakacje, ferie, święta...że część administracyjną (coraz obszerniejszą) zrobi w niedzielę rano albo o północy, jak już własne dzieci położy spać....

po cichutku wiele się zmieniło- z wakacji została połowa, w przerwie świątecznej dyżury, a na papiery często brakuje weekendu, w miesiącu przynajmniej dwa kilkugodzinne szkolenia, rady pedagogiczne.... - takie czasy, pracę każdy szanuje, więc nauczyci... rozwiń

Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 08:43
SUPER PROJEKT ! ! ! Widać, że kształcimy za mądrych ludzi. TAK : GŁUPIMI się łatwiej rządzi.
Avatar
SOSW / 12 marca 2016 o 08:29

Pozostawienie na następny rok do specjalnego ośrodka to jest najlepsza godzina wyrównawcza!!

Dlaczego mądre, uważne i pracowite dzieci mają cierpieć przez bezczelnego lenia, półgł€wka i agresywnego typka? Dlaczego takim idiotom, złośliwcom, rozrabiakom nauczyciel musi poświęcać czas lekcyjny?

Lekcja leży, mądre dzieci tracą swoje szanse na dobrą przyszłość.

Nikt nie musi się uczyć, szkoła powinna być dobrowolna.

Czas najwyższy na tworzenie klas w rejonie dla półgłówków i rozrabiaków. W takich ośrodkach powinny być dozwolone środki przymusu, obostrzenia, kary z przeniesieniem do poprawczaków włącznie.

Pozostawienie na następny rok do specjalnego ośrodka to jest najlepsza godzina wyrównawcza!!

Dlaczego mądre, uważne i pracowite dzieci mają cierpieć przez bezczelnego lenia, półgł€wka i agresywnego typka? Dlaczego takim idiotom, złośliwcom, rozrabiakom nauczyciel musi poświęcać czas lekcyjny?

Lekcja leży, mądre dzieci tracą swoje szanse na dobrą przyszłość.

Nikt nie musi się uczyć, szkoła powinna być dobrowolna.

Czas najwyższy na tworzenie klas w rejonie dla półgłówków i rozrabiaków. W taki... rozwiń

Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 07:44
JAkie "za darmo"? To było wykonywane w ramach teoretycznego 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciela. Pensum 18 godzin dydaktycznych po 45 minut, więc jest 22 godziny na przygotowanie się do zajęć. Te 2 godziny nie robiły nauczycielom żadnej różnicy a dzieciom biedniejszym bardzo...... Kiedy ja doczekam czasów, że nauczyciel będzie musiał szykować się do zajęć na terenie szkoły? Wtedy będzie
Avatar
marek / 1 kwietnia 2016 o 19:57
U nas dyrektor kupił sobie toster, drogi ekspres do kawy, nową lodówkę, a nauczyciele w pokoju nauczycielskim muszą się złożyć na czajnik, obrus i zegar ścienny. Czy to jest normalne?
Avatar
maria / 18 marca 2016 o 21:27
Dobrze by też było trochę wyremontować sale lekcyjne. W mojej szkole to nauczyciel ma szukać sponsorów, za których pieniądze SOBIE pomaluje salę. Rodzice stwierdzili, że przecież nie jest jeszcze tak źle, a dyrektor twierdzi, że to nie jego sprawa. A sala niemalowana 17 lat. Czy jakikolwiek urzędnik państwowy ma obowiązek remontować swój gabinet lub szukać do tego sponsorów?
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:14
Dlaczego ma nie być zajęć dodatkowych??? Przecież teraz jest nacisk na rozwój rodziny, a zatem i na wykształcenie dzieci. Dlatego pieniądze powinny się znaleźć.
Avatar
Gość / 13 marca 2016 o 11:36

Nie wiem, jak w innych szkołach, ale u nas nic się nie zmieni. Pani dyrektor powie, że bardzo jej zależy, by wszystkie dodatkowe zajęcia pozostały i koniec. Zostaną. Nikt nie odmówi. Były zresztą przed ustawą. Nigdy nie były dodatkowo wynagradzane .

Nikt nawet nie odmówi POdpisania każdego świństwa, nauczyciele są zmuszani do podpisywania listów POchwalnych, hymnów i innych dokumentów, które POzwalają ich władcom stworzenia prywatnego rancza z publicznej placówki...

Nikt nawet nie odmówi POdpisania każdego świństwa, nauczyciele są zmuszani do podpisywania listów POchwalnych, hymnów i innych dokumentów, które POzwalają ich władcom stworzenia prywatnego rancza z publicznej placówki...

rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 17:11
Nie wiem, jak w innych szkołach, ale u nas nic się nie zmieni. Pani dyrektor powie, że bardzo jej zależy, by wszystkie dodatkowe zajęcia pozostały i koniec. Zostaną. Nikt nie odmówi. Były zresztą przed ustawą. Nigdy nie były dodatkowo wynagradzane .
Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 15:20
Proponuję wogole zabrać nauczycielom godziny pracy, niech zostanie tylko wynagrodzenie (wakacji, ferii zimowych i świąt nie będą mieli bo już w ogóle nie będą pracowac).
Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 09:02

JAkie "za darmo"? To było wykonywane w ramach teoretycznego 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciela. Pensum 18 godzin dydaktycznych po 45 minut, więc jest 22 godziny na przygotowanie się do zajęć. Te 2 godziny nie robiły nauczycielom żadnej różnicy a dzieciom biedniejszym bardzo...... Kiedy ja doczekam czasów, że nauczyciel będzie musiał szykować się do zajęć na terenie szkoły? Wtedy będzie

nauczyciel, wybierając zawód kierował się m.in. tym, że jego etat dydaktyczny będzie 18-20 godzinny, że będzie miał wolne wakacje, ferie, święta...że część administracyjną (coraz obszerniejszą) zrobi w niedzielę rano albo o północy, jak już własne dzieci położy spać....

po cichutku wiele się zmieniło- z wakacji została połowa, w przerwie świątecznej dyżury, a na papiery często brakuje weekendu, w miesiącu przynajmniej dwa kilkugodzinne szkolenia, rady pedagogiczne.... - takie czasy, pracę każdy szanuje, więc nauczyciele pokornie wypełniają nakładane zadania

uwierz mi, nauczyciele chcieliby pracować tak, jak urzędnicy- od 7 do 15, mieć w szkole domowe warunki pracy- cichy kąt, sprzęt komputerowy, materiały papiernicze...- teraz zabierają pozadydaktyczną pracę do domów- bardzo wygodne dla pracodawców- oszczędność miejsca, prądu, komputerów, drukarek- dlatego nie będzie od-do; bo rodzic chce wywiadówkę po swojej pracy, bo miasto nie da dodatkowych drukarek, a zarabiający na prowadzeniu szkoleń dla nauczycieli organizują je po 16, bo robią to po swojej pracy na etacie... itd.

trzeba być nauczycielem albo z nauczycielskiej rodziny, żeby zrozumieć

nauczyciel, wybierając zawód kierował się m.in. tym, że jego etat dydaktyczny będzie 18-20 godzinny, że będzie miał wolne wakacje, ferie, święta...że część administracyjną (coraz obszerniejszą) zrobi w niedzielę rano albo o północy, jak już własne dzieci położy spać....

po cichutku wiele się zmieniło- z wakacji została połowa, w przerwie świątecznej dyżury, a na papiery często brakuje weekendu, w miesiącu przynajmniej dwa kilkugodzinne szkolenia, rady pedagogiczne.... - takie czasy, pracę każdy szanuje, więc nauczyci... rozwiń

Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 08:43
SUPER PROJEKT ! ! ! Widać, że kształcimy za mądrych ludzi. TAK : GŁUPIMI się łatwiej rządzi.
Avatar
SOSW / 12 marca 2016 o 08:29

Pozostawienie na następny rok do specjalnego ośrodka to jest najlepsza godzina wyrównawcza!!

Dlaczego mądre, uważne i pracowite dzieci mają cierpieć przez bezczelnego lenia, półgł€wka i agresywnego typka? Dlaczego takim idiotom, złośliwcom, rozrabiakom nauczyciel musi poświęcać czas lekcyjny?

Lekcja leży, mądre dzieci tracą swoje szanse na dobrą przyszłość.

Nikt nie musi się uczyć, szkoła powinna być dobrowolna.

Czas najwyższy na tworzenie klas w rejonie dla półgłówków i rozrabiaków. W takich ośrodkach powinny być dozwolone środki przymusu, obostrzenia, kary z przeniesieniem do poprawczaków włącznie.

Pozostawienie na następny rok do specjalnego ośrodka to jest najlepsza godzina wyrównawcza!!

Dlaczego mądre, uważne i pracowite dzieci mają cierpieć przez bezczelnego lenia, półgł€wka i agresywnego typka? Dlaczego takim idiotom, złośliwcom, rozrabiakom nauczyciel musi poświęcać czas lekcyjny?

Lekcja leży, mądre dzieci tracą swoje szanse na dobrą przyszłość.

Nikt nie musi się uczyć, szkoła powinna być dobrowolna.

Czas najwyższy na tworzenie klas w rejonie dla półgłówków i rozrabiaków. W taki... rozwiń

Avatar
Gość / 12 marca 2016 o 07:44
JAkie "za darmo"? To było wykonywane w ramach teoretycznego 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciela. Pensum 18 godzin dydaktycznych po 45 minut, więc jest 22 godziny na przygotowanie się do zajęć. Te 2 godziny nie robiły nauczycielom żadnej różnicy a dzieciom biedniejszym bardzo...... Kiedy ja doczekam czasów, że nauczyciel będzie musiał szykować się do zajęć na terenie szkoły? Wtedy będzie
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 0 0

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!