Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

24 maja 2014 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Wyżnicy

0 0 A A

Cóż może być piękniejszego wiosną, niż słodkie soczyste truskawki i świeże szparagi? Jeśli podamy do tego kieliszek domowego koniaku, to aż chce się żyć. Na kolejnych warsztatach "Zasmakuj w Tradycji, które odbyły się w Wyżnicy, tradycja połączyła się z nowoczesną, wykwintną kuchnią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyżnica to urokliwa miejscowość położona w gminie Dzierzkowice. Ongiś wieś Dzierzkowice była ważnym przystankiem na królewskim trakcie: Kraków - Lublin - Wilno. Na zamku, po którym nie ma nawet śladu, zatrzymywali się polscy królowie. W tym Kazimierz Wielki, który mógł być jego fundatorem. Król był w Dzierzkowicach dwukrotnie. Podczas podróży z Krakowa do Lublina zatrzymał się na zamku 2 czerwca 1358 roku. Kiedy wracał, miał nocować tu w dniach 18-19 czerwca.

Miejsce mocy
Jak mógł wyglądać zamek? Był niewielki, murowany, posadowiony na planie prostokąta. Miał dwie kondygnacje i jedną wieżę, mur obronny i bramę wjazdową. Na arcyciekawej stronie dzierzkowicemoje.pl, znajdziecie opis inwentarzowy zamku: "Wyszedłszy nazad na dziedziniec górny schodami na drugi dolny Dziedzińczyk, na schody wchodząc furtką między murem pod dachem. Z tym bez drzwi, po prawej ręce furtki mur wywalony (…) Drzwi do pokoiku, na zawiasach, hakach, z klamkami i wrzeciądzem żelaznymi. Wszedłszy w pokój podłoga z tarcic sosnowa i pułap, okien dużych o czterech kwaterach w ołów oprawnych, potłuczone, z okiennicami stoczystymi, komin murowany na dach wywiedziony. Piec zielony zły. Z tego pokoju wyszedłszy przez sionkę pod ganek dalej postępując, zaraz Skarbiec do którego drzwi dębowe o dwóch wrzeciądzach na zawiasach i hakach żelaznych. Podłoga w tym Skarbcu sosnowa, sklepienie murowane, okno o dwóch kwaterach w ołowiu złe z kratą żelazną”.

Warto dodać, że królów w zamku było więcej. Poza Kazimierzem odwiedzili go także Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt Stary. W królewskich orszakach znajdowali się także wybitni dostojnicy: kanclerz, wojewodowie i kasztelani - a skarbiec zamkowy zapełniał się darami.
Po zamku ani śladu. Ale została legenda o miejscu mocy. Kiedy stanąć na wzgórzu, na którym stał zamek, można odczuć niezwykły przypływ dobrej energii. Warto sprawdzić.

Truskawki i szparagi

To także moc, ale witamin. Dodatkowo szparagi to bardzo silny afrodyzjak. Ale nie tylko: to także lekarstwo. - Oto zdrowotne szparagi albo, co ciekawe, młode pędy chmielu. Receptura sprzed ponad dwustu lat. "Potrawa dla chorych. Szparagi i chmiel młody na wiosnę dla chorych barzo dobry tak nagotowany. Wziąć szparagów abo chmieli młodego sosików, obwarzyć, polewkę odcadzić, a zalać rosołkiem kapłunim abo cielęcym. Wedle upodobania zaprawić, podać choremu” - podaje prof. Jarosław Dumanowski, znawca kuchni staropolskiej.

- Szparagi są dobre, ale truskawki i szparagi to jeszcze lepszy duet - mówią Adam i Krystyna Oszust z Wyżnicy. Hodują to i to. - Ze szparagami dopiero zaczynamy. Czekaliśmy 3 lata i mamy pierwszy zbiór - mówi Adam. Na warsztaty przygotowali szparagi w sosie.

- 1 kg szparag gotuje się w 1,5 l wody, dodaje się kostkę rosołową, łyżkę masła, łyżkę stołową soli, łyżkę stołową suszonych warzyw. Wszystko razem gotuje się 7 minut. 3 łyżki majonezu łączymy z łyżką śmietany, doprawiamy do smaku, mieszamy i zalewamy szparagi - tłumaczy Krystyna.

Zasmakuj w Tradycji

To wspólny projekt trzech Lokalnych Grup Działania z powiatu lubelskiego, kraśnickiego i biłgorajskiego.

- Razem z mieszkańcami odkrywamy zapomniane potrawy. Pokazujemy, że można je zarejestrować i wpisać na listę produktów tradycyjnych. Podpowiadamy, że w dobie coraz modniejszej turystyki kulinarnej, tradycyjne przysmaki mogą być sposobem na promocję swojej miejscowości i źródłem dodatkowego zarobku - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik.

Lokalne przysmaki zaprezentowane w Wyżnicy mieniły się zapachami i kolorami. Tradycyjny smak mieszał się z nowoczesnością - i to się chwali. Najciekawsze przepisy znajdziecie niżej, a my mamy dla was hit: przepis na koniak domowy.

Składniki: śliwki suszone, rodzynki królewskie, drzazgi dębowe, herbata, domowy alkohol.
Wykonanie: wszystkie składniki zalewa się 36% alkoholem, leżakuje to z owocami miesiąc czasu. Następnie odcedza się owoce, filtruje przez filtr do kawy. Z drzazgami dębowymi leży im dłużej, tym lepiej.

Pozostałe informacje

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium