Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

21 września 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Smak Wisznic. Dania z dyni

0 0 A A

Złota jesień w pełni. Zapraszamy na kulinarną wyprawę do Wisznic, gdzie w okolicach rośnie najwięcej dyń w Polsce. W kilku odmianach. Jedne nadają się na zupę, drugie na warzywny garnek, jeszcze inne na konfiturę i marynatę. Tak jak w Prowansji pola lśnią fioletami, tak w Wisznicach mienią się odcieniami pomarańczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak dojechać do Wisznic? Na Lubartów, przez malowniczy Ostrów, potem królewskim szlakiem przez Parczew. Zwróćcie uwagę na Dolinę Zielawy oraz przydrożne restauracje. Moja ulubiona to Gospoda w Podedwórzu. Chyba jedyna knajpa w regionie, gdzie podaje się ryby rano złowione przez wędkarzy. Można trafić na liny, które podane w śmietanie zachwycą podniebienia najwytrawniejszych smakoszy.

Co zobaczyć w Wisznicach

Zanim zaczniecie polowanie na dynie, warto zaplanować sobie czas na kilka ważnych zabytków w samych Wisznicach i okolicy. Zobaczcie kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP w Wisznicach; to dawna cerkiew unicka. I obowiązkowo niesamowity cmentarz w centrum miasta z grobami rodziny Kraszewskich. Ciekawą świątynię zobaczycie w Polubiczach. W Horodyszczu jest drewniana dzwonnica i plebania.

Fascynujący jest także szlak legend. W lesie Lipowe jest miejsce nazwane Duże Bagno. Według miejscowych podań straszy tam dziewczynka ubrana na biało. Szukajcie także w przewodnikach Dworskiego Krzyża. To okrągły, betonowy słup z metalowym krzyżem na szczycie. Według legend wykonano go kiedyś ze złota.

Warto także na mapie znaleźć Cerkwisko. To średniowieczny gród znajdujący się obok Zielawy. Ponoć zapadł się pod ziemię, a kiedy świtem przyłożyć ucho do ziemi - słychać bicie dzwonów.

Atrakcji jest więcej. Wystarczy zatrzymać się w którejś z przydrożnych wsi, znaleźć ławeczkę na której siedzą gospodarze i posłuchać wspomnień. A następnie wyruszyć na polowanie.

Polowanie na dynie

Wisznice są stolicą dyniowych upraw w Polsce. A Lubelszczyzna uchodzi za dyniowe zagłębie. Dynia to roślina jednoroczna, łodyga ma kilka metrów długości, owoce mogą ważyć po kilkadziesiąt kilogramów.

Dlaczego w Wisznicach rosną najsmaczniejsze dynie w Polsce? Decyduje o tym nasłonecznienie, odpowiednia wilgotność i minerały w ziemi. Z dynią jest jak z winoroślą, czerpie smak z ziemi, powietrza, słońca.

Jak polować na dynie? Znaleźć gospodarza, popytać o gatunki i kupić na nasiona. I na jedzenie. Gospodarz podpowie, która dynia nada się na zupę, która na drugie, która na deser.

Kiedy dynie przyjadą do domu, za długo trzymać ich na parapecie nie można, bo mogą spleśnieć. Najlepiej je obrać, wybrać pestki (to witaminowy skarb), pokroić w kostkę, zapakować w woreczki i zamrozić. Żeby po rozmrożeniu dynia była jak świeża, należy rozmrozić ją w mleku.

Wisznicka zupa z dyni

Jest prosta w przyrządzeniu, bardzo smaczna i ma imbirowy smak. Miejscowe gospodynie podają proporcje "na oko”, bo wszystko trzeba dodawać z wyczuciem, żeby na pierwszym planie zawsze była dynia.

Składniki: 1 słodka dynia, woda, sos sojowy, gałka muszkatołowa, pieprz, imbir, listki pietruszki.
Wykonanie: dynię ugotować w osolonej wodzie i rozgnieść. Doprawić do smaku sosem sojowym, gałką muszkatołową, pieprzem i imbirem. Posypać siekaną pietruszką.

Co do zupy? Mogą być grzanki, mogą być lane kluski, może być bagietka posmarowana czosnkowym masłem. Podstawowy przepis na dyniową można (i należy) modyfikować. Można dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, można podsmażony boczek.

Mi osobiście bardzo pasują do zupy dyniowej sery. Można na finał zaprawić zupę serkami topionymi (koniecznie ziołowymi), można dodać parmezanu. Można także wzbogacić zupę dyniową kołdunami z mięsem lub pierożkami ziemniaczanymi, uprzednio podsmażonymi na oliwie.

W Wisznicach jadłem także zupę dyniową, do której podano kawałek babki ziemniaczanej.

Babka do dyni

Babka ziemniaczana ma swoje święto Supraślu. Tam odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej.

Składniki:1,5 kg ziemniaków, 30 dag cebuli, 20 dag boczku, 3 jaja, 3 łyżki mąki, 4 łyżki oleju, bułka tarta, majeranek, kminek, sól, pieprz.

Wykonanie: obrać ziemniaki. Połowę zmiksować, połowę zetrzeć na drobne wiórki, włożyć do dużej miski i wymieszać. Posiekaną cebulę i boczek udusić na oleju. Do ziemniaków wbić jaja, wsypać 3 czubate łyżki mąki i wymieszać. Na koniec dodać łyżkę majeranku, sól, pieprz i inne przyprawy. Dużą formę wysmarować tłuszczem, obficie obsypać bułka tartą i wypełnić masą ziemniaczaną. Piec 2 godziny w temperaturze około 150 C°. Baka najlepsza jest na gorąco prosto z pieca podana ze śmietaną. Doskonała jest na zimno. Do zupy dyniowej należy pokroić ją w kostkę i podsmażyć na złoto. Zresztą babka ziemniaczana podsmażona na drugi dzień jest najlepsza na świecie.
Pierogi ziemniaczane po wisznicku

SKŁADNIKI: Farsz: 0,5 kg wędzonego boczku, 2 kg ziemniaków, 2 cebule, sól , pieprz, zielona pietruszka, 1/2 szklanki mleka. Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 żółtko, 1 łyżka stołowa oleju, 1 łyżeczka soli.

WYKONANIE: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce. Odsączyć sok. Dodać sól, pieprz, zieloną pietruszkę i mleko. Pokrojony boczek i cebulę podsmażyć. Tak przygotowanym farszem napełnić przygotowane wcześniej ciasto. Gotować w lekko osolonej wodzie aż do wypłynięcia pierogów. Podajemy ze śmietaną, z boczkiem, z masłem. Jeszcze lepsze są podsmażone na złoto. Uwaga: ziemniaczany farsz można pół na pół zmieszać z farszem dyniowym. Wtedy dopiero zacznie się smakowa jazda.
Podlaskie knedle ze śliwkami

SKŁADNIKI: 1 kg ziemniaków, 25 dag mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 jajka, sól.

WYKONANIE: ziemniaki ugotować i przepuścić przez maszynkę lub praskę. Do wystudzonych dodać mąkę, jajka, sól, zrobić ciasto. Formować łyżką okrągłe knedle, nadziewając każdy śliwką bez pestki. W miejsce pestki wsypać trochę cukru. Zlepić i gotować w lekko osolonej wodzie aż wypłyną. Podawać bezpośrednio po ugotowaniu polane masłem lub posypane zrumienioną bułką tartą lub śmietaną.
Knedle śliwowe najlepsze są z wody. A spróbujcie podsmażyć na je maśle na chrupiąco. Na Podlasiu spotkałem się z obyczajem, kiedy do miski knedli podano powidła śliwkowe.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium