środa, 21 lutego 2018 r.

Łęczna

Śmieciowy absurd. Masz zły worek? Dostaniesz surową karę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2014, 05:45
Autor: Paweł Puzio

Niezawiązany worek - kara 50 zł. Zły worek - kara 100 zł. Nieoznaczony worek - kara 300 zł. Właściciele działek w gminie Ludwin nie mogą uwierzyć, że stawki z taryfikatora lubelskiej firmy DER są prawdziwe

- Mamy związane ręce, bo ustawa śmieciowa zabrania gminom prowadzenia zbiórki odpadów komunalnych - tłumaczy Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin. - Rozmawialiśmy z wieloma firmami. Tylko firma DER wykazała zainteresowanie odbiorem odpadów od letników z naszego terenu. Oferta DER wywołała ostre reakcje właścicieli działek letniskowych w gminie Ludwin. Jeden worek na śmieci mokre kosztuje 22 zł, na suche - 14 zł. Ale chodzi nie tylko o ceny. - Dzwoniłam tam i okazuje się, że wszyscy letnicy muszą wykupić sobie kartę chipową. Kosztuje 100 zł, jest ważna przez rok. Ta karta umożliwia dostanie się do punktów składowania śmieci. Nie dość, że sami mamy sobie wywieźć te śmieci, to jeszcze nie ma możliwości wykupienia karty tylko na lato. Właściciel firmy powiedział mi, że trzeba płacić za możliwość śmiecenia, a nie za odstawianie śmieci na składowisko - twierdzi zbulwersowana właścicielka działki nad Piasecznem. - Za 100 złotych letnik kupuje pakiet startowy. To karta identyfikacyjna, ważna przez cały okres trwania umowy. Upoważnia do wstępu na każde z czterech miejsc odbioru śmieci. Do tego są trzy 120-litrowe worki. Jeżeli się skończą, trzeba kupić nowe, w cenie 14 zł i 22 zł. Ceny zostały skalkulowane po analizie stawek w gminach wypoczynkowych na terenie całego kraju - mówi Wojciech Świtek, prezes firmy DER. Czy rzeczywiście? W pobliskim Uścimowie za śmieci letnicy płacą tylko w sezonie - od czerwca do końca sierpnia 40 zł miesięcznie. W zamian dostają dziewięć 120-litrowych worków na miesiąc. Śmieci dowożą je do jednego z dwóch gminnych punktów odbioru. W gminie Ludwin będą cztery takie punkty - w Ludwinie, Rogoźnie, Kaniwoli i Jagodnie. - Wszystkie monitorowane. Nieuczciwi muszą się liczyć z karami - ostrzega Świtek. A te są surowe. Oddanie odpadów w nieprzeznaczonym do tego celu worku - 100 zł, w niezawiązanym worku - 50 zł, w worku nieoznaczonym - 300 zł, umożliwienie dostępu do punktu osobom trzecich - 500 zł. - Działkowicze mogą podpisywać umowy z innymi podmiotami wpisanymi do gminnego rejestru działalności regulowanej. Jest ich kilka - dodaje wójt. I zapowiada kontrole umów na wywóz nieczystości stałych i płynnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: śmieci wywóz śmieci
taki sobie
zibi
letniskowiec
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

taki sobie
taki sobie (5 maja 2014 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

skoro  nie wolno zabierać z miejsca wytworzenia to jak przemycić pod okno "wójt"oj nieładnie,nieładnie

Rozwiń
zibi
zibi (5 maja 2014 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bałagan z wywozem śmieci z Gminy Ludwin monitoruje juz od kilku tygodni.

Wykonalem wiele telefonow, przeczytalem ( w przeciwieństwie  do wiekszości tu piszących ) tzw. ustawę śmieciową i  oto  kilka najważniejszych punktów:

1. Wójt zlamal prawo nie oglaszajac przetargu na gospodarowanie odpadami komunalnymi

2. Wskazal "z czapy" ( czy tylko?)  firmę DER Sp. z o.o.. która ma się tym problemem zająć.

3. firma ta, na dzień dobry chce "przytulic kilkaset tysiecy złotych za sam fakt tego, że łaskawie będzie śmiecie wywozić. Skąd te kilkaset tysięcy- a no z tzw. pakietu startowego w wysokości 100 zł., gdzie 50 zl to wartość 3 worków a pozostałe 50 zl pomnożone przez ilość działek w Ludwinie( ok 4-5 tyś.) daje własnie tę kwotę.

4.W sasiednich gminach wywóz śmieci kosztuje zdecydowanie mniej- sprawdzałem.

   Posłużę sie tylko przykładem Uścimowa- jakie są stawki opisano w artykule.

 Jednak artykuł nie opisuje  najważniejszego. W Uścimowie( jaki w Sosnowicy ) za wywóz śmieci odpowiada PUK  ( Przedsiebiorstwo Uslug Komunalnych) Parczew. I ten że PUK Parczew będzie wywoził  również odpady z gminy Ludwin. Ale my, letnicy nie możemy z nim podpisać umowy wg stawek jakie ma on w sąsiednich gminach. My musimy podpisać umowy z firma DER, która jako typowy podmiot pośredni, podpisała umowę na wywóz smieci z PUK Parczew!!!

Tak więc, nie jest prawdą co mowi dziennikarzowi wójt - że nikt nie chciał wywozić "ludwińskich odpadów". Chciał, tylko dlaczego nie mógł?

Kto i dlaczego wprowadził firmę krzak- bez wlasnego sprzętu, po za przetargiem i za zdecydowanie wyższe- ponad 300 % stawki?

 To są tylko najważniejsze punkty mojego "śmieciowego śledztwa".

Jest i kilka innych ciekawostek ale   te najprawdopodobniej przedstawię dopiero w prokuraturze o ile wójt tej sprawy w ciagu kilku najblizszych dni nie wyprostuje.

 Za śmiecie płacić powinniśmy, to jest rzecz bezdyskusyjna. ale dlaczego na naszych śmieciach mają zarabiac jakieś cwaniaczki?

Znamienne jest straszenie przez wójta karami. Komu zależy, żeby wywołać psychozę strachu i zmusić ludzi do podpisywania umów z bezprawnie narzuconym podmiotem??? 

popieram pana bezapelacyjnie! mieliśmy właśnie wszystkie śmieci z długiego weekendu zrzucić na placu przed oknem wójt

Popieramy pana działanie....jeśli trzeba w czymś pomóc oferujemy; tel 602314473-zbyszek.

pozdrawiam serdecznie

Rozwiń
letniskowiec
letniskowiec (30 kwietnia 2014 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie jesteśmy mieszkańcami-wójt nie musiał ogłaszać przetargu.

Musimy mieć podpisana umowę na wywóz śmieci i szamba-jeżeli takowe mamy obowiązek mieć.

Nie wolno nam wyeksporować samodzielnie własnych śmieci do innej gminy(tam gdzie mieszkamy)-tak mi się przynajmniej  wydaje.

Ustalone zostało, że gmina ma nas w d.......pie i wspiera Dera.

Po informacji o pierwszej karze pieniężnej nałożonej za brak umowy ustawią się kolejki do Dera, a smiecie,poza tymi trzema workami wylądują .....w różnych miejscach.

Macie podstawy prawne do podważenia  działalności

Dera?Ale tak konkretnie.Jeżeli tak, to może wystąpimy do gminy o wykreslenie dera z RDR , wykażemy ,że nikt nie chce z nami podpisać umowy , odmówimy przyjęcia kary pieniężnej i poczekamy co zrobi gmina.

Chce się komuś?.

Rozwiń
Gość
Gość (26 kwietnia 2014 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Popieram wywóz śmieci osobiście swoim samochodem do m-ca zamieszkania czyli do miasta.Wyjeżdżam na wieś 2 razy w miesiącu (letnim).Produkty kupuję w mieście-więc odpady wracają tam gdzie by wylądowały wtedy gdybym nigdzie się nie ruszył.Mam na myśli odpady które nie ulegają degradacji.Skoszona trawa do kompostownika,papiery do ogniska.Wniosek z tego,że po przyjeżdzie z weekendu mam mniej odpadów niż wtedy,gdy siedzę w miejskiej "chałupie".Ktoś z forumowiczów "powiedział",że nie wolno przewozić odpadów-no to niech nosi np.na plecach.Za odpady płacę w miejscu zamieszkania i to powinno wystarczyć.

Jestem wrogiem tych co robią tak: "do wora i do rowa"-uważam,że to jest przestępstwo i powinno być karane b. surowo.

Każde śmiecenie,mama z dzieckiem ,butelka z samochodu,pet na chodnik,srający piesek itp,itd..Też mam wrażenie,że śmieciowy interes to złoty interes.

Rozwiń
bieniek
bieniek (23 kwietnia 2014 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

~eLeS~

Popieram w całości to co piszesz tu i na mmlublin. Jestem również sezonowym mieszkańcem nad Piasecznem i uważam, że trzeba zrobić z tym porządek. Czy jest jakieś forum czy inne miejsce, żeby się mogli wszyscy letnicy zorganizować?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!