niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Janów Lubelski. Kolejka po solary

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2014, 06:45

Ponad tysiąc domów na terenie gminy będzie mieć kolektory słoneczne do ogrzewania wody. Zaś w ponad 170 budynkach prywatnych zostaną zainstalowane piece na biomasę.

Zainteresowanie instalacjami w Janowie Lubelskim i okolicznych miejscowościach było bardzo duże. Sporo mieszkańców gminy znalazło się na listach rezerwowych. Realizowany przez Urząd Miejski w Janowie Lubelskim projekt "Eco - energetyczny Janów Lubelski” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt projektu to blisko 11 mln zł. Dzięki unijnemu dofinansowaniu mieszkańcy dopłacą urządzeń jedynie 15 proc. ich wartości. Urzędnicy podpisali już umowy z wykonawcami na montaże zarówno urządzeń solarnych na domach i budynkach użyteczności publicznej jak też kotłów centralnego ogrzewania wykorzystujących biomasę w budynkach prywatnych. Piece na biomasę zostaną zainstalowane w 173 domach jednorodzinnych. 25 marca (godz. 17) w Janowskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, w domach których będą instalowane takie piece. - Pokażemy kocioł, który będzie montowany, opowiemy też o zasadach jego działania - zapowiada Czesław Krzysztoń, zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego. Podobne spotkanie było już z mieszkańcami, którzy będą instalować na swoich domach solary. Tego typu instalacje znajdą się na 1037 domach w gminie Janów Lubelski. - To około 1/3 wszystkich budynków w gminie - wylicza Krzysztoń.

Kolektory słoneczne pojawią się też na trzech budynkach użyteczności publicznej. - Chodzi o basen, Janowski Ośrodek Kultury i budynek ośrodka pomocy społecznej - wylicza zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego. Montaż urządzeń rozpocznie się w tym roku, a zakończy w przyszłym. - W 2014 r. chcielibyśmy zainstalować ok. 600 instalacji solarnych i ok. 100 pieców. Planujemy, że pierwsze solary na domach będą już pod koniec kwietnia. Jak wykonawca będzie chciał to zrobi to wcześniej - dodaje Krzysztoń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Janów Lubelski solary
Kolektor Świdnik
Paolo
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kolektor Świdnik
Kolektor Świdnik (12 marca 2014 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Każdy kolektor musi trzymać parametry. Ponieważ Unia dają kasę zastrzega, aby kolektor miał certyfikat potwierdzający badania. Dotacja ma umożliwić zakup instalacji kolektorów zwykłemu zjadaczowi chleba oraz skrócić okres zwrotu. Co do kwestii fotowoltaiki to zobacz co pod koniec 2014 przyniesie NFOŚiGW.

Rozwiń
Paolo
Paolo (12 marca 2014 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten kolektor ma być tani, uzysk może być minimalny, a laik i tak się nie zna na szczegółach. Tanie, bo w przetargu liczy się cena, kolektory to pewnie "chińczyk" i to nie trzymający parametrów. Aby wygrać przetarg to nawet te co są w PL produkowane mają odchudzony absorber, izolację itd. czego na oko nie widać. W tym wszystkim chodzi o ... DOTACJĘ, tu jest zysk.  Fotowoltaika nie rozwija się w Polsce bo jest nieopłacalna ! Będzie opłacalna jak wejdzie ustawa o dotacjach - dopłatach do tego rodzaju elektrowni (farmy fotowoltaiczne) wtedy ruszy z kopyta, a zachodnie koncerny już czekają. Pozdrawiam wszystkich.   

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!