czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Mieszkaniec: ktoś wylewa szambo do rzeki. Udało się ustalić kto, będzie mandat

Dodano: 23 stycznia 2016, 09:45

Czytelnik: Ktoś wylewa nieczystości do Czerniejówki a policja odsyła mnie z tą sprawą do gminy. Policja zaprzecza. Ale była na miejscu i… znalazła sprawcę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O wylewaniu nieczystości z szamba do rzeki w Czerniejowie koło Lublina poinformował nas Czytelnik na skrzynkę alarm24@dziennikwschodni.pl

– 19 stycznia koło godziny 17 w miejscowości Czerniejów, wypompowano do rzeki kilka metrów sześciennych ścieków z szamba. Miało to miejsce w okolicach posesji od numerów 9 do 15 – taki sygnał otrzymaliśmy na Alarm24. Autor informował, że sprawę zgłosił do dzielnicowego, ale ten wskazał Urząd Gminy w Jabłonnie jako właściwy podmiot do zajęcia się sprawą.

Nasz Czytelnik do gminy tej sprawy nie zgłosił. – W wakacje rozmawiałem z panią wójt gminy Jabłonna o podobnym zdarzeniu i wówczas stwierdziła, że to sprawa policji – opowiada nasz Czytelnik i uważa, że skażenie rzeki powiększa się, rośnie zagrożenie epidemiologiczne, zagrożenie zachorowaniem na tasiemczycę i inne choroby.

I narzeka, że już wcześniej zgłaszał funkcjonariuszom, że ktoś wylewa nieczystości. – Reakcji nie było. Teraz zgłosiłem zanieczyszczenie rzeki po fakcie. Reakcji też nie było – mówi Czytelnik.

– Trudno odnieść mi się bezpośrednio do tej sytuacji, bo tej rozmowy nie pamiętam. Ona mogła być. Jednak gdyby padło nazwisko osoby, która te nieczystości wylewała do rzeki, to na pewno byłaby nasza kontrola – zapewnia Magdalena Sałek, wójt Gminy Jabłonna. – Taką interwencję już mieliśmy w ubiegłym roku. Jeśli takich danych byśmy nie mieli - to sprawa dla policji.

– Taki sygnał rzeczywiście był – potwierdza podkom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Do dzielnicowego zadzwonił mężczyzna z informacją, że ma podejrzenia, że ktoś w sposób bezprawny pozbywa się nieczystości. Stwierdził, że wyczuwa nieprzyjemny zapach. Mężczyzna ten nie chciał się przedstawić. Zapowiedział, że niczego w protokóle nie podpisze. Poza tym nie wskazał konkretnego miejsca tylko okolicę. Policjant pouczył go, że należy to również zgłosić do gminy.

Mimo anonimowego zgłoszenia sprawa się nie skończyła. – W czwartek policjanci poszli sprawdzić wskazaną okolicę – dodaje podkom. Fijołek.

I sprawcę ustalili. – Na jednej z posesji nieczystości z szamba wyciekały bezpośrednio do rzeki. Właściciel zostanie ukarany mandatem – zapowiada podkom. Fijołek.

Widzisz, reaguj

Jeśli jesteśmy świadkami tego, że jakaś nieustalona osoba lub osoby pozbywa - pozbywają się nieczystości z szamba w sposób niezgodny z prawem dobrze jest wykonać zdjęcia albo też spisać numery rejestracyjne beczkowozu. Najlepiej też natychmiast powiadomić o takim fakcie policję. Jeśli znamy dane osoby to sprawę zgłasza się w gminie. W przypadku firm zgłoszenie należy skierować do WIOŚ.

Gośc
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gośc
Gośc (23 stycznia 2016 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To nie są odosobnione przypadki. Ja od dwóch lat walczę ze ściekami wpuszczanymi do rzeki, i nawet to że rzeka jest objęta ochroną Natura 2000 ze względu na zagrożone gatunki płazów i gadów  nic nie pomaga.Gmina ma to daleko ..... , zwłaszcza że miejscowośc jest mała, wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą i każdy boi się na kogokolwiek donieśc. To muszą byc jakieś ustalenia odgórne, które będą zmuszały Gminy do poważnego zajęcia się tym tematem. Zastanawiam się tylko dlaczego WUOŚ nic nie robi z tym problem, przecież za to biorą nawet niezłe wynagrodzenia.

Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pod sąd takiego drania i karę co najmniej 50 tys zł. i nie będzie wylewania szamb do rzeki. Odpowiedzialnych za sprawdzenie i ociąganie się ze sprawdzeniem, też przykładnie ukarać
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gminie jabłonna nie chce zająć się problemem ścieków a policja umywa ręce. może nich sprawdą kto z piotrkowa, jabłonnej i czerniejowa ma szambo i wynajmuje wóz asenizacyjny do wypompowania ścieków. ludzie przestali chodzić do sławojek bo kible mają w domu, szambo zrobione na dziko bez dna albo rura w kierunku rzeki. ciekawe w jakiej wysokości dostał mandat? ps mieszkam w czerniejowie i czuć jak walą nieczystości do rzeki. jak przyjechała do mnie szmbiarka to sąsiad pytał się czy ma za dużo pieniędzy. lepiej wylać do rzeki
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Zawieprzycach od kilku lat ze szkoły szambo ma przeciek do Wieprza, nikt nie reaguje
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To Polska właśnie -samochód za 100 tys zł,dom za milion,a nie stać 100 zł na wynajęcie szambowozu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!