środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

100 lat Urszulanek w Lublinie. Przed siostrami nowe wyzwanie [zdjęcia]

Dodano: 16 września 2017, 21:16
Autor: aa

Urszulanki świętują 100-lecie przybycia do Lublina. W programie sobotnich uroczystości jubileuszowych znalazło się m.in. przedstawienie w wykonaniu dzieci i wielopokoleniowa zabawa. Wcześniej w archikatedrze została odprawiona msza święta. Przewodniczył jej metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski podczas homilii przypomniał historię zgromadzenia. – Kiedy św. Aniela Merici w 1535 roku zakładała Towarzystwo św. Urszuli pragnęła aby jej dzieło było zakorzenione w podwójnej miłości – miłości Boga i miłości człowieka – mówił arcybiskup Budzik. – Chciała aby, z jednej strony siostry tkwiły w modlitewnym dialogu z Bogiem, a z drugiej strony oddawały się na służbę człowiekowi.

W XIX w. siostry Urszulanki przybyły na ziemie polskie, zaś od 1917 r. są obecne w Lublinie. Założyły szkołę dla dziewcząt, rozbudowały gmach, tworzyły specjalistyczne pracownie. – Wybuch wojny zniszczył rozwijające się pięknie dzieło – mówił arcybiskup Budzik. – Władze okupacyjne nakazały zamknięcie szkół. Zgodzono się jedynie na prowadzenie szkoły gospodarstwa domowego oraz później szkoły hotelarskiej. Ta sytuacja umożliwiła tajne nauczanie, a przede wszystkim zakrojoną na szeroką skalę akcję charytatywną zwłaszcza dla więźniów zamku lubelskiego i obozu na Majdanku.

Po zakończeniu wojny siostry na nowo zorganizowały szkoły. Jednak w 1955 r. komunistyczne władze wydały decyzję o ich zamknięciu. – Mimo protestów i odwołań, także przez diecezję przejęto klucze i zamurowano przejścia z pomieszczeń klasztornych do pomieszczeń szkolnych – mówił abp. Budzik. – Siostry Urszulanki podjęły inne pożyteczne zadania – zwłaszcza katechetyczne.

Po 1989 r. zakonnicom udało się odzyskać budynki, które były jednak bardzo zdewastowane. Z tych powodów powrót do prowadzenia szkoły trwał znacznie dłużej. – Dopiero 9 lat temu, 1 września w 2008 r. po 53 latach przerwy znowu stary gmach ożywił się, zaroił się od małych dziewcząt i chłopców w charakterystycznych mundurkach – przypomniał abp Budzik.

Metropolita lubelskie zauważył, że obecnie szkoła stoi przed nowym wyzwaniem, przekształcenia się z 6-klasowej szkoły podstawowej w szkołę 8-klasową. – Ufamy, że i z tym wyzwaniem, z pomocą wielu ludzi dobrej woli siostry sobie poradzą – dodał metropolita lubelski.

Projekt szkolny w budżecie obywatelskim

W związku z reformą oświaty zwiększyła się liczba uczniów w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, w której uczy się ponad 350 dzieci. W związku z tym należy szybko przygotować nowe pracownie, szatnie i korytarz dla klas 7 i 8. Remont jest konieczny do dalszego funkcjonowania placówki.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
KZ NSZZ
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 września 2017 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
luzie walczyli i umierali by być wolnymi - a te same oddały się w niewolę by służyć czarnym bałwochwalcom - przykre to dla gatunku ludzkiego
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2017 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tych, którzy tak wykpiwają siostry, opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi albo ciężko upośledzonymi psychicznie lub staruszkami w terminalnych fazach chorób - należałoby przymusowo zatrudnić do takich prac. Zobaczyliby wtedy idioci co to znaczy kochać człowieka. Jak łatwo pluć w internecie.
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (17 września 2017 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11 resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
errr
errr (17 września 2017 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Fajna fotka mamy z córka
 a to one mogą dawać, e nie wiedziałam, 
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2017 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajna fotka mamy z córka
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!