poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Bez dotacji z ministerstwa nie będzie przebudowy stadionu lekkoatletycznego

Dodano: 10 kwietnia 2016, 17:20
Autor: Dominik Smaga

Nie przebudujemy stadionu lekkoatletycznego bez pieniędzy z ministerstwa – przyznał Ratusz. Ministerstwo żąda, by obiekt był gotowy we wrześniu 2017 r., tymczasem miasto odrzuciło ofertę jedynej firmy chętnej przebudować stadion. Przegrana firma ma się odwołać, a urzędnicy po cichu... trzymają za nią kciuki

Przetarg na przebudowę stadionu został unieważniony przez miasto z powodu braków wychwyconych w ofercie firmy Budimex, która jako jedyna starała się o to zlecenie. W dokumentach nie było ponoć dowodów na to, że zaproponowane przez spółkę materiały są odpowiednikami produktów uwzględnionych w projekcie.

Jeśli decyzja o unieważnieniu przetargu stanie się prawomocna, miasto będzie musiało od nowa szukać wykonawcy prac, a to praktycznie uniemożliwi zakończenie przebudowy w terminie narzuconym przez ministerstwo wykładające 10 mln zł, czyli 30 proc. kosztów. Resort chce, by stadion był gotowy najpóźniej 30 września przyszłego roku. Taki termin widnieje w umowie na dofinansowanie prac zawartej przez ministerstwo z miastem.

Ratusz już zapowiedział, że będzie prosić resort o więcej czasu. Pisaliśmy o tym w środę. Wtedy władze Lublina nie były w stanie określić, co zrobią jeśli minister się na to nie zgodzi, a dotacja przepadnie. Odpowiedź na te pytania poznaliśmy w tym tygodniu.

– Bez wsparcia z ministerstwa, patrząc na obecną sytuację finansową miasta, nie uda nam się udźwignąć takiej inwestycji, bo oznaczałoby to kredytowanie przebudowy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Z dalszymi decyzjami miasto wstrzymuje się do czasu uprawomocnienia się decyzji o unieważnieniu przetargu. To, że decyzja zostanie zaskarżona przez Budimex, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, jest niemal pewne. Sprawa trafi wtedy do Krajowej Izby Odwoławczej, która oceni, czy urzędnicy słusznie odrzucili ofertę Budimeksu. Urzędnicy z Ratusza nie mówią tego wprost, ale po cichu trzymają kciuki za to, by miasto ten spór... przegrało.

Dlaczego? Rozwiązałoby to im wiele problemów. Bez narażania się na zarzut bezprawności mogliby wybrać ofertę firmy Budimex i nie musieliby ogłaszać przetargu od nowa. Wtedy „ocalenie” ministerialnej dotacji zależałoby tylko od sprawności wykonawcy, którego Ratusz wielokrotnie i publicznie chwalił za organizację pracy.

Na złożenie odwołania od decyzji unieważniającej przetarg Budimex ma jeszcze tydzień, natomiast wyroku Krajowej ozby Odwoławczej można by się spodziewać przed upływem kolejnych dwóch tygodni.

Co ma się zmienić

W ramach przebudowy przewidziano m.in. rozbiórkę starych trybun i wykonanie nowej, zadaszonej, na 1370 kibiców. Wzdłuż al. Piłsudskiego miał stanąć nowy, piętrowy budynek z szatniami, pomieszczeniami dla sędziów, gabinetami lekarskimi, toaletami i stanowiskami komentatorów. Planowana jest też wymiana wszelkich nawierzchni sportowych, w tym bieżni, skoczni, czy też strefy rozgrzewki. Mowa jest też o odwodnieniu, oświetleniu, nagłośnieniu, monitoringu i wyznaczeniu
44 miejsc parkingowych.

Czytaj więcej o: Lublin stadion piłsudskiego
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe jak zachowa się ministerstwo czy tak jak wojewoda który nie dał pieniędzy na Narutowicza czy może pójdzie po rozum do głowy?
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Remontować, remontować. Stadion jest w opłakanym stanie, remont jak najbardziej potrzebny.
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież tu i tak chodzi tylko o Plener
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2016 o 05:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale kręcą
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skanska napisała skargę z któej wynika, że tylko firma Tamex ma produkty spełniające SIWZ Następnie Budimex robi konsorcjum z firmą Tamex i składają jako jedyni ofertę na 36,6 mln (kosztorys inwestorski był na 38 mln). Zmowa cenowa. CBA, UOKiK powinni się tym zająć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!