Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2018 r.
17:20

Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Nowa gazeta w Lublinie

2 8 A A

Nakład 3000 egzemplarzy. Cena: 0 zł. Grupa docelowa: młodzież. W numerze nr 1: Kto pokonał Supermana? Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Właśnie ukazał się drukiem pierwszy numer PA.RA - nowej gazety wydawanej przez Brama Grodzka Teatr NN. Kolejny za trzy tygodnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą” – przekonuje w słowie wstępnym Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN i pomysłodawca nowego wydawnictwa. – Stąd pomysł, by o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii.

Pierwszy numer gazety „PA.RA” właśnie się ukazał. Duży format, dwa kolory czcionki, 12 stron. Na pierwszej stronie duże czarno-białe zdjęcie lokomotywy parowej. To symboliczne nawiązanie do tytułu nowego wydawnictwa. Wydawnictwa, które ma „wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat”, jak przekonuje Tomasz Pietrasiewicz.

Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta Breitbarta pióra Piotra Nazaruka. Kolejną stronę zajmują sylwetki trzech „geniuszy z Lublina”. Zdaniem twórców pisma na takie wyróżnienie zasługują: konstruktor samolotów Zygmunt Puławski, architekt Józef Szanajca i poeta Józef Czechowicz. Jest też rubryka (stała) poświęcona najważniejszej lubelskiej ulicy czyli Krakowskiemu Przedmieściu i szpalta z wierszem lubelskiego poety.

– Wolność i niepodległość budowali też zwykli ludzie. O nich właśnie chcieliśmy opowiadać – tłumaczy koncepcję pisma Grzegorz Jędrek, rzecznik ośrodka.

– Apelujemy też do mieszkańców Lublina o dzielenie się z nami historiami o postaciach, które w tym czasie żyły, a swoją pracą i działaniami wpisywały się w ideę naszego pisma – dodaje Joanna Zętar.

„Zwykłym ludziom” i ich pasjom jest poświęcona jedna z najciekawszych stałych rubryk pisma. Maciej Tuora (tekst) i Maciej Pałka (rysunki) rozmawiają z Cezarym Hunkiewiczem z Brain Damage Gallery o sztuce ulicznej. Wywiad-komiks ma chyba największy potencjał, by przyciągnąć młodych czytelników. Bo to głównie do lubelskiej młodzieży jest skierowna papierowa gazeta.

– Drewniane skrzynki z logo PA.RY pojawiły się już w lubelskich szkołach średnich i innych miejscach – mówi Grzegorz Jędrek.

Na liście punktów dystrybucyjnych są 54 lokalizacje: szkoły, uczelnie, biblioteki, ośrodki kultury, kawiarnie i noclegownia Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta.

W skrzynkach, co trzy tygodnie, będzie można znaleźć nowe numery pisma.

PA.RA w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy ma się ukazywać drukiem do końca roku. Wydawnictwo jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które w naszym mieście odbywają się pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w 2017 r.

5309 osób odwiedziło ekspozycję stałą „Pamięć miejsca”, 48 proc. z nich to obcokrajowcy.

29887 przeszło Trasą Podziemną

6378 wzięło udział w warsztatach organizowanych przez Dom Słów

13 różnych wydawnictw książkowych ukazało się pod szyldem ośrodka

178 powstało nowych nagrań do bazy Historii Mówionej (obecnie baza liczy 259740 minut nagrań)

12065 skanów z Kuriera Lubelskiego wykonali pracownicy ośrodka

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 09:14
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowanego obrazu społeczności obywateli Polskich narodowości żydowskiej. Opowieściach "z mchu i paproci". Upamiętnienie tragedii lubelskich Zydów następuje moim zdaniem przez NN nad wyraz nachalnie. Widać pieniędzy nie brakuje. Rozumiem tablice. Nie nazwałbym natomiast tego co powstało i powstaje "symbolicznym" czy chęci (podobno) do puszczania z głośników odgłosów sztetła itp. Szkoły proszę natomiast zostawić w spokoju i mówię to nie tylko w swoim imieniu. P.S. Ciekawe czy któraś z lokalnych gazet w końcu odważy się napisać o finansowaniu czy darowiznach ze strony miasta na Ośrodek. W końcu to nasze pieniądze.
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowa... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 08:09
prawdziwy patriota nie używa obcych skrótów jak wtf (what the fuck ?) tylko prawdziwie polskiego zwrotu - co do *** nędzy?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 06:42
Jak chce to śpi. Kto mu zabroni nasi Konstytucja bo nasza nie zabrania. Jak mawiał szlachta: " To co lubię to mi wolno". Nie POdoba się w/w doktryna mośkom?
Avatar
nn / 24 stycznia 2018 o 00:48
Jakim prawem to coś ma znalezc się w szkołach ? Znam niektórych z autorów - są skrajnie wrodzy wobec polskiego patriotyzmu.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:54
WTF ? "Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta B..." - to kto to sponsoruje i o jakiego panstwa patriotyzmie tam pisza?
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:45
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące rodzaje czasopism: dziennik, gazeta codzienna (313 numerów w ciągu roku, pominąwszy niedziele) dwudnik, gazeta dwudniowa (182-183 numery w ciągu roku) tygodnik (52 numery w ciągu roku) dwutygodnik (26 numerów w ciągu roku) miesięcznik (12 numerów w ciągu roku) dwumiesięcznik (6 numerów w ciągu roku) kwartalnik (4 numery w ciągu roku) oraz aperiodyk – szczególna postać czasopisma – nieregularnik. Wydawnictwa rzadsze niż kwartalne (np. półrocznik, rocznik, annał) określa się często jako edycje kolejnych zeszytów, wydań lub tomów. Potocznie za czasopisma uważa się publikacje od tygodnika wzwyż, te wydawane częściej nazywane są gazetami."
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące r... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 19:23
@Gość (dzisiaj o 17:28) Bo w tym logo (jak i logo miasta) chodzi o zakamuflowanie jakichś kabalistycznych liczb i symboli: w logo miasta trzy szóstki są - tutaj dwie widać gołym okiem; masońskie oko, "zdobiące" wszystkie ulotki dot. imprez kulturowych i siedzenia w autobusach chyba każdy już zna.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 17:28
Ten logotyp z nazwą gazety to jakiś bohomaz. Tytułu gazety który brzmi "PA.RA' raczej nie przypomina. Badziew i tyle
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 09:14
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowanego obrazu społeczności obywateli Polskich narodowości żydowskiej. Opowieściach "z mchu i paproci". Upamiętnienie tragedii lubelskich Zydów następuje moim zdaniem przez NN nad wyraz nachalnie. Widać pieniędzy nie brakuje. Rozumiem tablice. Nie nazwałbym natomiast tego co powstało i powstaje "symbolicznym" czy chęci (podobno) do puszczania z głośników odgłosów sztetła itp. Szkoły proszę natomiast zostawić w spokoju i mówię to nie tylko w swoim imieniu. P.S. Ciekawe czy któraś z lokalnych gazet w końcu odważy się napisać o finansowaniu czy darowiznach ze strony miasta na Ośrodek. W końcu to nasze pieniądze.
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowa... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 08:09
prawdziwy patriota nie używa obcych skrótów jak wtf (what the fuck ?) tylko prawdziwie polskiego zwrotu - co do *** nędzy?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 06:42
Jak chce to śpi. Kto mu zabroni nasi Konstytucja bo nasza nie zabrania. Jak mawiał szlachta: " To co lubię to mi wolno". Nie POdoba się w/w doktryna mośkom?
Avatar
nn / 24 stycznia 2018 o 00:48
Jakim prawem to coś ma znalezc się w szkołach ? Znam niektórych z autorów - są skrajnie wrodzy wobec polskiego patriotyzmu.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:54
WTF ? "Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta B..." - to kto to sponsoruje i o jakiego panstwa patriotyzmie tam pisza?
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:45
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące rodzaje czasopism: dziennik, gazeta codzienna (313 numerów w ciągu roku, pominąwszy niedziele) dwudnik, gazeta dwudniowa (182-183 numery w ciągu roku) tygodnik (52 numery w ciągu roku) dwutygodnik (26 numerów w ciągu roku) miesięcznik (12 numerów w ciągu roku) dwumiesięcznik (6 numerów w ciągu roku) kwartalnik (4 numery w ciągu roku) oraz aperiodyk – szczególna postać czasopisma – nieregularnik. Wydawnictwa rzadsze niż kwartalne (np. półrocznik, rocznik, annał) określa się często jako edycje kolejnych zeszytów, wydań lub tomów. Potocznie za czasopisma uważa się publikacje od tygodnika wzwyż, te wydawane częściej nazywane są gazetami."
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące r... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 19:23
@Gość (dzisiaj o 17:28) Bo w tym logo (jak i logo miasta) chodzi o zakamuflowanie jakichś kabalistycznych liczb i symboli: w logo miasta trzy szóstki są - tutaj dwie widać gołym okiem; masońskie oko, "zdobiące" wszystkie ulotki dot. imprez kulturowych i siedzenia w autobusach chyba każdy już zna.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 17:28
Ten logotyp z nazwą gazety to jakiś bohomaz. Tytułu gazety który brzmi "PA.RA' raczej nie przypomina. Badziew i tyle

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 5 0

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 4 13

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 1

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 12 0

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 18

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 3 1

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 9

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 8 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 27 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie 0 3

W nocy z poniedziałku na wtorek odbyła się ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej Joanny Agackiej-Indeckiej, byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Ciało zostało we wtorek przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pacjent zmarł, bo nie dostał antybiotyku. Pięciu lekarzy z Lublina stanie przed sądem

Pacjent zmarł, bo nie dostał antybiotyku. Pięciu lekarzy z Lublina stanie przed sądem 20 8

W środę ma rozpocząć się proces pięciu lekarzy z Lublina, którzy przez swoje zaniedbania przyczynili się do śmierci pacjenta – dowodzą śledczy. Medycy nie podali antybiotyku mężczyźnie z zapaleniem wyrostka. Pacjent zmarł po operacji.

Wypadek na al. Andersa. Rowerzysta ucierpiał w zderzeniu z autem

Wypadek na al. Andersa. Rowerzysta ucierpiał w zderzeniu z autem 9 15

Do wypadku doszło około godz. 18 na al. Andersa w Lublinie, w okolicach wyjazdu z parkingu pobliskiego supermarketu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!