niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Nowa gazeta w Lublinie

Dodano: 23 stycznia 2018, 17:20

Nakład 3000 egzemplarzy. Cena: 0 zł. Grupa docelowa: młodzież. W numerze nr 1: Kto pokonał Supermana? Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Właśnie ukazał się drukiem pierwszy numer PA.RA - nowej gazety wydawanej przez Brama Grodzka Teatr NN. Kolejny za trzy tygodnie

– Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą” – przekonuje w słowie wstępnym Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN i pomysłodawca nowego wydawnictwa. – Stąd pomysł, by o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii.

Pierwszy numer gazety „PA.RA” właśnie się ukazał. Duży format, dwa kolory czcionki, 12 stron. Na pierwszej stronie duże czarno-białe zdjęcie lokomotywy parowej. To symboliczne nawiązanie do tytułu nowego wydawnictwa. Wydawnictwa, które ma „wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat”, jak przekonuje Tomasz Pietrasiewicz.

Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta Breitbarta pióra Piotra Nazaruka. Kolejną stronę zajmują sylwetki trzech „geniuszy z Lublina”. Zdaniem twórców pisma na takie wyróżnienie zasługują: konstruktor samolotów Zygmunt Puławski, architekt Józef Szanajca i poeta Józef Czechowicz. Jest też rubryka (stała) poświęcona najważniejszej lubelskiej ulicy czyli Krakowskiemu Przedmieściu i szpalta z wierszem lubelskiego poety.

– Wolność i niepodległość budowali też zwykli ludzie. O nich właśnie chcieliśmy opowiadać – tłumaczy koncepcję pisma Grzegorz Jędrek, rzecznik ośrodka.

– Apelujemy też do mieszkańców Lublina o dzielenie się z nami historiami o postaciach, które w tym czasie żyły, a swoją pracą i działaniami wpisywały się w ideę naszego pisma – dodaje Joanna Zętar.

„Zwykłym ludziom” i ich pasjom jest poświęcona jedna z najciekawszych stałych rubryk pisma. Maciej Tuora (tekst) i Maciej Pałka (rysunki) rozmawiają z Cezarym Hunkiewiczem z Brain Damage Gallery o sztuce ulicznej. Wywiad-komiks ma chyba największy potencjał, by przyciągnąć młodych czytelników. Bo to głównie do lubelskiej młodzieży jest skierowna papierowa gazeta.

– Drewniane skrzynki z logo PA.RY pojawiły się już w lubelskich szkołach średnich i innych miejscach – mówi Grzegorz Jędrek.

Na liście punktów dystrybucyjnych są 54 lokalizacje: szkoły, uczelnie, biblioteki, ośrodki kultury, kawiarnie i noclegownia Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta.

W skrzynkach, co trzy tygodnie, będzie można znaleźć nowe numery pisma.

PA.RA w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy ma się ukazywać drukiem do końca roku. Wydawnictwo jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które w naszym mieście odbywają się pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w 2017 r.

5309 osób odwiedziło ekspozycję stałą „Pamięć miejsca”, 48 proc. z nich to obcokrajowcy.

29887 przeszło Trasą Podziemną

6378 wzięło udział w warsztatach organizowanych przez Dom Słów

13 różnych wydawnictw książkowych ukazało się pod szyldem ośrodka

178 powstało nowych nagrań do bazy Historii Mówionej (obecnie baza liczy 259740 minut nagrań)

12065 skanów z Kuriera Lubelskiego wykonali pracownicy ośrodka

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 stycznia 2018 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowanego obrazu społeczności obywateli Polskich narodowości żydowskiej. Opowieściach "z mchu i paproci". Upamiętnienie tragedii lubelskich Zydów następuje moim zdaniem przez NN nad wyraz nachalnie. Widać pieniędzy nie brakuje. Rozumiem tablice. Nie nazwałbym natomiast tego co powstało i powstaje "symbolicznym" czy chęci (podobno) do puszczania z głośników odgłosów sztetła itp. Szkoły proszę natomiast zostawić w spokoju i mówię to nie tylko w swoim imieniu. P.S. Ciekawe czy któraś z lokalnych gazet w końcu odważy się napisać o finansowaniu czy darowiznach ze strony miasta na Ośrodek. W końcu to nasze pieniądze.
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2018 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prawdziwy patriota nie używa obcych skrótów jak wtf (what the fuck ?) tylko prawdziwie polskiego zwrotu - co do *** nędzy?
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2018 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak chce to śpi. Kto mu zabroni nasi Konstytucja bo nasza nie zabrania. Jak mawiał szlachta: " To co lubię to mi wolno". Nie POdoba się w/w doktryna mośkom?
Rozwiń
nn
nn (24 stycznia 2018 o 00:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakim prawem to coś ma znalezc się w szkołach ? Znam niektórych z autorów - są skrajnie wrodzy wobec polskiego patriotyzmu.
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2018 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WTF ? "Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta B..." - to kto to sponsoruje i o jakiego panstwa patriotyzmie tam pisza?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!