Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2018 r.
17:20

Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Nowa gazeta w Lublinie

2 8 A A

Nakład 3000 egzemplarzy. Cena: 0 zł. Grupa docelowa: młodzież. W numerze nr 1: Kto pokonał Supermana? Czy patriota śpi w pościeli z orłem? Właśnie ukazał się drukiem pierwszy numer PA.RA - nowej gazety wydawanej przez Brama Grodzka Teatr NN. Kolejny za trzy tygodnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą” – przekonuje w słowie wstępnym Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN i pomysłodawca nowego wydawnictwa. – Stąd pomysł, by o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii.

Pierwszy numer gazety „PA.RA” właśnie się ukazał. Duży format, dwa kolory czcionki, 12 stron. Na pierwszej stronie duże czarno-białe zdjęcie lokomotywy parowej. To symboliczne nawiązanie do tytułu nowego wydawnictwa. Wydawnictwa, które ma „wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat”, jak przekonuje Tomasz Pietrasiewicz.

Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta Breitbarta pióra Piotra Nazaruka. Kolejną stronę zajmują sylwetki trzech „geniuszy z Lublina”. Zdaniem twórców pisma na takie wyróżnienie zasługują: konstruktor samolotów Zygmunt Puławski, architekt Józef Szanajca i poeta Józef Czechowicz. Jest też rubryka (stała) poświęcona najważniejszej lubelskiej ulicy czyli Krakowskiemu Przedmieściu i szpalta z wierszem lubelskiego poety.

– Wolność i niepodległość budowali też zwykli ludzie. O nich właśnie chcieliśmy opowiadać – tłumaczy koncepcję pisma Grzegorz Jędrek, rzecznik ośrodka.

– Apelujemy też do mieszkańców Lublina o dzielenie się z nami historiami o postaciach, które w tym czasie żyły, a swoją pracą i działaniami wpisywały się w ideę naszego pisma – dodaje Joanna Zętar.

„Zwykłym ludziom” i ich pasjom jest poświęcona jedna z najciekawszych stałych rubryk pisma. Maciej Tuora (tekst) i Maciej Pałka (rysunki) rozmawiają z Cezarym Hunkiewiczem z Brain Damage Gallery o sztuce ulicznej. Wywiad-komiks ma chyba największy potencjał, by przyciągnąć młodych czytelników. Bo to głównie do lubelskiej młodzieży jest skierowna papierowa gazeta.

– Drewniane skrzynki z logo PA.RY pojawiły się już w lubelskich szkołach średnich i innych miejscach – mówi Grzegorz Jędrek.

Na liście punktów dystrybucyjnych są 54 lokalizacje: szkoły, uczelnie, biblioteki, ośrodki kultury, kawiarnie i noclegownia Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta.

W skrzynkach, co trzy tygodnie, będzie można znaleźć nowe numery pisma.

PA.RA w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy ma się ukazywać drukiem do końca roku. Wydawnictwo jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które w naszym mieście odbywają się pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w 2017 r.

5309 osób odwiedziło ekspozycję stałą „Pamięć miejsca”, 48 proc. z nich to obcokrajowcy.

29887 przeszło Trasą Podziemną

6378 wzięło udział w warsztatach organizowanych przez Dom Słów

13 różnych wydawnictw książkowych ukazało się pod szyldem ośrodka

178 powstało nowych nagrań do bazy Historii Mówionej (obecnie baza liczy 259740 minut nagrań)

12065 skanów z Kuriera Lubelskiego wykonali pracownicy ośrodka

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 09:14
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowanego obrazu społeczności obywateli Polskich narodowości żydowskiej. Opowieściach "z mchu i paproci". Upamiętnienie tragedii lubelskich Zydów następuje moim zdaniem przez NN nad wyraz nachalnie. Widać pieniędzy nie brakuje. Rozumiem tablice. Nie nazwałbym natomiast tego co powstało i powstaje "symbolicznym" czy chęci (podobno) do puszczania z głośników odgłosów sztetła itp. Szkoły proszę natomiast zostawić w spokoju i mówię to nie tylko w swoim imieniu. P.S. Ciekawe czy któraś z lokalnych gazet w końcu odważy się napisać o finansowaniu czy darowiznach ze strony miasta na Ośrodek. W końcu to nasze pieniądze.
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowa... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 08:09
prawdziwy patriota nie używa obcych skrótów jak wtf (what the fuck ?) tylko prawdziwie polskiego zwrotu - co do *** nędzy?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 06:42
Jak chce to śpi. Kto mu zabroni nasi Konstytucja bo nasza nie zabrania. Jak mawiał szlachta: " To co lubię to mi wolno". Nie POdoba się w/w doktryna mośkom?
Avatar
nn / 24 stycznia 2018 o 00:48
Jakim prawem to coś ma znalezc się w szkołach ? Znam niektórych z autorów - są skrajnie wrodzy wobec polskiego patriotyzmu.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:54
WTF ? "Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta B..." - to kto to sponsoruje i o jakiego panstwa patriotyzmie tam pisza?
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:45
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące rodzaje czasopism: dziennik, gazeta codzienna (313 numerów w ciągu roku, pominąwszy niedziele) dwudnik, gazeta dwudniowa (182-183 numery w ciągu roku) tygodnik (52 numery w ciągu roku) dwutygodnik (26 numerów w ciągu roku) miesięcznik (12 numerów w ciągu roku) dwumiesięcznik (6 numerów w ciągu roku) kwartalnik (4 numery w ciągu roku) oraz aperiodyk – szczególna postać czasopisma – nieregularnik. Wydawnictwa rzadsze niż kwartalne (np. półrocznik, rocznik, annał) określa się często jako edycje kolejnych zeszytów, wydań lub tomów. Potocznie za czasopisma uważa się publikacje od tygodnika wzwyż, te wydawane częściej nazywane są gazetami."
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące r... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 19:23
@Gość (dzisiaj o 17:28) Bo w tym logo (jak i logo miasta) chodzi o zakamuflowanie jakichś kabalistycznych liczb i symboli: w logo miasta trzy szóstki są - tutaj dwie widać gołym okiem; masońskie oko, "zdobiące" wszystkie ulotki dot. imprez kulturowych i siedzenia w autobusach chyba każdy już zna.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 17:28
Ten logotyp z nazwą gazety to jakiś bohomaz. Tytułu gazety który brzmi "PA.RA' raczej nie przypomina. Badziew i tyle
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 09:14
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowanego obrazu społeczności obywateli Polskich narodowości żydowskiej. Opowieściach "z mchu i paproci". Upamiętnienie tragedii lubelskich Zydów następuje moim zdaniem przez NN nad wyraz nachalnie. Widać pieniędzy nie brakuje. Rozumiem tablice. Nie nazwałbym natomiast tego co powstało i powstaje "symbolicznym" czy chęci (podobno) do puszczania z głośników odgłosów sztetła itp. Szkoły proszę natomiast zostawić w spokoju i mówię to nie tylko w swoim imieniu. P.S. Ciekawe czy któraś z lokalnych gazet w końcu odważy się napisać o finansowaniu czy darowiznach ze strony miasta na Ośrodek. W końcu to nasze pieniądze.
Jakim prawem w szkołach!!!!. Przecież to nie będzie gazeta neutralna światopoglądowo. Po lekturze widać agitkę w kierunku "żydowskiego lublina", który wcale taki wspaniały nie był. Bo sowicie dotowany przez Żuka "NN" nie napisze o szwindlach, żydowskich lupanarach, żydowskich szmalcownikach i agentach gestapo, oficerach śledczych w lubelskich katowniach UB. Wątpię abyśmy się dowiedzieli o np.Szamie Grajerze, który w getcie zajmował się wyłapywaniem Polaków ratujących Żydów. Zamiast tego należy spodziewać się wyidealizowa... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 08:09
prawdziwy patriota nie używa obcych skrótów jak wtf (what the fuck ?) tylko prawdziwie polskiego zwrotu - co do *** nędzy?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2018 o 06:42
Jak chce to śpi. Kto mu zabroni nasi Konstytucja bo nasza nie zabrania. Jak mawiał szlachta: " To co lubię to mi wolno". Nie POdoba się w/w doktryna mośkom?
Avatar
nn / 24 stycznia 2018 o 00:48
Jakim prawem to coś ma znalezc się w szkołach ? Znam niektórych z autorów - są skrajnie wrodzy wobec polskiego patriotyzmu.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:54
WTF ? "Temat (pierwszego) numeru to historia żydowskiego siłacza Zygmunta B..." - to kto to sponsoruje i o jakiego panstwa patriotyzmie tam pisza?
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 20:45
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące rodzaje czasopism: dziennik, gazeta codzienna (313 numerów w ciągu roku, pominąwszy niedziele) dwudnik, gazeta dwudniowa (182-183 numery w ciągu roku) tygodnik (52 numery w ciągu roku) dwutygodnik (26 numerów w ciągu roku) miesięcznik (12 numerów w ciągu roku) dwumiesięcznik (6 numerów w ciągu roku) kwartalnik (4 numery w ciągu roku) oraz aperiodyk – szczególna postać czasopisma – nieregularnik. Wydawnictwa rzadsze niż kwartalne (np. półrocznik, rocznik, annał) określa się często jako edycje kolejnych zeszytów, wydań lub tomów. Potocznie za czasopisma uważa się publikacje od tygodnika wzwyż, te wydawane częściej nazywane są gazetami."
Do autorki, Agnieszki Mazuś. Pytanie dotyczy Pani profesjonalizmu. Jak można nazwać czasopismo, które wydawane jest raz na trzy tygodnie gazetą? Czy w szkole zetknęła się Pani z definicją słowa "gazeta", bo ja tak i to już w szkole podstawowej. No, ale ja szkołę podstawowa skończyłem kilkadziesiąt lat wstecz. Widocznie wtedy inaczej nas uczono. Jeżeli Panią uczono inaczej, to zapewne bliska jest Pani Wikipedia, a tam można przeczytać takie oto słowa: "Ze względu na częstotliwość wydań wyróżnia się najczęściej, następujące r... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 19:23
@Gość (dzisiaj o 17:28) Bo w tym logo (jak i logo miasta) chodzi o zakamuflowanie jakichś kabalistycznych liczb i symboli: w logo miasta trzy szóstki są - tutaj dwie widać gołym okiem; masońskie oko, "zdobiące" wszystkie ulotki dot. imprez kulturowych i siedzenia w autobusach chyba każdy już zna.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 o 17:28
Ten logotyp z nazwą gazety to jakiś bohomaz. Tytułu gazety który brzmi "PA.RA' raczej nie przypomina. Badziew i tyle
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej 1 0

Zakończyło się sprawdzanie projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej, co oznacza, że nie może być poddany pod głosowanie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 1 0

Reprezentacja Polski zawiodła na całej linii w meczu z Senegalem, ale ciągle może wyjść z grupy. W niedzielę o godz. 20 Biało-Czerwoni zmierzą się w Kazaniu z Kolumbią. Dla obu zespołów to będzie mecz o życie, a kto przegra praktycznie będzie mógł już pakować walizki i żegnać się z mundialem. Transmisję przeprowadzi TVP 1 oraz TVP Sport. W internecie mecz będzie można zobaczyć na stronie sport.tvp.pl

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał
film

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał 0 2

Mieszkaniec Pakości wskazał urzędnikom nielegalne składowisko beczek. Postawa obywatelska dla lokalnych władz okazała się nie lada problemem.

To miasto stawia na ekologię. Solary, kotły na biomasę

To miasto stawia na ekologię. Solary, kotły na biomasę 0 0

Lubartów inwestuje w odnawialne źródła energii. Do końca października w mieście będą 142 instalacje fotowoltaiczne w prywatnych domach. Kończy się też montaż 180 instalacji solarnych i 40 kotłów na biomasę. Stopniowo wymieniane są piece węglowe na ekologiczne kotły

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 1

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 8

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 4

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 47 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 31 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!