piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Gdzie są uprzejmi sąsiedzi, a gdzie najniższe ceny w sklepach. Najlepsze dzielnice Lublina

Autor: jsz

Najbezpieczniej jest Czubach Północnych, a najlepszych sąsiadów spotkamy na Węglinie Południowym. Takie wyniki przynosi badanie atrakcyjności dzielnic Lublina. Wady i zalety swojej okolicy wskazywali sami mieszkańcy.

Zestawienie przygotował serwis nieruchomości Otodom pod nadzorem agencji badawczej PBS. Wyniki badania mogą być pomocne w poszukiwaniu najlepszej dzielnicy do zamieszkania. W Lublinie przepytano blisko 2 tys. osób, które oceniały prawdziwość zdań na temat różnych aspektów życia w swojej dzielnicy. Każdy mógł  wystawić ocenę w skali od 1 do 7.

Spokojne dzielnice

W kategorii „Bezpieczeństwo” najlepiej wypadły Czuby Południowe i Sławin, uzyskując oceny w granicach 6 punktów. Minimalnie gorzej wypadł Węglin Północny. Z badania wynika, że mieszkańcy większości dzielnic nie boją się wracać po zmroku do domu. Wyjątkiem są Tatary, Kośminek i Kalinowszczyzna, które jako jedyne dzielnice uzyskały notę poniżej 5.

– Zróżnicowanie stanu poczucia bezpieczeństwa w naszym mieście z pewnością wynika z charakteru poszczególnych dzielnic – wyjaśnia nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Tzw. „sypialnie” charakteryzują się mniejszą liczbą zdarzeń kryminalnych w porównaniu do dzielnic przemysłowych, takich jak Tatary czy Kośminek.

Jak wynika z ogólnopolskich wyników przeprowadzonego przez Otodom badania, Lublin jest jednym najbezpieczniejszych miast w kraju.

Uprzejmi sąsiedzi

Autorzy badania sprawdzili również nasze relacje z sąsiadami. Mieszkańcy poproszeni o ocenę uprzejmości i przyjaznego nastawienia sąsiadów, ocenili je na 4,87. Wśród 10 największych miast Polski, Lublin wraz z Krakowem znalazłby się pod tym względem na 5. miejscu.

Wśród lubelskich dzielnic najlepiej wypadł Węglin Południowy z oceną 5,64. Na podium znalazły się też Czuby Południowe i Konstantynów. Oceny powyżej piątki padły także na Czechowie Północnym, Węglinie Północnym, Czechowie Południowym i Ponikwodzie.

– Od kilku lat dzielnica dynamicznie się rozrasta i w drugiej, nowej jej części bardzo szybko przybywa bloków, w których mieszkają głównie młodzi ludzie z dziećmi. Niestety to typowa „sypialnia”, w której brak terenów zielonych i miejsc, w których można się integrować – mówi Iwona Mańko przewodnicząca Rady Dzielnicy Węglin Południowy.

WIDEO

Lublin widziany z dachu nowego biurowca przy ul. Nałęczowskiej 14

Zieleń w okolicy

Bardzo ważne dla jakości życia w mieście jest zielone otoczenie. Pod tym względem najlepiej oceniono dzielnicę Szerokie (6,53). Na podium znalazły się również Węglin Południowy (6,29) oraz Rury (6,23). Z kolei najsłabszy wyniki, poniżej „czwórki” uzyskało Stare Miasto. Oceny niższe od „piątki” zanotowano także w Śródmieściu i w dzielnicy Za Cukrownią.

Niemal 20 proc. powierzchni miasta to tereny zielone, z czego aż tysiąc hektarów to tzw. zieleń urządzona. Atutem Lublina są również niezagospodarowane obecnie tereny wzdłuż rzeki Bystrzycy.,

– Będziemy chcieli go zachować w ramach rozpoczynającej się rewitalizacji doliny Bystrzycy. Chcemy przywrócić rzekę miastu i zachęcać mieszkańców, by korzystali z jej walorów – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wśród ważniejszych miejskich projektów warto wskazać zbliżającą się rewitalizację Parku Ludowego oraz budowę nowych parków, np. przy ul. Zawilcowej. 

Czysta okolica

Lublin to nie tylko jedno z najbardziej zielonych dużych miast w kraju, ale i najczystsze spośród całej dziesiątki największych ośrodków. Czystość okolicy mieszkańcy stolicy Lubelszczyzny ocenili na 5,43. Najlepiej wypadły Konstantynów, oceniony na 6,03 i Czuby Południowe, które otrzymały równą „szóstkę”. Ostatnie miejsce na podium zająłby Wrotków, z oceną 5,87. Dwie lubelskie dzielnice osiągnęły wyniki niższe od „czwórki”. To Stare Miasto i Za Cukrownią (3,83). Notę niższą od „piątki” otrzymały natomiast Śródmieście i Kośminek.

Na generalny, dobry wynik Lublina wpłynął m.in. działający od 2013 roku system gospodarowania odpadami komunalnym. Z posesji odbierana jest każda ilość posegregowanych odpadów. W ramach systemu stworzono punkty , w których można oddawać przeterminowane leki, stare urządzenia elektryczne, zużyte baterie, odpady zielone, remontowo-budowlane, wielkogabarytowe lub zużyte opony.

Zadbane ulice

Mieszkańcy oceniali również, jak służby komunalne troszczą się o utrzymanie ich okolicy. Jako najbardziej „schludny” oceniono Czechów Południowy, który otrzymał ocenę 5,60. Wśród najbardziej zadbanych rejonów Lublina są także Konstantynów (5,51) i Ponikwoda (5,50). Najsłabiej w kategorii „zadbana okolica” wypadły dzielnice jak Za Cukrownią, gdzie padł zdecydowanie najgorszy wynik: 3,50, Stare Miasto (4,0), i Tatary (4,45). Mimo słabych wyników najgorzej ocenionych dzielnic, Lublin należy do najbardziej zadbanych dużych miast w Polsce. Wśród 10 największych miejscowości zajął 3. miejsce.

Dobra komunikacja

Jak oceniamy skomunikowanie dzielnicy z resztą miasta? Najlepiej wypadła Kalinowszczyzna, oceniona na 6,16. Podobny wynik zanotowano na Starym Mieście i w dzielnicy Konstantynów. Co najmniej „szóstkę” otrzymały też: Czechów Północny  Węglin Północny, Rury, Czechów Południowy, Węglin Południowy i Felin. Tylko Sławin otrzymał ocenę niższą od „piątki”:

– Lublin podzielony jest na 2 części i z obu stosunkowo łatwo można dostać się do centrum. Z dzielnic północnych łatwiej, niż z południowo-zachodnich. Wyniki zatem nie zaskakują – ocenia Marek Bruszkiewicz z biura obrotu nieruchomościami KNC City.

Komunikacja nie jest dziedziną, w której Lublin błyszczy wśród 10 największych miast Polski. Pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu w kraju.

SONDA
Liczba głosów: 1201

Która dzielnica Lublina jest według Ciebie najbardziej atrakcyjna do mieszkania?

0.5 %
Abramowice
3.41 %
Bronowice
7.41 %
Czechów Południowy
8.33 %
Czechów Północny
9.49 %
Czuby Południowe
5.83 %
Czuby Północne
2.75 %
Dziesiąta
2.75 %
Felin
1.42 %
Głusk
0.17 %
Hajdów-Zadębie
4.75 %
Kalinowszczyzna
1.42 %
Konstantynów
1.5 %
Kośminek
3.25 %
Ponikwoda
6.83 %
Rury
6.99 %
Sławin
6.08 %
Sławinek
1 %
Stare Miasto
2.08 %
Szerokie
3.91 %
Śródmieście
2.75 %
Tatary
4.5 %
Węglin Południowy
1.25 %
Węglin Północny
4.33 %
Wieniawa
4.41 %
Wrotków
0.83 %
Za Cukrownią
2.08 %
Zemborzyce

Ceny w sklepach

Autorzy badania sprawdzili nasze zadowolenie z cen towarów i usług w okolicy. W tej kategorii Lublin jest na 1. miejscu wśród 10 największych miast. Najbardziej zadowoleni z cen są mieszkańcy Kośminka (5,53), Kalinowszczyzny (5,24) i Konstantynowa (5,21). Najgorzej pod tym względem jest natomiast na Starym Mieście (3,69), w Śródmieściu (4,44) i w dzielnicy Hajdów-Zadębie (4,54).

Dzielnica dla dzieci

Wśród dzielnic Lublina najlepiej infrastrukturę dla najmłodszych oceniają mieszkańcy Kalinowszczyzny,

która otrzymała notę 6,24, Felina (6,12) i Czechowa Południowego (6,09). Najniżej ocenione zostało Stare Miasto. Dostało zaledwie „czwórkę” Słabe wyniki uzyskały także dzielnice Szerokie oraz Hajdów- Zadębie. Te ostatnie dzielnice należą do najmniej zamieszkałych w Lublinie. Liczba mieszkańców dzielnicy Hajdów-Zadębie wynosi 1,7 tys. Dla porównania dobrze oceniona Kalinowszczyzna czy Czechów południowy mają ponad 10 razy więcej mieszkańców. To przekłada się na dostępną infrastrukturę.

Polecamy Węglin Południowy

Najbardziej skłonni, do polecenia swojej dzielnicy znajomym, okazali się mieszkańcy Węglina Południowego. Dzielnica ta otrzymała najwyższy wskaźnik rekomendacji, wynoszący 57. Drugie miejsce zajął Węglin Północny z wynikiem 50, a trzecie – Czechów Północny, który otrzymał ocenę 36.

Ujemny wynik otrzymało 5 dzielnic: Za Cukrownią (-54), Tatary (-37), Kośminek (-35), Abramowice (-10) i Stare Miasto (-9). Współczynnik rekomendacji dla całego Lublina wyniósł 12,5. To 3. wynik wśród 10 największych miast Polski.

Źródło: Otodom

Czytaj więcej o: mieszkania dzielnice lublina
Ala
bart
kk
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ala
Ala (18 października 2017 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rury zniszczył niejaki Gąbka, który na wolnych działkach wybudował koszmarki architektoniczne, których nikt nie chce dzierżawić
Rozwiń
bart
bart (18 października 2017 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
LSM  to najgorsza dzielnica pod względem ilości miejsc parkingowych. Czas tu zatrzymał się połowie lat 70tych XX wieku. Wszędzie są te koszmarne żywopłoty.
 Mieszkając na LSM (lub blisko Al. Kraśnickiej) masz wszystko co jest potrzebne do zycia człowiekowi w zasięgu max. 20 minut na piechotę .... w każdą stronę. Hipermarkety i supermarkety (wszystkich branż), punkty usługowo-handlowe, targ, banki, przychodnie, szpital, BOM Urzędy Miasta Lublin, szkoły, przxedszkola, żłobki, apteki. Wszystko na piechotę. I do tego masa linii MPK w każdą stronę Lublina. Dlatego używane mieszkania na LSM są najdroższe w Lublinie.
Rozwiń
kk
kk (18 października 2017 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To że Lublin jest zielony to super sprawa, ale to zasługa prlu. Teraz to sie niszczy wciskając beton gdzie się da.
Rozwiń
młody urbanista
młody urbanista (18 października 2017 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogi internauto wybaczam ci bo zapewne jesteś młody. LSM zatrzymalę w latach 60. Gdy wnioskowaliśmy aby nie sadzić drzew blisko domów to je sadzono i teraz jest koszmar. Drzewa wrastaja się w fundamenty, balkony, podczas burzy gałęzie spadaja ludziom na głowy lub samochody. Wnioskowaliśmy, bo nie wierzyliśmy,że ludzie pozostawią swoje najukochańsze samochodziki przed osiedlami a do mieszkań udawać się będą pieszo i aby jednak wykonywać zatoki postojowe w uliczkach osiedlowych. Oczywiście nikt nas młodych(wówczas) nie słuchał i projektowano wąskie uliczki i sadzono psudo żywopłoty które teraz wygladają pokracznie. LSM jest teraz największym koszmarkiem do mieszkania a mieszkania sa w większości wynajmowane jako stancje dla studentów i to jest jedyny plus tej dzielnicy nie widomo dlaczego w ogóle nazywane "LSM" a nie RURY.
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2017 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LSM to najgorsza dzielnica pod względem ilości miejsc parkingowych. Czas tu zatrzymał się połowie lat 70tych XX wieku. Wszędzie są te koszmarne żywopłoty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!