niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie a wizja Stelmacha. "Sam nie jestem zadowolony"

Dodano: 29 września 2016, 20:09
Autor: Dominik Smaga

Nie mówię „nie” – stwierdza właściciel górek czechowskich po czwartkowej prezentacji nowej koncepcji urządzenia górek, alternatywnej względem tego, co pokazał w czerwcu. Autor zamiennej wizji, architekt Bolesław Stelmach, proponuje wyższą, ale mniej rozległą zabudowę

Wizja Stelmacha to odpowiedź na propozycję właściciela górek, spółki TBV. Taką odpowiedź zapowiadali przeciwnicy zabudowy terenu, mówiąc, że przygotują społeczną koncepcję. Dziś nie podpisują się pod pomysłem architekta, bo nie we wszystkim się z nim zgadzają.

– Uznaliśmy, że nie nazwiemy tego projektem społecznym, bo oczekiwania okolicznych mieszkańców są bardziej radykalne. Wolelibyśmy zachować więcej górek – mówi Jan Kamiński z Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie miasta.

– Nie wszyscy są zadowoleni, nikt nie jest zadowolony, ja też nie jestem – stwierdza Bolesław Stelmach tłumacząc, że proponuje kompromis. Dopuszcza zabudowę 30 ha górek w czterech strefach oraz 81 ha parku. Spółka TBV mówiła o 40 ha w sześciu strefach oraz 65 ha parku.

Obie wersje łączy to, że największe skupisko bloków trafia za Lidl przy Koncertowej i zajmuje 17 ha. Stelmach ma też wariant z 7 ha, ale mówi, że jest mniej korzystny. Dlaczego?
Architekt rysuje dwa scenariusze.

Pierwszy: miasto pozwala na 17 ha osiedla, TBV na swój koszt urządza park i oddaje go miastu za złotówkę.

Drugi: osiedle ma 7 ha, miasto bierze przyszły park za złotówkę, ale urządza go samo. Zdaniem Stelmacha lepiej, żeby się za to nie brało. – Wygra nikt znikąd i zrobi coś, czego nie poznamy – prognozuje. Widzi tu naturalistyczny park. – Do strzyżenia parku chcemy użyć baranów – mówi Stelmach. – Na koniec sezonu będzie można zrobić grillowisko. Ja jem barany, poddaję się pod krytykę jaroszy.

Pod mieszkania Stelmach wskazuje jeszcze dwie strefy przy Poligonowej. I tu, i za Lidlem widzi bloki sięgające nawet 15 kondygnacji. – Upieram się przy tym, by była to zabudowa punktowa, wysoka, by jak najmniej się rozlewała – wyjaśnia. W czwartej strefie zabudowy, u zbiegu ul. Ducha i Poligonowej, inaczej niż TBV, nie lokuje mieszkań, ale usługi i parking. Nie pozwala na zabudowę na tyłach osiedla TOR, gdzie właściciel górek widziałby zabudowę jednorodzinną.

– Ta koncepcja ogranicza nasze tereny inwestycyjne o jakieś 30 proc. – ocenia na gorąco Wojciech Dzioba, prezes TBV. Nie przekreśla jednak propozycji Stelmacha. – My jesteśmy otwarci na rozmowę, na kompromis. Nie jestem na „nie”, chcę rozmawiać.

– Ten projekt wychodzi naprzeciw budowaniu kompromisu – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Deklaruje, że wizja Stelmacha trafi teraz do urbanistów Urzędu Miasta pracujących nad zmianą planu zagospodarowania górek czechowskich.

Górki czechowskie według koncepcji Bolesława Stelmacha

Górki czechowskie według koncepcji TBV

SONDA
Liczba głosów: 520

Który pomysł na górki czechowskie jest lepszy?

26.15 %
TBV
32.69 %
Bolesława Stelmacha
41.15 %
Żadna koncepcja mi się nie podoba
Czytaj więcej o: Lublin górki czechowskie
Cześć
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Cześć
Cześć (6 sierpnia 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żadna bzdura! W rejonie ul. Zelwerowicza i Boh Września planują cmentarz ze spopielarnia zwłok oraz cmentarz dla zwierząt domowych i gospodarczych oraz ich spopielarnia o powierzchni 49 ha! Co będzie się działo trudno sobie wyobrazić  będą przywożone świnie np z afrykańskim pomorem do utylizacji to będzie dopiero smród.
Rozwiń
Gość
Gość (4 sierpnia 2017 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gonić łysonia
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile można? Czy Stalmach będzie już do końca świata dostawał wszystkie zlecenia w mieście. Wystarczy sprawdzić ostatnich kilka realizacji, żeby sobie wyrobić zdanie. Partanina i brak architektonicznej wizji.
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bunkry, wały obronne i umocnienia - jestem na tak!
Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Temu Panu już dziękujemy. Pan Stelmach zaprojektował przecież budynek Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego. Gdzie w tej konstrukcji nauka i technologia? Budynek zjada około 430 kWh / m2 / rok ! To Dużo więcej niż budynki budowane do 1985 roku !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!