niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy pomysł na górki czechowskie. Który jest lepszy? (WIZUALIZACJE)

Dodano: 28 września 2016, 18:02
Autor: Dominik Smaga

Wyższe bloki to większy park – wynika z koncepcji eksperckiej (fot. materiały prasowe)
Wyższe bloki to większy park – wynika z koncepcji eksperckiej (fot. materiały prasowe)

Zabudowanie 30 ha górek zakłada koncepcja, którą w czwartek pokaże architekt Bolesław Stelmach. Właściciel terenu proponował zabudowę 40 ha. Stelmach widzi tu większy park i wyższe bloki, ale nie we wszystkim zgadza się z nim Stowarzyszenie Obrońców Górek, choć razem mieli tworzyć społeczną koncepcję górek. Zamiast „społecznej” powstała „ekspercka”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To kolejny odcinek dyskusji o przyszłości górek, która rozgorzała na nowo, gdy teren zmienił właściciela. Ziemię kupiła lubelska spółka deweloperska TBV informując, że chce tu budować nowe mieszkania, choć nie na całym obszarze. Firma chce przeznaczyć pod zabudowę 41 ha górek (39 proc.), na 65 ha urządzając park. Aby mogła zrealizować te zamiary, miasto musiałoby najpierw zmienić plan zagospodarowania terenu. Taka procedura już trwa, choć nie jest przesądzone, czym się zakończy i na jak duże zmiany zgodzi się miasto.

Spółka TBV zaproponowała sześć stref zabudowy rozmieszczonych na wzniesieniach. Największa (17,2 ha) znalazłaby się za Lidlem przy Koncertowej i budynkami przy Operowej. Mowa tu o „zwartej zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej”, budynki miałyby różną wysokość, nie więcej niż 10 kondygnacji. Nawet 14 kondygnacji mogłaby sięgać zabudowa w rozmieszczonych przy ul. Poligonowej trzech strefach o powierzchni 4 ha, 4,9 ha oraz 3,6 ha. Także tu byłyby bloki i usługi. Za to pod domy jednorodzinne spółka TBV chciała przeznaczyć dwie strefy po stronie osiedla TOR (5,4 ha oraz 5,7 ha).

Jeszcze zanim nowy właściciel przedstawił te plany, przeciwnicy zabudowy górek zapowiedzieli, że opracują własną wizję wspólnie z lubelskim architektem Bolesławem Stelmachem. Nazywali to „społeczną koncepcją”, tymczasem w zaproszeniu na czwartkową prezentację czytamy nie o koncepcji „społecznej”, ale „eksperckiej”. Okazuje się, że nie we wszystkim zgodzili się ze sobą architekt i Stowarzyszenie Obrony Górek Czechowskich.

Górki czechowskie według koncepcji Bolesława Stelmacha

Architekt proponuje przeznaczenie pod park 81 ha, a wokół wyznaczenie czterech stref zabudowy, podczas gdy TBV mówi o sześciu. W wizji Stelmacha nie ma miejsca na nowe domy jednorodzinne po stronie osiedla TOR. Przyszłość czterech pozostałych stref zabudowy architekt widzi nieco inaczej, niż właściciel terenu.

Największa rozbieżność dotyczy terenu u zbiegu ul. Ducha i Poligonowej, gdzie 4,2 ha Stelmach proponuje przeznaczyć pod usługi i „parking strategiczny”, a nie bloki. W pozostałych strefach proponuje wyższą zabudowę, bo zarówno za Lidlem (17,2 ha) i przy Poligonowej (4,2 ha oraz 4,9 ha) część bloków sięgałaby 15 kondygnacji.

– Taka jest generalna idea – tłumaczy Stelmach. – To odejście od linearnych budynków pięcio-, sześciokondygnacyjnych na rzecz wysokich i niskich punktowców. Taka zabudowa nie będzie blokowała przewietrzania miasta, da większej liczbie mieszkańców możliwość kontaktu wzrokowego z parkiem. Większa będzie też niezabudowana powierzchnia między blokami.

Co w tej wizji nie odpowiada Stowarzyszeniu Obrony Górek Czechowskich? – Nie jesteśmy w stanie zaakceptować aż tak daleko idącej zabudowy. Chodzi zarówno o jej wysokość i powierzchnię – mówi Konrad Szewczyk, rzecznik stowarzyszenia. Nie przesądza jednak, czy związku z tym można się spodziewać jeszcze jednej koncepcji. – Zobaczymy, jak ta zostanie przyjęta.

Na czwartkowej prezentacji obecny ma być również właściciel górek czechowskich. – Zostałem zaproszony, będę – zapowiada Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Architekt Bolesław Stelmach proponuje przeznaczenie pod park 81 ha, a wokół wyznaczenie czterech stref zabudowy (oznaczone czerwonymi punktami) (fot. materiały prasowe)
Architekt Bolesław Stelmach proponuje przeznaczenie pod park 81 ha, a wokół wyznaczenie czterech stref zabudowy (oznaczone czerwonymi punktami) (fot. materiały prasowe)
SONDA
Liczba głosów: 520

Który pomysł na górki czechowskie jest lepszy?

26.15 %
TBV
32.69 %
Bolesława Stelmacha
41.15 %
Żadna koncepcja mi się nie podoba

Górki czechowskie według koncepcji TBV

my
taka sytuacja
Użytkownik niezarejestrowany
(65) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

my
my (24 listopada 2016 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszystko to kpina. po prostu atak developera na tereny na ktorych moze zarobic krocie i tyle w temacie. wszystko co ekologicnze maja w ***...jeden pic na wode.
Rozwiń
taka sytuacja
taka sytuacja (1 października 2016 o 01:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...plan zagospodarowania jest od wielu lat i od wielu lat jest NIEZREALIZOWANY - kto za to odpowiada????? jakie to kary umowne są zapisane za niezrealizowanie dotychczasowych projektów???? KTO na siłę chce zrobić złoty interes na BEZPRAWIU???? jedyne w tej chwili rozsądne rozwiązanie to odkup przez miasto ponad 100 ha!!! terenu po cenie zakupu - ok. 10 mln zł!!!!!!! mysle, ze prezydent Pruszkowski mialby najwiecej do powiedzenia.
Rozwiń
Gość
Gość (29 września 2016 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MOŻE W KOŃCU KTOŚ TO WSZYSTKO UPORZĄDKUJE I BĘDZIE MOŻNA NA SPACER PÓJŚĆ BO NA TĄ CHWILĘ TO OWSZEM NATURA PEŁNĄ GĘBĄ, CZYLI KRZAKI PO SZYJĘ I TYLE. TEREN JEST KUPIONY A WŁAŚCICIEL MA PEŁNE PRAWO NA ZMIANY ZGODNIE Z MPZP, A JEŚLI W RAMACH POROZUMIENIA JEST SKŁONNY ZAPŁACIĆ ZA PORZĄDKI TO UWAŻAM, ŻE NALEŻY SKORZYSTAĆ.
Rozwiń
relacja ze spotkania
relacja ze spotkania (29 września 2016 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://youtu.be/olvyr-vg6ro
Rozwiń
relacja ze spotkania
relacja ze spotkania (29 września 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***youtube.com/watch?v=olvyr-vg6ro&feature=youtu.be
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (65)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!