środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Losy górek czechowskich, rozliczenie prezydenta i wystawa Picassa w Lublinie

Dodano: 26 czerwca 2017, 06:39
Autor: Dominik Smaga

Od dzisiejszych decyzji radnych zależeć będą m.in. losy górek czechowskich, inwestycje drogowe, zakupy nowych autobusów, zmiany nazw ulic, czy pieniądze na wystawę Picassa. Rada Miasta zbierze się dziś po raz ostatni przed wakacyjną przerwą.

Rada Miasta Lublin
Rada Miasta Lublin (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Rozliczą prezydenta

Z politycznego punktu widzenia najważniejsze będzie dziś rozliczenie prezydenta z miejskiej kasy za zeszły rok. Rada, jak co rok, ma ocenić czy prezydent prawidłowo wykonał plan dochodów i wydatków. Jeśli uzna, że zrobił to prawidłowo, udzieli mu absolutorium. Dyskusja jest zwykle długa i przewidywalna: koalicja chwali prezydenta, opozycja krytykuje. Wynik ma w praktyce znaczenie czysto wizerunkowe.

Górki czechowskie

Zatrzymaniem prac nad planem zagospodarowania górek czechowskich skutkowałoby przyjęcie przez radę uchwały, której projekt złożył klub Prawa i Sprawiedliwości. Chce on, by rada uchyliła wcześniejszą decyzję o przystąpieniu do zmiany planu. Właściciel górek zabiega o taki plan, który umożliwi budowę mieszkań na ok. 40 proc. terenu. W toku są za to prace nad innym, ważniejszym dokumentem, czyli tzw. Studium, którego wstępny projekt zakłada możliwość zabudowy 30 proc. górek (czyli tyle ile obecny plan).

Wystawa Picassa

300 dzieł Pabla Picassa (w tym również sztuka użytkowa) zaprezentowanych ma być w Muzeum Lubelskim na Zamku od 29 września. Do organizacji tej wystawy prezydent chce dopłacić 150 tys. złotych i prosi radnych o zgodę na taki wydatek. Muzeum nie jest placówką podległą miastu, toteż pieniądze mają być zakwalifikowane jako promocja Lublina poprzez kulturę.

Na sprzedaż

Do sprzedaży kilku miejskich działek przymierza się prezydent, który potrzebuje do tego zgody radnych. Jedną z tych nieruchomości jest działka przy Spokojnej 10 zwalniana przez szkoły odzieżowe mające działać od września przy Lwowskiej. Wabikiem na śródmiejski hektar mają być dwie decyzje: jedna pozwala stawiać tu hotel, a druga bloki.

Inna działka leży na skraju os. Piastowskiego i jest częścią zielonego placu przy ul. Filaretów. Jej zakupem interesują się prywatni właściciele pozostałej części placu, który – zgodnie z planem zagospodarowania – przeznaczony jest pod zabudowę komercyjną.

Prezydent chce też sprzedać m.in. parcelę na rogu Nałęczowskiej i Morwowej, gdzie stoją dwa komunalne budynki z 21 mieszkaniami, w tym 18 zasiedlonymi. W tym miejscu powstać miałyby nowe bloki i obiekty usługowe.

Zakupy autobusów

O dodatkowe pieniądze na zakup pojazdów komunikacji miejskiej prosi radnych prezydent Lublina. Powodem jest to, że w dwóch przetargach na autobusy dostawcy złożyli oferty z cenami przekraczającymi kwoty zarezerwowane na zakup. Jeśli rada nie zgodzi się dołożyć pieniędzy, nie uda się rozstrzygnąć przetargów na 23 pojazdy (w tym 15 przegubowych), które miałyby dotrzeć do Lublina wiosną przyszłego roku.

Zmiany na placu

Postawienie na pl. Litewskim nowego pomnika Nieznanego Żołnierza umożliwić ma uchwała, o którą prosi prezydent. Chce on zgody na odstąpienie od organizacji konkursu na wygląd pomnika. Jego forma miałaby nawiązywać przedwojennej. Ten, który dzisiaj znajduje się na placu miałby być przeniesiony na cmentarz przy Białej i tego dotyczyć ma druga uchwała. Na finał tych zmian mamy czekać – jak zapowiada Ratusz – dwa miesiące.

Nowe nazwy ulic

W ramach tzw. dekomunizacji prezydent chce zmienić nazwy trzech ulic. Proponuje radnym, by ul. Michała Wójtowicza stała się ul. Emila Czplińskiego, ul. Aleksandra Szymańskiego ma być ul. Skrytą, część ul. Lucyny Herc nosiłaby imię Hanki Ordonówny, części patronowałaby Anna Walentynowicz. Prezydent wycofał się natomiast z pomysłu przemianowania ul. Hempla na Kołłątaja, bo stwierdził, że Jan Hempel zmarły w 1937 r. nie podlega pod ustawę dekomunizacyjną.

Wyższa instancja

To, by św. Antoni Padewski został oficjalnym patronem Lublina proponują radni Wspólnego Lublina. Na ich wniosek Rada Miasta ma dziś głosować nad skierowaniem do prezydenta oficjalnej prośby w tej sprawie. Prezydent już zapowiada, że przygotuje projekt odpowiedniej uchwały, potem arcybiskup miałby podjąć decyzję wymagającą jeszcze zatwierdzenia przez Watykan. Św. Antoni, którego wizerunek wisi na Bramie Krakowskiej, od lat uchodzi za patrona miasta, choć oficjalnie nim nie jest.

NIE dla polityki
Do trola
guest
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

NIE dla polityki
NIE dla polityki (27 czerwca 2017 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
czasami aż żal mi tych radnych z pisu bo pewnie chętnie zagłosowaliby za inwestycjami w Lublinie ale nie mogą bo Jaro zabrania głosowania za pomysłami prezydenta Żuka.
Jaro nie musi niczego zabraniać. Wystarczy zrozumieć co się za tymi "pomysłami" kryje. A pis jako jedyni (na razie) próbują wyprostować ten bajzel, którego sami - razem z po - narobili przez 17 lat.
Rozwiń
Do trola
Do trola (27 czerwca 2017 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Od lat Z górek czechowskich i tak nikt nie korzysta. Moim zdaniem jedyna szansa jak właśnie jest teraz, to możliwość zagospodarowania tych pięknych terenów i co najważniejsze jest na to zgoda właściciela aby stworzyć park dostępny dla każdego mieszkańca.
I bardzo dobrze, że nie korzysta. Nawet te pijaczki o których tak cały czas trąbicie to wymyślony problem. Za to problemem będzie jak te piękne tereny "zagospodarujecie" betonem.
Rozwiń
guest
guest (27 czerwca 2017 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
PiS to plaga... gdyby nie PO to Lublin byłbym w ogonie rankingu rozwoju kraju. A dzięki PO i Żukowi jest 3, nawet Warszawkę wyprzedzamy!
 Masz na myśli zadłużenie miasta oczywiście.
Rozwiń
Rom
Rom (27 czerwca 2017 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Przed czym/kim bronić??? Przecież obecny właściciel chce tylko zmienić funkcję terenów , które od 12 lat można zabudować !!!! Chce ucywilizować tereny zielone i przekazać je mieszkańcom. O co tu chodzi?
 Nie udawaj zdziwionego trolu. Chodzi wam o kasę. Dużą.
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja jestem za zabudową!!! i zielonym parkiem!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!