piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Duże zmiany na cmentarzu na Majdanku

Dodano: 16 lutego 2017, 08:25
Autor: Dominik Smaga

(fot. AS)

Odnowiona będzie część alejek cmentarza na Majdanku, powstanie też nowe oświetlenie i nowa sala pożegnań. Miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie prac i liczy na to, że będą przeprowadzone przed 1 listopada. Poczekamy za to na rozbudowę za ciasnej kaplicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Gruntownie przebudowane mają być alejki w starej części cmentarza. Nowa nawierzchnia będzie wykonana z asfaltu, by łatwo można było poruszać się po nich na wózku. W starej części wymienione będą też lampy oświetlające główne ciągi.

Miejskie zlecenie będzie obejmować ponadto wzniesienie nowego budynku połączonego z istniejącym budynkiem administracji. W nowej części znajdzie się m.in. 39-metrowa sala pożegnań, a obok niej chłodnia.

– Po analizie okazało się, że nie opłacałoby się remontować starej chłodni znajdującej się w podziemiach, bo kosztowałoby to więcej, niż budowa nowej, zgodnej z aktualnymi wymogami – tłumaczy Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

W planowanym budynku jest też miejsce na nowe, choć nieduże, sanitariaty. W tym jeden dla osób niepełnosprawnych. Przed kaplicą zainstalowany ma być monitoring.

Wykonawcę tych robót wyłonić ma przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta. Jego rozstrzygnięcia można się spodziewać najwcześniej na początku marca. Same prace mają potrwać nie dłużej niż 250 dni, ale miasto liczy na to, że potrwają krócej, by osoby odwiedzające cmentarz w dniu Wszystkich Świętych nie natknęły się na rozgrzebane alejki.

Na razie nie można jednak liczyć na dobudowę alejek w nowej części cmentarza na Majdanku. Taka inwestycja jest planowana przez miasto najwcześniej na rok 2018. Poczekać będzie trzeba też na rozbudowę cmentarnej kaplicy, która jest za ciasna na wiele ceremonii pogrzebowych, przez co żałobnicy muszą stać przed budynkiem, co jest kłopotliwe zwłaszcza podczas mrozów i upałów.

Przetarg na powiększenie kaplicy ma być ogłoszony za kilka miesięcy, by za pierwsze prace miasto mogło zapłacić dopiero w przyszłym roku. – W tegorocznym budżecie kaplica nam się nie mieści – wyjaśnia Dziuba.

Wydatek będzie spory, bo prace nie mogą się ograniczyć do dostawienia nowego segmentu, dzięki któremu budynek wydłuży się o 6 metrów. Trzeba też zająć się istniejącą częścią, w której trzeba m.in. wymienić instalację elektryczną i ogrzewanie.

Koszt rozbudowy kaplicy szacowany jest na 1,5 mln zł, przy czym połowę tej kwoty pochłoną prace w istniejącym już budynku.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lutego 2017 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy warto pisać tu komentarze jeśli i tak nimi nie zainteresuje się?
Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2017 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy największa miejska nekropolia doczeka się alejek i oświetlenia na całym terenie cmentarza, czy nadal będziemy tonąć w błocie i ciemnościach?
Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2017 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słusznie ktoś już przede mną zapytał i powtórzę, kiedy wreszcie będzie dojazd od drugiej strony tzn od ulicy Wyzwolenia? Cmentarz jest tak duży i bardzo daleko trzeba iść od głównej bramy. Mieszkańcy Lublina upominają się o ten dojazd od wielu lat, ale lekceważy się ich prośby, ale za to realizuje się wiele niepotrzebnych inwestycji. Takich przykladów jest bardzo dużo ale wymienię jeden najbardziej z poronionych a mianowicie sygnalizacja świetlna na lokalnej uliczce Startowej
Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2017 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy budowa drogi do górnej bramy?
Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2017 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kaplice to niech ksiądz se sfinansuje za kase z pogrzebów a nie miasto. Taka prawda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!