piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Marne szanse na nową topolę z fragmentów Baobabu. Kiedy nowe drzewo na pl. Litewskim?

Dodano: 12 lipca 2017, 18:47
Autor: Dominik Smaga

Baobab wycięto z pl. Litewskiego 23 maja
Baobab wycięto z pl. Litewskiego 23 maja

Pobrane z wyciętego Baobabu zaszczepki nie chcą się ukorzeniać. Botanicy wciąż mają nadzieję, że ze 100 sadzonek przyjmie się choć jedna. Tymczasem następca Baobabu będzie sadzony jesienią, a Lublin dostanie jeszcze jeden symbol: dąb 700-lecia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Popularną wśród mieszkańców Lublina topolę czarną zwaną Baobabem wycięto z pl. Litewskiego 23 maja, a powodem był bardzo zły stan drzewa, które mogłoby się przewrócić przy silnym wietrze. Smutny widok symbolu ciętego na kawałki koiła nieco myśl, że być może uda się wyhodować nową topolę z fragmentów tej starej.

Nadzieję na to dali lubelscy botanicy, którzy postanowili uzyskać drzewo będące pod względem genetycznym tą samą topolą, którą usunięto z placu. W tym celu pobrali z Baobabu dokładnie 100 zaszczepek. – Za sześć tygodni okaże się, ile się ukorzeni – zapowiadała w dniu wycinki Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS.

– To może potrwać dłużej – oznajmiła po sześciu tygodniach dyrektorka „botanika”. – Proszę o chwilę cierpliwości. Kilka sztuk trafiło do doniczek. O tym ile się utrzyma wolałabym jednak mówić wtedy, gdy będę mieć pewność, że coś z nich będzie. Obawiamy się jednak, że wiek drzewa robi tu swoje.

Wczoraj wiadomości już nie były optymistyczne. – Z siedmiu drzewek posadzonych w doniczkach zostały już tylko dwa – usłyszeliśmy dzwoniąc do Ogrodu Botanicznego. Dla jego pracowników to wręcz sprawa ambicjonalna, ale nadzieje na „sklonowaną” topolę są już coraz mniejsze.

Tymczasem już jesienią na placu ma się pojawić nowe drzewo, które zastąpi wycięty Baobab. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków będzie to kolejna topola czarna. Konserwator zastrzegł też, że musi to być podrośnięte drzewko.

– Odpowiednią sadzonkę sprowadzimy z Niemiec, jesteśmy na etapie formalności z tym związanych – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Za nową topolę oraz jej transport miasto ma zapłacić 650 euro. Nie należy się jednak spodziewać wielkiego okazu, bo topola będzie mniejsza od kasztanowców posadzonych na nowej części deptaka.

Pierwotnie Ratusz planował, że Baobab zastąpi dębem. Miasto znalazło nawet odpowiednio podrośnięty okaz. Kiedy jednak konserwator zabytków zdecydował, że następca Baobabu będzie topolą, Ratusz nie zrezygnował z upatrzonego dębu. Drzewo zostanie posadzone gdzie indziej jako „dąb 700-lecia” i ma być pamiątką po 700. rocznicy nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego. – Uzgadniamy już jego lokalizację – mówi Mazurek-Podleśna. – Mamy kilka pomysłów, nie chcemy jeszcze ich zdradzać.

Zobacz także: Wycinka Baobabu na placu Litewskim

WIDEO

dęby
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dęby
dęby (13 lipca 2017 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na Placu Litewskim, pomiedzy nowym placem zabaw (tym od strony ul. 3-go maja) a nowym szaletem, rosną co najmniej 2 przepiękne, według mnie wiekowe dęby, które już teraz są pomnikami przyrody. Zamiast zawracać sobie i wszystkim głowę sadzeniem nowego drzewa, które z dużym prawdopodobieństwem się nie przyjmie/ukorzeni i po roku uschnie, może należałoby zwrócić uwagę na te 2 wspomniane przeze mnie dęby i odpowiednio je wyeksponować. Tylko niech nikt nie zrozumie, że chcę je przesadzić w miejsce Baobabu!!! Nie, podkreślcie ich obecność tu, gdzie rosną obecnie poprzez stosowne tablice opisujące je lub może jakieś oświetlenie, byle nie za mocne, żeby nie miało negatywnego oddziaływania na te drzewa... No, Włodarze, pomyślcie o tym, to nie boli...
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Posadźcie drzewo z gatunku Platan jest piękne i długowieczne.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 06:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
stal nierdzewna???zamiast drewna z liściami
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 01:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Musimy brać drzewko z Niemiec, żeby przy kolejnych rozbiorach nie trafić znowu na Wschód...
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2017 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego posadzono 7 a nie 100?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!