poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Dotacje na panele fotowoltaiczne, zgłosiło się 320 osób

Dodano: 7 marca 2016, 21:25
Autor: Dominik Smaga

Ponad 300 właścicieli domów jednorodzinnych ma chęć na miejskie dotacje do paneli wytwarzających energię elektryczną ze słonecznej. W przyszłym tygodniu wiadomo będzie, kto spełnił warunki i ma szansę na to, że miasto pokryje mu większość kosztów

Nie każdy miał jednak szansę na miejskie dotacje do paneli fotowoltaicznych
Nie każdy miał jednak szansę na miejskie dotacje do paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać własny prąd i sprzedawać go do sieci. W ten sposób można sobie obniżyć rachunki. Lublin, podobnie jak wiele innych samorządów, chce pokrywać swoim mieszkańcom znaczną część kosztów takich instalacji.

Do programu zgłosiło się 320 właścicieli domów jednorodzinnych. Nie każdy miał jednak szansę na miejskie dotacje do paneli fotowoltaicznych. Zdyskwalifikowani zostaną ci, którzy zalegają miastu z jakimikolwiek opłatami, do programu nie można było zgłaszać budynków, w których prowadzona lub tylko zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Dyskwalifikujący był także dach azbestowy lub skierowany na północ, a o dotacje mogły się starać tylko te gospodarstwa domowe, których roczne zużycie energii elektrycznej nie jest niższe niż 2000 kW.

– Aktualnie trwa dokładna analiza złożonych ankiet – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Wszystkich, którzy złożyli wnioski zaprosimy na spotkanie w połowie marca. Osoby te będą poinformowane, czy zostały zakwalifikowane, a jeśli nie, to dlaczego. Każdy, kto będzie chciał indywidualnie porozmawiać też będzie mieć taką możliwość – dodaje. Na spotkaniu (15 marca, godz. 18, szkoły przy Elsnera) mają być dostępni eksperci, których będzie można dopytać o szczegóły działania paneli.

To, że Ratusz zbierał ankiety nie oznacza jeszcze, że na pewno wypłaci dotacje, bo na razie nie ma na nie pieniędzy. Zamierza je uzyskać od samorządu województwa. Władze miasta spodziewały się, że programem obejmą nawet 600 domów. Czy to, że zgłosiło się ponad 300 oznacza, że będzie dodatkowy nabór? – Nie ma jeszcze decyzji – odpowiada Krzyżanowska.

Jeśli miasto zdobędzie pieniądze na dotacje, będzie pokrywać mieszkańcom 65 proc. kosztów instalacji. Jej orientacyjny koszt (dla mocy 3kW) to od 18 tys. do 24 tys. zł netto. Właściciel domu będzie musiał podpisać z miastem umowę użyczenia dachu, a sama instalacja stanie się jego własnością dopiero po pięciu latach. Wcześniej będzie własnością miasta.

Gość
Gość
123
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 marca 2016 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam wszystkich zainteresowanych fotowoltaiką (Panele Słoneczne) do kontaktu w sprawie instalacji.Zainstalowanie paneli z bezzwrotną dotacją Unijną nawet do 85% .Kontakt pod adresem e-mail urbrcent@interia.pl
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam ,pomogę w zakupie elektrowni słonecznej z dotacją z UE.mail. urbrcent@interia.pl
Rozwiń
123
123 (8 marca 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kurka..., dlaczego piszecie to dopiero po fakcie..? Był bym chętny, czytam regularnie wasze strony i co? I nic, bo ie wiedziałem! ROZPISZCIE DODATKOWY KONKURS, NA KOLEJNE WNIOSKI, PROSZĘ.

byl artykul przed faktem ... czeba czytac regularnie ale ze zrozumieniem ...

Rozwiń
123
123 (8 marca 2016 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego nie było informacji w gazetach o konkursie

były - czeba czytac ze zrozumieniem

Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2016 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie było informacji w gazetach o konkursie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!