poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Narodowcy i PiS przeciwko LGBT Festiwal. CK: "Nie odwołamy żadnej imprezy"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2015, 16:15

Obyczajowy skandal wybuchł wokół festiwalu filmów o mniejszościach seksualnych, który planuje Centrum Kultury. – To demoralizujące wydarzenie – twierdzą radni PiS i chcą by prezydent je odwołał. A narodowcy chcą dymisji szefów CK i grożą pikietami. – Niczego nie odwołamy – odpowiada dyrektor.

Dokument o życiu homoseksualnej młodzieży w Rosji, zakazany w Indiach dramat o wyzysku tamtejszych kobiet, czy też komedia o trzech gejach znalazły się wśród filmów, które między 15 a 21 kwietnia zostaną pokazane w Lublinie. Łącznie będzie 10 filmów krótko- i 6 pełnometrażowych, tylko dla widzów pełnoletnich.

– To nie jest żadna perwersja, ale repertuar grany na całym świecie – mówi Wiktor Morka, organizator LGBT Film Festiwalu. Jego szósta edycja odbędzie się w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Krakowie i Lublinie, gdzie przyjęło go Centrum Kultury, placówka podległa samorządowi miasta. – CK nic nie dopłaca, festiwal jest finansowany z moich pieniędzy – zastrzega Morka.

– Czy władze miasta nie widzą nic niestosownego w trwonieniu środków publicznych? – pyta Wojciech Rowiński, rzecznik Ruchu Narodowego i podkreśla, że impreza odbywa się w placówce finansowanej przez miasto. Narodowcy zwołali w czwartek w tej sprawie konferencję przed CK. Uważają, że festiwal to propagowanie zaburzeń, niszczenie tradycyjnego modelu rodziny zagrażające stabilności państwa i promocja ekstremistycznej ideologii lewicowej.

Imprezę oprotestowuje też Prawo i Sprawiedliwość. Lider PiS w Radzie Miasta, Sylwester Tułajew, nazywa festiwal "demoralizującym wydarzeniem”. Przypomina, że Rada Miasta uchwalając rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II apelowała do placówek kultury, by "wyzwaniem w tworzeniu programów i wydarzeń” było dla nich papieskie nauczanie. – Tego typu wydarzenie stoi w całkowitej sprzeczności z nauczaniem św. Jana Pawła II – pisze Tułajew do prezydenta i apeluje, by wykreślił festiwal z repertuaru.

A Ratusz odmawia. – Nie jest rolą prezydenta ustalanie repertuaru instytucji kultury, ponieważ za repertuar odpowiadają ich dyrektorzy – mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta. Nie zgadza się też na żądania narodowców, którzy chcą dymisji dyrektora CK, Aleksandra Szpechta i jego zastępcy ds. artystycznych, Janusza Opryńskiego. – Nie widzę merytorycznych przesłanek do takich dymisji – odpowiada Komorski.

Narodowcy (w czwartek był z nimi ich kandydat na prezydenta RP, Marian Kowalski) zapowiedzieli, że jeśli impreza nie zostanie odwołana, to każdego jej dnia będą protestować przed CK.

– mówi tymczasem Janusz Opryński.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
rich69
Gościu
ja
(73) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rich69
rich69 (13 kwietnia 2015 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jest wlasciwa odpowiedz z Ratusza:Nie jest rolą prezydenta ustalanie repertuaru instytucji kultury, ponieważ za repertuar odpowiadają ich dyrektorzy – mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta. Nie zgadza się też na żądania narodowców, którzy chcą dymisji dyrektora CK, Aleksandra Szpechta i jego zastępcy ds. artystycznych, Janusza Opryńskiego. – Nie widzę merytorycznych przesłanek do takich dymisji – odpowiada Komor

Rozwiń
Gościu
Gościu (13 kwietnia 2015 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nawet nie zauważyliście jak do waszych głów wslizgnęły się takie głupoty jak tolerancja dla wszystkiego,jak przekładanie swojego ja nad dobro ludzi wśród których mieszkacie,nad dobro narodu...Przyjdą jeszcze takie czasy gdy normalna rodzina-która daje nowych obywateli-płatników waszych emerytur,rdzenia społecznego,będzie uznawana za coś nie normalnego.Co wtedy powiecie?Zatracona została gdzieś granica normalności,nie mam nic do ludzi o odmiennej orientacji seksualnej,ale nie może być tak że jest to promowane,wywyższane do rangi sztuki i wysokich lotów kultury...Od tysięcy lat tylko związek kobiety i mężczyzny dawał możliwość przetrwania narodów i ras,nie powinno się promować takich postaw które godzą w podstawową komórkę społeczną.Ludzi z którymi jest coś nie tak(odbiegają od naturalnych postaw)powinno się rozumieć,pomagać ale nie promować,czemu parada gejów nazywa się Pride Parade??nie ma z czego tu być dumnym,dumny może być ten kto ma rodzinę,dzieci,pracuje na rodzinę,buduje państwo...

Rozwiń
ja
ja (11 kwietnia 2015 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie zesraj się Marian

Rozwiń
Antifascista
Antifascista (11 kwietnia 2015 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a może by tak odwołać marsz na 11 listopada? ;]
Niech pierdzielną się w czoło 

Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (11 kwietnia 2015 o 07:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

lubelskie katotaliby

Brawo dla ck, katotaliban i nacjonaliści tylko by blokowali samemu nic nie tworząc. No chyba że będą chcieli filmów gloryfikujących bandery, albo tym bardziej ks tiso, w końcu byli na uroczyści ku czci tego drugiego w zeszłym roku. 

JUDE ???

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (73)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!