poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Pociąg z Lublina do Warszawy będzie jechał 40 minut dłużej

Dodano: 10 czerwca 2016, 06:53
Autor: Dominik Smaga

Tak znaczne wydłużenie podróży czeka nas za rok. To skutek uboczny planowanej modernizacji szlaku kolejowego z Lublina do Warszawy. Pociągi ominą go objazdem, przejazd do stolicy potrwa dłużej, a kolejarze głowią się już, co będzie z kursami do Katowic i Wrocławia

Pociągi trafią na objazd, gdy zamknięta zostanie linia numer 7, którą teraz jeździmy do Warszawy. Teraz składy z Lublina do stolicy kursują przez Nałęczów, Puławy, Dęblin i Pilawę. Znaczna część tej trasy stanie się dla pociągów niedostępna latem przyszłego roku. Wtedy to całkowicie zamknięty ma być szlak kolejowy między Pilawą a Dęblinem oraz od stacji Puławy Azoty do Lublina. Między Dęblinem a Puławami Azotami pociągi będą mogły kursować jednym torem, co akurat dla ruchu pasażerskiego nie będzie mieć znaczenia.

Podróżni pojadą okrężną trasą z Lublina przez Lubartów, Parczew i Łuków. Kolej ma już wstępne wyliczenia, jak wpłynie to na czas przejazdu. – Pociągi, które podczas modernizacji linii numer 7 będą jeździły zmienioną trasą przez Parczew będą miały czas przejazdu dłuższy o ok. 40 min. Szczegóły zależą od rodzaju pociągu – zapowiada Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zarządza torami i udostępnia je przewoźnikom.

O ile dla podróżnych jadących do Warszawy taki objazd może być jeszcze do zniesienia, o tyle większy problem będzie z połączeniami na Śląsk i Dolny Śląsk. Obecnie pociągi z Lublina do Katowic i Wrocławia skręcają tuż przed Dęblinem na Pionki i Radom, co podczas modernizacji szlaku nie będzie już możliwe.

Jak zostanie rozwiązany ten problem? Na to pytanie zarządca torów nie daje jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. – Obecnie uzgadniamy z przewoźnikami najlepsze rozwiązania i sposób utrzymania najlepszych połączeń na trasie Wrocław-Katowice-Lublin – stwierdza Siemieniec. W grę może wchodzić skierowanie pociągów na Śląsk przez Parczew i Warszawę, albo przejęcie części tras przez autobusową komunikację zastępczą. Scenariusz z autobusami przerabiali już wcześniej pasażerowie z Podlasia, gdy kolej modernizowała szlak z Białegostoku do Warszawy.

Dodajmy, że przez zamknięciem linii do stolicy kolej musi uzdatnić do pełnienia roli objazdu 51-kilometrowy odcinek linii od Parczewa do Łukowa. W środę otwarte zostały oferty firm gotowych podjąć się tego zadania: każdy z 12 oferentów zadeklarował, że upora się z tym w 9 miesięcy, wszyscy zaproponowali ceny znacznie niższe od kwot, na które przygotowana była kolej.

Czytaj więcej o: Lublin kolej pociągi
bgs
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bgs
bgs (11 czerwca 2016 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli chodzi o pociągi z Lublina przez Kielce to można by je puścić na SWR, tam zmiana trakcji i dalej przez Sandomierz i Starachowice do Skarżyska Kamiennej i dalej na Kielce.
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2016 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
,,wszyscy zaproponowali ceny znacznie niższe od kwot na które, była przygotowana kolej". Czyli będzie po staremu ludzie zatrudnieni na czarno , bez płacenia za nadgodziny, zaplecza socjalnego itd. W normalnym kraju taki nieuczciwy pracodawca po kilku niezapowiedzianych kontrolach i naliczeniu stosownych kar zrobił by pod siebie. A w Polsce jak to w Polsce niestety nikt tym się nie zainteresuje ?
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2016 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łoj tam łoj tam Na czas remontu torów można przywrócić lotnicze połączenie z Wrocławiem i dołożyć loty do Katowic jaki problem?
Rozwiń
Gość
Gość (10 czerwca 2016 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po modernizacji mają wrócić parowozy.
Rozwiń
Przemek
Przemek (10 czerwca 2016 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie podniosą ale obniżą ceny biletów. Tak zrobiono np. na czas remontu odcinka Warszawa - Łódź. Mnie ciekawi jakie postoje będą miały te objazdowe TLK między Lublinem a Warszawą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!