poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Prezydent złożył wyjaśnienia wojewodzie w sprawie PZU Życie. Co napisał?

Dodano: 20 stycznia 2017, 06:50
Autor: Dominik Smaga

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Znamy treść wyjaśnień złożonych wojewodzie przez prezydenta Lublina w „sprawie PZU Życie”. Krzysztof Żuk wytyka wojewodzie, że nie zbadał samodzielnie sprawy, ale od razu zażądał odsunięcia prezydenta od władzy. Żąda też kopii materiałów od CBA

Sprawa dotyczy wniosku Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego twierdzi, że Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie od stycznia 2014 r. do stycznia 2016 r. CBA uważa, że powinno to skutkować utratą funkcji prezydenta.

Jesienią CBA wystąpiło do Rady Miasta o stwierdzenie, że Żuk nie jest już prezydentem. Radni odmówili, więc do podjęcia takiej uchwały zostali wezwani przez wojewodę, który dał im czas do 28 stycznia. Jednocześnie dał prezydentowi czas do 16 stycznia na złożenie wyjaśnień w tej sprawie. Znamy już treść pisma, które dostał w odpowiedzi.

Prezydent żąda, by wojewoda przekazał jemu i radnym kopie wszystkich materiałów, które dostał w jego sprawie od CBA. I podkreśla, że trudno jest odnosić się do dowodów, których się nie widziało. Zdaniem Żuka wojewoda oparł się tylko na wniosku CBA, zamiast samodzielnie zbadać sprawę, zatem „zaniechał jakichkolwiek samoistnych działań”.

Żuk zwraca uwagę, że wojewoda nie prosił go o wyjaśnienia zanim zdecydował się wezwać radnych, by odsunęli prezydenta od władzy, a więc „już uznał”, że jest powód do odsunięcia go od władzy.

Według prezydenta miesięczny termin na stwierdzenie przez radę wygaśnięcia mandatu prezydenta, zgodnie z Kodeksem wyborczym „liczony jest od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu”, a nie od daty pisma wysłanego przez CBA. Podkreśla, że radzie PZU Życie nie zasiada od stycznia ub. r. i konsekwentnie twierdzi, że nie złamał prawa łącząc stanowiska. Pyta też, czy wojewoda „dokonał analizy wpływu (...) członkostwa w radzie nadzorczej PZU Życie na sprawowanie mandaty prezydenta miasta”. Pyta też, czy pozbawienie go stanowiska prezydenta wybranego w powszechnych wyborach byłoby zgodne z Konstytucją.

Czytaj więcej o: Lublin Krzysztof Żuk wojewoda
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Błażej
(137) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 stycznia 2017 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Wojewodo ma Pan kosz na śmieci przy biurku. Wrzucić to POkraczne wyjasnienie do kosza a Łysonia na aut.
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2017 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jeszcze nasi Łysoń pierdzi w Ratuszu w taboret. I gdzie ta nasi Konstytucja i prawo? POszło do kosza?
Rozwiń
Błażej
Błażej (21 stycznia 2017 o 16:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowny Panie Żuk! Nie jest fajnie być po tej drugiej stronie w jakiej codziennie znajduje się setki mieszkanców Lublina, prawda?? Jezeli liczy Pan, że wojewoda powinien wysłać Panu cały komplet dokumentacji, to myli się Pan. To Pan jest w roli oskarżonego i to Pan jest stroną postępowania. Jesli Panu zależało mógł się Pan zwrócic z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej od CBA czy od wojewody i dostałby ja Pan - w ustawowym terminie. Pyta Pan wojewodę o terminy? Przecież zamówił Pan opinię prawna za 1800 zł więc chyba wszystko jasne. Poza tym ma pan wyższe wykształcenie, jest ekonomistą, ma Pan grono 21 prawników do pomocy. W czym więc problem? Skąd to zdziwienie? I jeszcze powoływanie się na inne wyroki w sprawach... o kompletnie innym podłożu. A fuj! To kpina z inteligencji mieszkańców naszego miasta. Bardzo to nieprzyzwoite!
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2017 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No nieprzyjemnie - teraz trzeba pisać wyjaśnienia. Tak głupio się sam Żuk załatwił. I po co były te rady nadzorczej - to zwykła ludzka zachłanność - można było się zająć miastem.
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2017 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w ilu spółkach dorabiał? z mało ma pracy w mieście? nigdy go nie ma i brak możliwości umówienia się, za co jemu płacimy? dobrze ktoś napisał, że jest przereklamowany. Sprawdźcie lepiej ile zarabiają i gdzie pracują lubelscy baronowie PO i PSL w instytucjach miasta Lublina i Urzędzie Marszałkowskim
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (137)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!