Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2017 r.
6:50

Prezydent złożył wyjaśnienia wojewodzie w sprawie PZU Życie. Co napisał?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
190 137 A A
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Znamy treść wyjaśnień złożonych wojewodzie przez prezydenta Lublina w „sprawie PZU Życie”. Krzysztof Żuk wytyka wojewodzie, że nie zbadał samodzielnie sprawy, ale od razu zażądał odsunięcia prezydenta od władzy. Żąda też kopii materiałów od CBA

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa dotyczy wniosku Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którego twierdzi, że Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie od stycznia 2014 r. do stycznia 2016 r. CBA uważa, że powinno to skutkować utratą funkcji prezydenta.

Jesienią CBA wystąpiło do Rady Miasta o stwierdzenie, że Żuk nie jest już prezydentem. Radni odmówili, więc do podjęcia takiej uchwały zostali wezwani przez wojewodę, który dał im czas do 28 stycznia. Jednocześnie dał prezydentowi czas do 16 stycznia na złożenie wyjaśnień w tej sprawie. Znamy już treść pisma, które dostał w odpowiedzi.

Prezydent żąda, by wojewoda przekazał jemu i radnym kopie wszystkich materiałów, które dostał w jego sprawie od CBA. I podkreśla, że trudno jest odnosić się do dowodów, których się nie widziało. Zdaniem Żuka wojewoda oparł się tylko na wniosku CBA, zamiast samodzielnie zbadać sprawę, zatem „zaniechał jakichkolwiek samoistnych działań”.

Żuk zwraca uwagę, że wojewoda nie prosił go o wyjaśnienia zanim zdecydował się wezwać radnych, by odsunęli prezydenta od władzy, a więc „już uznał”, że jest powód do odsunięcia go od władzy.

Według prezydenta miesięczny termin na stwierdzenie przez radę wygaśnięcia mandatu prezydenta, zgodnie z Kodeksem wyborczym „liczony jest od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu”, a nie od daty pisma wysłanego przez CBA. Podkreśla, że radzie PZU Życie nie zasiada od stycznia ub. r. i konsekwentnie twierdzi, że nie złamał prawa łącząc stanowiska. Pyta też, czy wojewoda „dokonał analizy wpływu (...) członkostwa w radzie nadzorczej PZU Życie na sprawowanie mandaty prezydenta miasta”. Pyta też, czy pozbawienie go stanowiska prezydenta wybranego w powszechnych wyborach byłoby zgodne z Konstytucją.

Komentarze 137

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 stycznia 2017 o 10:41
Panie Wojewodo ma Pan kosz na śmieci przy biurku. Wrzucić to POkraczne wyjasnienie do kosza a Łysonia na aut.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2017 o 10:25
To jeszcze nasi Łysoń pierdzi w Ratuszu w taboret. I gdzie ta nasi Konstytucja i prawo? POszło do kosza?
Avatar
Błażej / 21 stycznia 2017 o 16:57
Szanowny Panie Żuk! Nie jest fajnie być po tej drugiej stronie w jakiej codziennie znajduje się setki mieszkanców Lublina, prawda?? Jezeli liczy Pan, że wojewoda powinien wysłać Panu cały komplet dokumentacji, to myli się Pan. To Pan jest w roli oskarżonego i to Pan jest stroną postępowania. Jesli Panu zależało mógł się Pan zwrócic z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej od CBA czy od wojewody i dostałby ja Pan - w ustawowym terminie. Pyta Pan wojewodę o terminy? Przecież zamówił Pan opinię prawna za 1800 zł więc chyba wszystko jasne. Poza tym ma pan wyższe wykształcenie, jest ekonomistą, ma Pan grono 21 prawników do pomocy. W czym więc problem? Skąd to zdziwienie? I jeszcze powoływanie się na inne wyroki w sprawach... o kompletnie innym podłożu. A fuj! To kpina z inteligencji mieszkańców naszego miasta. Bardzo to nieprzyzwoite!
Szanowny Panie Żuk! Nie jest fajnie być po tej drugiej stronie w jakiej codziennie znajduje się setki mieszkanców Lublina, prawda?? Jezeli liczy Pan, że wojewoda powinien wysłać Panu cały komplet dokumentacji, to myli się Pan. To Pan jest w roli oskarżonego i to Pan jest stroną postępowania. Jesli Panu zależało mógł się Pan zwrócic z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej od CBA czy od wojewody i dostałby ja Pan - w ustawowym terminie. Pyta Pan wojewodę o terminy? Przecież zamówił Pan opinię prawna za 1800 zł więc chyba wszystko ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:14
No nieprzyjemnie - teraz trzeba pisać wyjaśnienia. Tak głupio się sam Żuk załatwił. I po co były te rady nadzorczej - to zwykła ludzka zachłanność - można było się zająć miastem.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:14
w ilu spółkach dorabiał? z mało ma pracy w mieście? nigdy go nie ma i brak możliwości umówienia się, za co jemu płacimy? dobrze ktoś napisał, że jest przereklamowany. Sprawdźcie lepiej ile zarabiają i gdzie pracują lubelscy baronowie PO i PSL w instytucjach miasta Lublina i Urzędzie Marszałkowskim
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:14
Jedno co wiem - MAM DOŚĆ hyper-zadłużaczy miasta, zwolenników antycznych trolejbusów (w dodatku pustych), naciągaczy za 50 mln remontu placu Litewskiego bez podziemnego parkingu, kreatorów bezsensownych buspasów, stadionów za 200mln, rozbudowy urzędniczej maci +podnajmowania nieruchomości (wiadomo od kogo), sponsorowania Grodzkiej NN, itd. itd. Jest tego spora lista! A Lublin dalej na ostatnim miejscu praktycznie pod każdym względem - prócz jednego: DŁUGU. Tu jesteśmy w pierwszej TOP 5 zadłużonych miast. DOŚĆ tego szaleństwa.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:07
#zukzamurem
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:07
temu panu już dziękujemy i jego trollowi
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 11:08
spokojnie ludziska, nie pierwszy i nie ostatni raz wychodzi niekompetencja wojewody
Avatar
ziggy / 21 stycznia 2017 o 11:00
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Te wyjaśnienia obciążają wojewodę i stawiają go w bardzo niekorzystnym świetle. Ale od początku wierzyłem w niewinność Żuka. Próżno szukać takich fachowców jak on pośród tych wszystkich Misiewiczów.
+1
Avatar
Gość / 22 stycznia 2017 o 10:41
Panie Wojewodo ma Pan kosz na śmieci przy biurku. Wrzucić to POkraczne wyjasnienie do kosza a Łysonia na aut.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2017 o 10:25
To jeszcze nasi Łysoń pierdzi w Ratuszu w taboret. I gdzie ta nasi Konstytucja i prawo? POszło do kosza?
Avatar
Błażej / 21 stycznia 2017 o 16:57
Szanowny Panie Żuk! Nie jest fajnie być po tej drugiej stronie w jakiej codziennie znajduje się setki mieszkanców Lublina, prawda?? Jezeli liczy Pan, że wojewoda powinien wysłać Panu cały komplet dokumentacji, to myli się Pan. To Pan jest w roli oskarżonego i to Pan jest stroną postępowania. Jesli Panu zależało mógł się Pan zwrócic z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej od CBA czy od wojewody i dostałby ja Pan - w ustawowym terminie. Pyta Pan wojewodę o terminy? Przecież zamówił Pan opinię prawna za 1800 zł więc chyba wszystko jasne. Poza tym ma pan wyższe wykształcenie, jest ekonomistą, ma Pan grono 21 prawników do pomocy. W czym więc problem? Skąd to zdziwienie? I jeszcze powoływanie się na inne wyroki w sprawach... o kompletnie innym podłożu. A fuj! To kpina z inteligencji mieszkańców naszego miasta. Bardzo to nieprzyzwoite!
Szanowny Panie Żuk! Nie jest fajnie być po tej drugiej stronie w jakiej codziennie znajduje się setki mieszkanców Lublina, prawda?? Jezeli liczy Pan, że wojewoda powinien wysłać Panu cały komplet dokumentacji, to myli się Pan. To Pan jest w roli oskarżonego i to Pan jest stroną postępowania. Jesli Panu zależało mógł się Pan zwrócic z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej od CBA czy od wojewody i dostałby ja Pan - w ustawowym terminie. Pyta Pan wojewodę o terminy? Przecież zamówił Pan opinię prawna za 1800 zł więc chyba wszystko ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:14
No nieprzyjemnie - teraz trzeba pisać wyjaśnienia. Tak głupio się sam Żuk załatwił. I po co były te rady nadzorczej - to zwykła ludzka zachłanność - można było się zająć miastem.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:14
w ilu spółkach dorabiał? z mało ma pracy w mieście? nigdy go nie ma i brak możliwości umówienia się, za co jemu płacimy? dobrze ktoś napisał, że jest przereklamowany. Sprawdźcie lepiej ile zarabiają i gdzie pracują lubelscy baronowie PO i PSL w instytucjach miasta Lublina i Urzędzie Marszałkowskim
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:14
Jedno co wiem - MAM DOŚĆ hyper-zadłużaczy miasta, zwolenników antycznych trolejbusów (w dodatku pustych), naciągaczy za 50 mln remontu placu Litewskiego bez podziemnego parkingu, kreatorów bezsensownych buspasów, stadionów za 200mln, rozbudowy urzędniczej maci +podnajmowania nieruchomości (wiadomo od kogo), sponsorowania Grodzkiej NN, itd. itd. Jest tego spora lista! A Lublin dalej na ostatnim miejscu praktycznie pod każdym względem - prócz jednego: DŁUGU. Tu jesteśmy w pierwszej TOP 5 zadłużonych miast. DOŚĆ tego szaleństwa.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:07
#zukzamurem
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 12:07
temu panu już dziękujemy i jego trollowi
Avatar
Gość / 21 stycznia 2017 o 11:08
spokojnie ludziska, nie pierwszy i nie ostatni raz wychodzi niekompetencja wojewody
Avatar
ziggy / 21 stycznia 2017 o 11:00
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Te wyjaśnienia obciążają wojewodę i stawiają go w bardzo niekorzystnym świetle. Ale od początku wierzyłem w niewinność Żuka. Próżno szukać takich fachowców jak on pośród tych wszystkich Misiewiczów.
+1
Zobacz wszystkie komentarze 137

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na Park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na Park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 0

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 0

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 0

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 3

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 0

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 7

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 2

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?