środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Donos na prezydenta Lublina ws. programu, który ma pomóc dłużnikom

Dodano: 23 stycznia 2017, 14:30
Autor: Dominik Smaga

Zawiadomienie o popełnieniu „przestępstwa nieudostępnienia informacji” przez prezydenta miasta i Zarząd Nieruchomości Komunalnych złożyli działacze Lubelskiej Akcji Lokatorskiej. Wcześniej żądali od Ratusza, by udostępnił im projekt uchwały wprowadzającej nowy program oddłużeniowy dla lokatorów mieszkań komunalnych

Powiadamiając policję działacze LAL tłumaczą, że nie udostępniono im projektu przekazanego przez ZNK do Urzędu Miasta i podkreślają, że powinni go dostać „bez zbędnej zwłoki”. Wskazują też na przepis mówiący, że „kto wbrew ciążącemu obowiązkowi nie udostępnia informacji podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności”.

Ratusz z kolei odpowiada, że dokument przekazany przez ZNK nie był ostatecznym projektem uchwały, ale tylko nie podlegającym upublicznieniu materiałem roboczym, o czym poinformowano wnioskodawcę, który nie skorzystał z możliwości poskarżenia się sądowi. – Ostateczny projekt uchwały został przekazany do Biura Rady Miasta Lublin w dniu 12 stycznia –informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Dokument jest dostępny na oficjalnych stronach miasta, a głosowanie w Radzie Miasta zaplanowane jest na 2 lutego.

Nowy program oddłużeniowy miałby dać lokatorom dwie drogi wyjścia z zaległości czynszowych. Obie zaczynałyby się podpisaniem porozumienia między ZNK a dłużnikiem. Do programu mogliby przystąpić ci najemcy, którzy mieli dług w dniu 30 czerwca zeszłego roku.

W pierwszym wariancie lokator miałby umorzone 70 proc. długu, o ile w ciągu 9 miesięcy od podpisania porozumienia spłaciłby 30 proc. zadłużenia, jednocześnie na bieżąco uiszczając czynsz.

W wariancie drugim umarzana byłaby połowa długu, pod warunkiem że połowę lokator spłaciłby w miesięcznych ratach nie później niż do końca września 2022 r. Wysokość rat i terminy ich zapłaty byłyby określone w porozumieniu. Spłacając dług lokator musiałby też terminowo opłacać bieżący czynsz.

Ratusz zapowiada też, że będzie zmierzać do eksmisji zadłużonych lokatorów, którzy nie przystąpią do programu, albo złamią jego zasady.

Najemcy mieszkań komunalnych winni są ZNK już ponad 100 milionów zł, prawie drugie tyle to odsetki od zaległego czynszu.

Czytaj więcej o: Lublin Lubelska Akcja Lokatorska
Użytkownik niezarejestrowany
po szmal do ryżego
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@kaja Rozumiem, że kazdy powinien płacić, ale jak go nie bylo stać, wpadł w klopoty, choroba to uwazasz, że powinno sie go eksmitowac na ulicę. Uwazasz, ze państwo nie powinno pomagać?
Rozwiń
po szmal do ryżego
po szmal do ryżego (23 stycznia 2017 o 22:43) -2
Zaloguj się, aby oddać głos
Po szmal zgłoście się do ryżego, tego co ufundował wam "zieloną wyspę" za bilion zł długów!! te długi wasze pra, pra,prawnuki będą spłacać!! Ryży, nie tak dawno, dostał miliardy €uro z Brukseli, jeszcze wszystkiego nie rozdał swoim przydupasom, ale musicie się spieszyć, bo kto wie!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2017 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech każdy z tych obrońców weźmie sobie po jednej takiej rodzince do domu lub kupi im mieszkanie. A co !! też się domagam !!
Rozwiń
ali
ali (23 stycznia 2017 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
znam porządne rodziny które mieszkają w barakach obskórnych kamienicach i chętnie się zamienią z tymi co nie płacą w blokach i jakby weszła w życie taka możliwość nie jeden lokator bloku by zaczą płacić bo by nie chciał pójść do gorszego tylko w ty ZNK to nie myślą wystarczy pisma powysyłać o zamianie i się całe koło potoczy
Rozwiń
deny
deny (23 stycznia 2017 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkam na tatarach w znk moi sąsiedzi nie płacą od kilku lat wpłacają powiedzmy 50 dych że niby chcą i śmieją się głupiś to płać przecierz nie mają gdzie nas wyrzucić 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!