piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Przebudowa deptaka w Lublinie. Jak będzie wyglądał po zmianach?

Dodano: 11 sierpnia 2017, 06:50
Autor: Dominik Smaga

Przebudowa Krakowskiego Przedmieścia w efekcie której odcinek od placu Władysława Łokietka do placu Litewskiego stał się miejskim deptakiem zakończyła się w 1996 roku
Przebudowa Krakowskiego Przedmieścia w efekcie której odcinek od placu Władysława Łokietka do placu Litewskiego stał się miejskim deptakiem zakończyła się w 1996 roku

Już we wrześniu może być ogłoszony przetarg na przebudowę starej części deptaka. – Prace powinny się zakończyć w przyszłym roku – zapowiada prezydent Lublina. Wszelkie roboty mają być prowadzone tak, by nie zamykać całkiem ulicy

– To nie jest zadanie wymagające długiego czasu. Jestem za tym, żeby terminy były wyśrubowane – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Przebudowa starego deptaka ma się sprowadzać głównie do wymiany nawierzchni, latarni i drzewek. Nie jest planowana wymiana podziemnych sieci. Poprowadzone ma być tylko nowe odwodnienie i instalacja zasilająca oświetlenie uliczne i iluminację drzew.

– Nowa nawierzchnia ma nawiązywać do tej na pl. Litewskim. Będą wydzielone miejsca na ogródki kawiarniane, przy drzewach będą ławki, latarnie staną tylko po jednej stronie – wylicza Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Wzór nawierzchni ma być podobny do obecnego, zaś materiałem będzie naturalny kamień podobny do tego z nowej części deptaka. Inaczej niż na nowej części deptaka, drzewa nie będą otaczane murkami, a bruk będzie się zaczynać nieco dalej od pni.

Odmienne będą też latarnie. Pierwotnie architekt chciał zastosować na deptaku takie same, wysokie latarnie, jak te stojące na nowej części deptaka. – Na to nie ma naszej zgody. Został uzgodniony inny typ latarni – zastrzega Żuk. – Będą podobne do lamp z ogrodowej części pl. Litewskiego, ale zgrupowane po dwa klosze na słupie – opisuje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Niewiadomą są wciąż elementy małej architektury: ławki i kosze na śmieci. Te zaproponowane w pierwotnym projekcie uznano za zbyt masywne. Stanęło na tym, że ich ostateczny wygląd będzie doprecyzowany nieco później.

Przebudowa deptaka zacznie się najprawdopodobniej wiosną. – Ten rok wykorzystamy na wszelkie formalności, uzyskanie zezwoleń, rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie firmy wykonawczej. Prace powinny się zakończyć w przyszłym roku – mówi prezydent. – Mamy już pozwolenie na budowę, brakuje tylko uzgodnienia projektu organizacji ruchu – raportuje Szczepańska. – Przetarg na wykonawcę chcemy ogłosić we wrześniu.

Roboty mają być prowadzone tak, by w trakcie przebudowy możliwe było dojście do każdej kamienicy. – Trudno też sobie wyobrazić, że deptak będzie w całości wyłączony z użytkowania, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, ale jest to kwestia szczegółowych uzgodnień w umowie z wykonawcą – mówi Żuk. Podkreśla, że pieniądze na przebudowę będą w znacznym stopniu pochodzić z unijnej dotacji.

– Mówimy o tych samych funduszach, które mamy zabezpieczone na pl. Litewski. Deptak jest drugą częścią tego zadania.

Wienio
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wienio
Wienio (12 sierpnia 2017 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem to bez sensu szkoda kasy i wyrzucać pieniądze na jakieś poprawki jak jest ok,a jest wiele miejsc w Lublinie gdzie można te pieniądze zainwestować..
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na nowej części deptaka latarnie niskie miały wyświetlać wzory na chodnikach, dlaczego tak nie jest.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Więcej betonu to jest to
Rozwiń
WALDI
WALDI (11 sierpnia 2017 o 20:45) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
HA HA HA. WASZE KOMENTARZE NIC NIE ZMIENIĄ. CO ZAMIERZAJĄ ZROBIĆ TO ZROBIĄ. KTO MA NAKRAŚĆ TO NAKRADNIE. WYRAZICIE SWOJE NIEZADOWOLENIE W KOMENTARZACH I TO WSZYSTKO!      A JA DZISIAJ KOLEJNY RAZ NASIKAM DO FONTANNY. POTEM WYPIJĘ PARĘ PIWEK NA DEPTAKU I OBSIKAM ŁAWKĘ ALBO LATARNIĘ. W ZALEŻNOŚCI CO BLIŻEJ. A WY CIESZCIE SIĘ ZAPACHEM SZCZYN MOICH I TYCH CO ZA TYM STOJĄ BO ONI LEJĄ NA WAS Z GÓRY A JA OD BOKU.
Rozwiń
Ty i ja
Ty i ja (11 sierpnia 2017 o 20:29) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Żuk zaczynał dobrze a kończy źle. To tak jak by był złośliwy potęgując swoją niegospodarność. Nie ważne że Unia,ważne że my resztę będziemy musieli spłacać. Spłacać miliony bo ktoś parę tysiaków chce przytulić. Garbarska następna na liście bzdur.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!