sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Pułapka na kierowców jeżdżących na czerwonym świetle. Urządzenie zrobi zdjęcie samochodu

Dodano: 24 lipca 2017, 06:36
Autor: Dominik Smaga

Urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle zostaną zamontowane tylko w jednym miejscu
Urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle zostaną zamontowane tylko w jednym miejscu (fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Pułapka na kierowców jeżdżących na czerwonym świetle i wyświetlacz pokazujący liczbę wolnych miejsc na parkingu. To nowe elementy dopisane przez miasto do zlecenia na rozbudowę Systemu Zarządzania Ruchem, który ma stworzyć zieloną falę na wielu ulicach.

To już trzecie podejście do tego samego zlecenia. Za pierwszym razem jedyna chętna firma źle określiła cenę. Za drugim razem błąd popełniono w Zarządzie Dróg i Mostów, który nie zamieścił ogłoszenia w ogólnopolskim biuletynie, co zauważono już po rozstrzygnięciu przetargu, przez co trzeba było unieważnić postępowanie.

W piątek ogłoszony został nowy przetarg, a jego zwycięzca będzie musiał zdążyć z pracą w krótszym czasie. – Chcemy, żeby wszystko było gotowe do 10 grudnia 2019 r. – podkreśla Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

W takim terminie do Systemu Zarządzania Ruchem podłączonych ma być 50 sygnalizacji. Lista z poprzedniego przetargu liczyła 49 sygnalizacji. Dopisano do niej światła planowane na skrzyżowaniu ul. Krańcowej z Elektryczną.

Nowością jest też pułapka na kierowców przejeżdżających przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Urządzenie ma rejestrować wykroczenia na wideo, zapisując też datę zdarzenia, prędkość pojazdu i jego numer rejestracyjny, wraz z fotografią tablicy rejestracyjnej. Taki komplet danych ma być przechowywany przez miesiąc od wykroczenia na wypadek gdyby chciała się tym zająć policja.

Urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle zostaną zamontowane tylko w jednym miejscu. Gdzie? Urzędnicy wybrali skrzyżowanie... ul. Jana Pawła II z Granitową.

W tylko jednym miejscu zamontowana będzie również kolejna nowinka: system informujący o liczbie wolnych miejsc na parkingu. Będzie on obsługiwać parking na pl. Zamkowym, a wyświetlacze z informacją o wolnych miejscach mają stanąć od strony al. Tysiąclecia oraz od strony ul. Lubartowskiej.

Ale to tylko dodatki. Podstawowym celem rozbudowy Systemu Zarządzania Ruchem ma być podłączenie do niego kolejnych świateł, zarówno na tych skrzyżowaniach, jak też na przejściach dla pieszych. Wszystkie one mają być podporządkowane Centrum Sterowania Ruchem, gdzie komputery będą dostosowywać długość zielonego światła do natężenia ruchu. W efekcie kierowcy powinni trafiać na tzw. zieloną falę, przynajmniej teoretycznie.

Do centrali podłączone mają być m.in. wszystkie światła w ciągu al. Spółdzielczości Pracy, ul. Jana Pawła II, Głębokiej, Zana, Wileńskiej, Kunickiego, Zemborzyckiej, czy też al. Warszawskiej. Ponadto rondo przy Orfeuszu, skrzyżowanie Prusa z Północną, przejście przez Romera przy kościele i przejście przez al. Andersa przy Zawilcowej. Oprócz tego skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z Orkana, al. Witosa z Doświadczalną, Ducha z Willową i Poligonową, Popiełuszki z Głowackiego, a także Lubelskiego Lipca ’80 ze Stadionową.

QUIZ

Jak dobrze znasz ulice Lublina?

Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca:

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 lipca 2017 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed uruchomieniem SYSTEMU znowu zacznie się kopanie w pobliżu skrzyżowań .wycinanie i łatanie asfaltu w konsekwencji przy każdym skrzyzowaniu z tym fenomenalnym systemem pojawią się dziury w jezdni.a jak już widać naprawa tych dziur w jezdni stoi na wysokim europejskim poziomie i polega na rzuceniu łopatą gorącego asfaltu i przyklepaniu i jedziemy dalej ---PLACKI na jezdni jak w Indiach po przejściu świetych krów ,Nic tylko pogratulować FENOMENALNEGO POMYSŁU
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
#murem za Żukiem
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może już tym problemem niech się zajmie ktoś odpowiedniejszy niż Kieliszek . Jak to mu wychodzi to najlepiej przejechać się ul. Smorawińskiego. Jadąc z dozwoloną prędkością stoi się i na krzyżówce z Kompozytorów Polskich i na Szeligowskiego i Chodźki. Takich udogodnień już nam sprezentowano i na Kraśnickiej - nie dość że garby które mi przypominają poniemiecką autostradę na wrocławskim odcinku to jeszcze jadąc zgodnie z przepisami stoi się niemalże na każdej krzyżówce.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tym systemem to jest tak jak z telewizorem, głos jest ale nie ma obrazu- czasami załapuje.
Rozwiń
Paaf
Paaf (25 lipca 2017 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Niestety, ale muszę stwierdzić, że ten system nie działa. Spróbujcie przejechać Kraśnicką - tam zielona fala nie występuje. Światła co 200 metrów i na każdych trzeba odstać swoje. Jedyna jaka jest to po 23.00 gdy są wyłączone światła.
 Występuje tylko trzeba jechać z prędkością 80-90 km/h. Wtedy zielona fala działa idealnie :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!