Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2014 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Radnemu nie podoba się wystawa w Centrum Kultury: "W przeddzień Adwentu promuje diabła"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
39 24 A A

Za "prowokację wobec tysięcy mieszkańców uznał miejski radny PiS wystawę zorganizowaną w Centrum Kultury. Oburzyła go do tego stopnia, że skierował oficjalne pismo do prezydenta. Jego zdaniem CK w przeddzień świąt "promuje diabła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O co chodzi? O przeznaczoną tylko dla widzów pełnoletnich wystawę "Diabły” otwartą w Galerii Białej działającej w ramach Centrum Kultury, które jest instytucją podległą miastu. W opisie wystawy można wyczytać m.in. to, że ma "skonfrontować widza z pytaniami”, czy polskie społeczeństwo zdolne jest do "myślenia zbuntowanego przeciw ortodoksji”.

O ile opis wystawy jest mocno przeintelektualizowany, o tyle radny prosto z mostu pisze, dlaczego wystawa go oburza. I nie wspomina ani słowem o treści (choć na ekspozycji jest m.in. rzeźba Murzyna z wielkim przyrodzeniem), tylko o terminie otwarcia. Czyli tuż przed adwentem, który w kościołach chrześcijańskich jest czasem wyczekiwania na Boże Narodzenie.

"W przeddzień Adwentu (...) Centrum Kultury promuje... diabła. Żeby tylko jednego, CK promuje wielu diabłów” - stwierdza Piotr Gawryszczak, radny PiS w piśmie do prezydenta Lublina. Zaznacza, że jako chrześcijanin "rozpatruje termin zaprezentowania tej ekspozycji w Centrum Kultury jako prowokację, aby kolejny raz doprowadzić do negatywnego zadziwienia mieszkańców naszego grodu. Podobnie jak dziesiątki osób, z którymi o tym rozmawiałem, nie godzę się na tego typu działania instytucji miejskiej”.

Gawryszczak powołuje się też na zapis ze "Strategii rozwoju miasta Lublina na lata 2013-20” mówiący o przesłaniu Jana Pawła II, i wierności chrześcijańskiej tradycji i stwierdza, że działania CK nie służy poszanowaniu tych wartości.

- Wystawa, jak wiele innych, jest częścią programu Centrum Kultury i tak, jak nie było cenzurowania jego działalności, tak nie będzie - komentuje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, odpowiedzialna za kulturę zastępca prezydenta miasta, która z Nowym Rokiem odchodzi ze stanowiska. - Temat diabłów jest ciekawy, diabły były w sztuce na przestrzeni setek wieków. W jakim terminie pan radny pozwoliłby na poruszanie tego tematu?

Zakazać handlu

Razem z pismem w sprawie "Diabłów” Gawryszczak złożył też drugie. Prosi w nim prezydenta o "próbę wynalezienia” sposobu, by w Lublinie zakazać handlu w niedzielę "aby przynajmniej Lublin był miastem wolnym od haniebnego dla wielu mieszkańców naszego miasta procederu handlu w dni świąteczne. Dni, które powinny być przeznaczone dla rodziny, znajomych i Pana Boga (dla wierzących), a nie po to, aby bardzo duża liczba zatrudnionych w wielkich sieciach handlowych poświęcały swoje życie rodzinne dla zbędnego trudu pracy w niedziele i święta”.

Post użytkownika ende neu.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bileterka / 22 stycznia 2015 o 08:26

Dzięki Panu radnemu dowiedziałem się o wystawie i chętnie wybiorę się do CK.

Dzięki Panie radny :)

I co ciekawe 80% zwiedzająco-oglądających to kobiety

Avatar
piotr / 31 grudnia 2014 o 19:58

złóż kolego mandat i popytaj się za czyje pieniądze oświetla się kościoły etc a po drugie baranie to my płacimy ci pensję mimo że na ciebie nie głosowałem ale jesteś moim pracownikiem czy to do ciebie nie dociera

Avatar
Barbara Ubryk / 30 grudnia 2014 o 22:59

Od czasu narodzin legendy o czarciej łapie Lublin jest w mocy nieczystego i to chyba dlatego nie ma tu jeszcze pomnika wiecznej chwały pana prezydenta tysiąclecia.

Avatar
Czesiek z Latyczyna / 30 grudnia 2014 o 21:04

:D :D :D :D :D :D

Powiedziałbym, że współczuję mieszkańcom Lublina takich radnych - ale doprawdy nie mogę: wszak sami sobie wybraliście!

Ale poruta idzie na całą Polskę - i utwierdza mieszkańców bardziej cywilizowanych regionów w przekonaniu, że tu jest Dziki Wschód...

A ja udaję, że jestem z Pomorza...

Avatar
gosc / 30 grudnia 2014 o 20:43

czy ten radny nie ma sie czy zają? a moze by tak zaproponował pomoc dziecku z nowotworem oka- widziałem dzis na bilbordzie plakat- jakby sie tym radni zajecli nie mialbym nic przeciwko temu ale to z wystawą to szukanie problemu gdzie go nie ma. a w/w dziecku pomoc sie nalezy

Avatar
mosquito / 30 grudnia 2014 o 18:01

no cóż ? - takiego idiotę wybraliście !

Avatar
irena / 30 grudnia 2014 o 17:27

a czy radny Gawryszak białych myszek przypadkiem nie widzi? może potrzebny oddział specjalny?

Avatar
Gość / 30 grudnia 2014 o 17:11
Oni chcą wprowadzić cenzurę. Przejdzie tylko taka sztuka, którą oni zatwierdzą
Avatar
Gość / 30 grudnia 2014 o 16:41

lubelski PIS to dno dna, Tułajew i jego koledzy nie nadają się do niczego prócz walki z jakimiś wyimaginowanymi problemami ... gender, diabeł, penis itd

Avatar
PIS da / 30 grudnia 2014 o 16:36

co tam drogi i żłobki w mieście, PiS jak zwykle znalazł najbardziej palący dla mieszkańców temat

Avatar
bileterka / 22 stycznia 2015 o 08:26

Dzięki Panu radnemu dowiedziałem się o wystawie i chętnie wybiorę się do CK.

Dzięki Panie radny :)

I co ciekawe 80% zwiedzająco-oglądających to kobiety

Avatar
piotr / 31 grudnia 2014 o 19:58

złóż kolego mandat i popytaj się za czyje pieniądze oświetla się kościoły etc a po drugie baranie to my płacimy ci pensję mimo że na ciebie nie głosowałem ale jesteś moim pracownikiem czy to do ciebie nie dociera

Avatar
Barbara Ubryk / 30 grudnia 2014 o 22:59

Od czasu narodzin legendy o czarciej łapie Lublin jest w mocy nieczystego i to chyba dlatego nie ma tu jeszcze pomnika wiecznej chwały pana prezydenta tysiąclecia.

Avatar
Czesiek z Latyczyna / 30 grudnia 2014 o 21:04

:D :D :D :D :D :D

Powiedziałbym, że współczuję mieszkańcom Lublina takich radnych - ale doprawdy nie mogę: wszak sami sobie wybraliście!

Ale poruta idzie na całą Polskę - i utwierdza mieszkańców bardziej cywilizowanych regionów w przekonaniu, że tu jest Dziki Wschód...

A ja udaję, że jestem z Pomorza...

Avatar
gosc / 30 grudnia 2014 o 20:43

czy ten radny nie ma sie czy zają? a moze by tak zaproponował pomoc dziecku z nowotworem oka- widziałem dzis na bilbordzie plakat- jakby sie tym radni zajecli nie mialbym nic przeciwko temu ale to z wystawą to szukanie problemu gdzie go nie ma. a w/w dziecku pomoc sie nalezy

Avatar
mosquito / 30 grudnia 2014 o 18:01

no cóż ? - takiego idiotę wybraliście !

Avatar
irena / 30 grudnia 2014 o 17:27

a czy radny Gawryszak białych myszek przypadkiem nie widzi? może potrzebny oddział specjalny?

Avatar
Gość / 30 grudnia 2014 o 17:11
Oni chcą wprowadzić cenzurę. Przejdzie tylko taka sztuka, którą oni zatwierdzą
Avatar
Gość / 30 grudnia 2014 o 16:41

lubelski PIS to dno dna, Tułajew i jego koledzy nie nadają się do niczego prócz walki z jakimiś wyimaginowanymi problemami ... gender, diabeł, penis itd

Avatar
PIS da / 30 grudnia 2014 o 16:36

co tam drogi i żłobki w mieście, PiS jak zwykle znalazł najbardziej palący dla mieszkańców temat

Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 0

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 3 0

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 13 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 0 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 3 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 35 1

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 1 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły

Co dalej z Parkiem Ludowym? Prezydent prosi o dodatkowe pieniądze. PiS: Brakuje na szkoły 0 13

W czwartek Rada Miasta zdecyduje o losach parku Ludowego, którego odnowa będzie kosztować więcej niż pierwotnie zakładano. Prezydent prosi radnych o dodatkowe pieniądze i nie chce rezygnować z prac w parku. Za to opozycyjni radni PiS nie rezygnują z namawiania prezydenta, by na razie dał sobie spokój.

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala

Nie udzielił pierwszeństwa. Obaj kierowcy trafili do szpitala 0 0

Dwóch kierowców trafiło do szpitala po tym jak doszło do zderzenia samochodów w Wohyniu.

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia]
galeria

Lech Wałęsa w Zamościu zachęcał do aktywnego udziału w życiu politycznym [zdjęcia] 7 21

Były prezydent Polski Lech Wałęsa kontynuuje spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. W poniedziałek był w Puławach, we wtorek w Zamościu a w środę wybiera się do Werbkowic (godz. 16, Gminny Ośrodek Kultury).

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych!

Bank odmówił kredytu? Wybierz jedną z wielu propozycji pożyczek pozabankowych! 0 0

Rynek produktów finansowych nieustannie poszerza swoją ofertę, więc coraz większa grupa osób może skorzystać z różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Przede wszystkim nie ma ograniczenia do usług bankowych, które tak naprawdę są dostępne jedynie dla wąskiego grona z dobrą historią kredytową i oczywiście zdolnością kredytową. Pożyczki pozabankowe okazują się niejednokrotnie jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysu finansowego i przy konieczności ubiegania się o zastrzyk finansowy.

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans

Dawid Dzięgielewski (Motor): Kibicom należy się awans 0 3

ROZMOWA Z Dawidem Dzięgielewskim, piłkarzem Motoru Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!