niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Radni zatwierdzili budżet Lublina. Jakie inwestycje w 2016 roku?

Dodano: 23 grudnia 2015, 14:16
Autor: Dominik Smaga

W budżecie znalazły się pieniądze na przebudowę pl. Litewskiego
W budżecie znalazły się pieniądze na przebudowę pl. Litewskiego

Rada Miasta zatwierdziła budżet na rok 2016. Wśród głównych inwestycji jest przebudowa skrzyżowania al. Solidarności z ul. Ducha, budowa nowego odcinka ul. Muzycznej wraz z mostem na Bystrzycy, czy też przebudowa pl. Litewskiego

Dyskusja trwała kilka godzin i była bardzo przewidywalna: koalicja budżet chwaliła, a opozycja krytykowała zapowiadając, że zagłosuje przeciw. Tak też rozłożyły się głosy: 16 za, 15 przeciw.

Głosowań nad tym samym budżetem będzie jeszcze wiele, bo prezydent wprost zapowiedział, że lista dochodów i wydatków będzie jeszcze wielokrotnie zmieniana w miarę, jak będą się pojawiać unijne dotacje. Ale nie tylko, bo Ratusz obawia się, że w wyniku zapowiadanych przez rząd zmian m.in. w systemie podatkowym dochody miasta znacznie się uszczuplą. – Nawet o 100 milionów zł – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. 

Były poprawki

Przyjęty w środę budżet różni się od pierwotnego projektu z połowy listopada, bo uwzględniona jest w nim część wniosków od radnych. Ale tylko niewielka część, bo na większość próśb pieniędzy nie wystarczyło. Do listy dopisano projekty, które wybrali mieszkańcy w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Do listy wydatków dopisano ponadto pieniądze na projekt wykonawczy nowego targowiska przy Ruskiej, budowę ul. Czapskiego i Kisielewskiego, przedłużenie Jantarowej, projekt sygnalizacji na Krańcowej przy Elektrycznej i Dulęby. A także wiele remontów dróg, w tym np. ul. Bronowickiej, Sławinkowskiej (od ronda do Lisa), ul. Podhalańskiej, Urzędowskiej, Łowickiej i Szczecińskiej, Powstania Styczniowego, Rogińskiego, Krasińskiego, Brzeskiej, czy też Biedronki. Lista jest znacznie dłuższa.

Opozycja krytykuje

PiS nie podoba się m.in. spadek wydatków na inwestycje o 40 proc. w porównaniu z 2015 r. i aż o 70 proc. w porównaniu z rokiem 2014. – To pokazuje smutną prawdę o finansach naszego miasta, że bez funduszy europejskich nasze inwestycje wyglądają mizernie – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. Wytyka, że miasto bierze się za pl. Litewski, a nie ma na sypiące się mosty, budowę nowego cmentarza, czy światła na skrzyżowaniach Diamentowej z Krochmalną i Wrotkowską.

– Trudno wytłumaczyć mieszkańcowi okolic ul. Willowej, który od lat tonie w błocie po kolana, ze trzeba przebudować pl. Litewski – stwierdza Stanisław Brzozowski (PiS), który wspomina też o wydatkach na rozbudowę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. – Gdybyśmy za te pieniądze kupili rowery, to w zasadzie dostaliby je wszyscy potrzebujący mieszkańcy – mówi radny, który zastrzeżenia ma również do wydatków na kulturę: – Może przykryć cały Lublin drogim kaszmirem, to dopiero będzie wyczyn i instalacja, na pewno cały świat o tym usłyszy – ironizuje.

Opozycja twierdzi też, że prace nad budżetem jest upolitycznione, a wnioski zgłaszane przez PiS były odrzucane przez koalicję. – Państwo idziecie z kartką na komisję, gdzie jest zaznaczone, który wniosek jest z PO, a który z PiS – mówi radny Piotr Popiel.

Z kolei Pitucha wypomina prezydentowi, że w 2016 r. zatrudnienie w Urzędzie Miasta ma wzrosnąć o 25 etatów (do 1379) i że za rządów Krzysztofa Żuka urząd rozrósł się o 200 etatów. Zdaniem klubu PiS przeszacowane są zaplanowane dochody miasta z najmu, dzierżawy i sprzedaży nieruchomości.

Koalicja popiera

– Apeluję, abyście przeszli z ciemnej mocy na jasną – zwraca się do radnych PiS radny PO, Michał Krawczyk i zarzuca im, że jedynie krytykują prezydenta. – Kiedy miasto korzysta ze środków unijnych i realizuje duży program inwestycyjny, jesteście przeciw. Kiedy nie korzysta i realizuje mniejszy program, też jesteście przeciw.

– Od lat słyszymy to samo z klubu PiS, czyli piąty rok „budżet w ruinie”, „finanse w ruinie”, jeszcze brakuje „Lublin w ruinie” i będziemy mieli komplet – mówi prezydent Żuk i przypomina, że sytuacji finansowej miasta pilnuje też Regionalna Izba Obrachunkowa, działalność samorządu nadzoruje wojewoda, a kontrolę prowadziła też NIK. I nie było zarzutów.

– Nie marnujemy pieniędzy, dobrze je wykorzystujemy, ale możemy wykorzystywać tyle, ile mamy – mówi Wojciech Krakowski, szef klubu radnych PO. Prezydencki projekt budżetu ocenia jako „bardzo dobry”.

Wymienia zarówno duże inwestycje, jak i te małe osiedlowe. – Dunikowskiego, Romantyczna, Kuronia... – na osiedlowe uliczki uwagę zwraca też radny Marcin Nowak (Wspólny Lublin) i chwali prezydenturę Żuka: – Pamiętamy „wsamraśność” Lublina Andrzeja Pruszkowskiego i pompatyczne chwalenie się Adama Wasilewskiego bramą na cmentarz. Wystarczy przejść ulicami Lublina i popatrzeć, jak się zmienia – dodaje Nowak i podkreśla, że po godzinach i w weekendy „Żuk spędza w Ratuszu więcej czasu, niż Ryszard Petru w telewizji”. – Dłużej, niż trwały wystąpienia Fidela Castro o socjalistycznej Kubie – dodaje Leszek Daniewski z PO.

Gość
Gość
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 grudnia 2015 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zuk jest skonczony a w weekendy falszuje dokumenty wiadomo kazdy wie o przetargach
Rozwiń
Gość
Gość (24 grudnia 2015 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radni pis i Pitucha - przecież to wy ujadaliście i szarpaliście za nogawki, że wydajemy za dużo, że inwestujemy na kredyt itp. Teraz żenujący jazgot z waszej strony, że wydatki spadły o 40 a nawet 70%??!!! Zachowujecie się żenująco - nie róbcie z siebie większych bałwanów niż wasi bracia z komitetu centralnego pis.
Rozwiń
Gość
Gość (24 grudnia 2015 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i Guest znów jak te pisiry podejrzewa kolesiostwo i korupcję bo tego nie zrobili i tamtego.Zostanie radny z PISu prezydentem to nic nie będzie a na lotnisku naszym będzie lądować tyle samolotów co i w Radomiu.A propos Radomia współczuję mieszkańcom tam dopiero się niewiele dzieje.Ale tam rządzi PIS.
Rozwiń
Mieszkaniec Lublina
Mieszkaniec Lublina (24 grudnia 2015 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Krakowskie Przedmieście od Bramy Krakowskiej do Staszica mogło by poczekać, bo nie jest to najważniejsza inwestycja. Mosty chyba są ważniejsze, bo Lublin zostanie zablokowany.

Rozwiń
Gość
Gość (24 grudnia 2015 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z wiaduktami które się sypią?? Na kompozytorów już 2 albo 3 rok jeden pas jest zamknięty
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!