niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Ukraińcy skazani za "hajlowanie" na Majdanku

Dodano: 15 lutego 2017, 17:54
Autor: jsz

Majdanek, fot. Dorota Awiorko
Majdanek, fot. Dorota Awiorko

Po pół roku więzienia w zawieszeniu i niewielkie grzywny. Na takie kary sąd skazał dwóch Ukraińców za "hajlowanie" na terenie Muzeum na Majdanku. Mężczyźni dostali też zakaz wstępu na teren dawnego obozu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wyrok w tej sprawie zapadł w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód. Proces dotyczył wydarzeń z maja ub.r. 19-letni Andrij L. i jego 24-letni kolega Yevhenii S. mieszkali wówczas w Lublinie. Pracowali w magazynie jednego z marketów. W dzień wolny od pracy wybrali się do Muzeum na Majdanku. Zwiedzając teren dawnego obozu koncentracyjnego byli wyjątkowo rozbawieni. Przed Pomnikiem Walk i Męczeństwa zaczęli wykonywać gesty faszystowskiego pozdrowienia i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Skandaliczne zachowanie młodych mężczyzn zwróciło uwagę ochroniarza, który obserwował przekaz z kamer monitoringu. Przedstawiciele muzeum zawiadomili policję. Andrij L. i jego starszy kolega zostali zatrzymani jeszcze tego samego dnia. Spędzili w celi 48 godzin. Prokurator zarzucił im publiczne propagowanie faszyzmu oraz znieważenie Pomnika Walk i Męczeństwa.

Obaj mężczyźni przyznali się do winy. Chcieli dobrowolnie poddać się karze, co pozwoliłoby uniknąć procesu. Najczęściej oznacza to również łagodniejszy wyrok. Prokurator skierował do sądu wniosek o ukaranie obu Ukraińców bez przeprowadzania rozprawy. Nastolatek i jego kompan uzgodnili ze śledczymi kary po 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Zgodzili się również na zapłacenie po 1500 zł grzywny. Przystali także na zakaz wstępu na teren Muzeum na Majdanku.

Sąd nie przystał na wniosek śledczych, którzy w tej sytuacji musieli skierować przeciwko Ukraińcom akt oskarżenia. Obu mężczyznom groziło do 2 lat pozbawienia wolności. Wymierzono im jednak łagodniejsze wyroki niż sami proponowali. Sąd skazał każdego z nich na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Obaj mężczyźni nie mogą w tym czasie odwiedzać Muzeum na Majdanku. Muszą również zapłacić po 1500 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj więcej o: majdanek proces
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
VIK
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te pozytywne komentarze o UKRAIŃCACH pod tym artykułem moi drodzy to na pewno Ukraińcy którzy na tyle opanowali nasz język że próbują ich tłumaczyć!!!Bydło hajdamackie zawsze pozostanie bydłem i to się już nie zmieni!!!Piewcy naszego pojednania z tą dziczą to dla Mnie Antypolacy i powinni być zarżnięci kiedyś przez te HORDY!!!
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bydło udowadnia że przez wieki nie rozwinęło się w żaden sposób!!!VIK IDIOTO bez nich damy sobie radę a polscy Przedsiębiorcy wreszcie podniosą płacę!!!Takich i podobnych zachowań możemy spodziewać się mnóstwo,to jest Swołocz i już!!!
Rozwiń
VIK
VIK (16 lutego 2017 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jkh napisał:
Oni ratują nasz rynek pracy, powinniśmy im dziękować i całować po rękach. Gdyby nie oni to gospodarka by sie zawaliła i w ogóle nic by nie było.
Bredzisz matole. 1. Ukraińcy zaniżają Polakom zarobki i de facto likwidują perspektywy na wzrost płac w przyszłości. Mało tego - Polacy i Polki wręcz tracą pracę przez nich. 2. Ukraińcy nie płacą w Polsce podatków. W świetnej większości pracują nielegalnie. Jedynie ok 170 tys płaci składki do ZUS i podatki. Co robi 800 tys, które "legalnie" wjechało do Polski dzięki pozwoleniom na pracę, zresztą często wystawianym na podstawie przekrętów (patrz kontrola NIK na Podkarpaciu) - a tej pracy zgodnie z dokumentami nie podjęło polskie służby odpowiedzialnie nie mają pojęcia. Kolejna kwestia to ilu Ukraińców przebywa w Polsce nielegalnie. Z pewnością to spore liczby. 3. Ukraińcy wyprowadzają z Polski duże pieniądze na Ukrainę. Pieniądze, które powinni zarabiać Polacy i wydawać w Polsce nakecając konsumpcję, co daje wzrost gospodarczy i kolejne miejsca pracy. 4. Następna kwestia to potężny przemyt mrówczany na całej ścianie wschodniej, z tabunami ukraińskich przemytników. Traci na nim wielkie pieniądze i Skarb Państwa ale i polscy uczciwi przedsiębiorcy oraz rolnicy. 5. Od 2-3 lat notuje się w Polsce wzrost zakażeń HIV. Dziwnym zbiegiem okoliczności zbiega się to z napływem ukraińskich imigrantów oraz faktem, o którym najwyraźniej nie wszyscy wiedzą iż 14 % Ukraińców/Ukrainek to nosiciele HIV. Ukraina jest najbardziej za-HIV-ionym krajem w całej Europie.
Rozwiń
..
.. (16 lutego 2017 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Trochę srogie te wyroki, za wygłupy więzienie? Grzywna i zakaz by wystarczyły. To młodzi ludzie, z czasem dojrzeją.
To jak widać potomkowie i czciciele, a więc potencjalnie i naśladowcy ludobójców. Wywalić to ścierwo z Polski i zakazać wjazdu na 100 lat. Ty z kolei wielbicielu nazistów zamknij się w psychiatryku.
Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2017 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przede wszystkim powinni zostać (po wyegzekwowaniu bardzo wysokiej kary pieniężnej) wydaleni z Polski z dożywotnim zakazem ponownego wjazdu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!