Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2017 r.
7:53

Via Carpatia w woj. lubelskim. S19 nabiera ciała

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
98 19 A A
Zachodnia obwodnica Lublina
Zachodnia obwodnica Lublina (fot. Maciej Kaczanowski)

200 kilometrów drogi, 6,4 miliarda złotych, ostatni odcinek w 2024 roku – tak wygląda projekt S19 w liczbach. Właśnie ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla ostatniego z odcinków S19 na terenie naszego województwa, prawie 24-kilometrowej długości od węzła Lubartów Północ do istniejącego już węzła Lublin Rudnik. To kolejny etap przygotowań do budowy via Carpatii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin – Lubartów: rok 2024

To jeden z najbardziej obciążonych ruchem odcinków w kraju. Jego budowę postulowano od dawna. Właśnie zrobiono pierwszy krok, czyli ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji programowej na budowę 24 km drogi ekspresowej pomiędzy Lublinem, a Lubartowem. Według pomiarów ruchu przeprowadzonych w 2015 roku z DK19 pomiędzy Lubartowem i Lublinem dziennie korzysta średnio od 20 do 25 tys. pojazdów.

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie opracowanie wariantów rozwiązań technicznych drogi ekspresowej, w tym obiektów inżynierskich, kształtu węzłów, dróg do obsługi ruchu lokalnego, chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a także przeprowadzenie badań geologicznych w terenie.

– Wykonawca będzie miał 23 miesiące na zrealizowanie koncepcji programowej, kolejne dwa na dokumentację przetargową i dziesięć miesięcy na realizację obowiązków w trakcie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych w trybie projektuj i buduj. Zgodnie z zapisami w znowelizowanym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) realizację przewidziano na lata 2020-2024 – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Koncepcja programowa dla 23,8 km drogi ekspresowej S19 łączącej Lubartów z obwodnicą Lublina będzie zakładała także przebudowę istniejącego obejścia Lubartowa. Zaprojektowana zostanie druga jezdnia, bezkolizyjne węzły oraz wiadukty w ciągu dróg lokalnych. W miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód. Dalej droga ekspresowa S19, zgodnie z zapisami w decyzji środowiskowej, pobiegnie nowym śladem omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką 828 powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadząca do Leonowa postanie kolejny węzeł Niemce Południe.

W przyszłości nowa droga, stanowiąca część międzynarodowego szlaku z północy na południe wschodnich krańców Europy, nie tylko ułatwi tranzyt, ale również zwiększy bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców mających swe domy w sąsiedztwie obecnej DK19. Tak jak przy przetargu na koncepcję programową dla odcinka S19 od granicy z woj. mazowieckim do w. Lubartów Północ cena będzie stanowić tylko 60 proc. kryterium oceny oferty. Pozostałymi czynnikami przy wyborze najkorzystniejszej oferty będą: doświadczenie personelu (30 proc.) i klauzule społeczne (10 proc. za zatrudnienie bezrobotnych do 30 lub powyżej 50 lat do prac wspomagających projektanta).

Dalej na północ

Dalej na północ od Lubartowa, w kierunku granicy z woj. podlaskim, ma długość – ok. 81,3 km. Cześć jest już zrealizowana, trzeba będzie dobudować drugą jezdnię do obwodnic Międzyrzeca, Kocka i Woli Skromowskiej. Te trzy odcinki mają razem 14,4 km).

Obecnie trwa przetarg na opracowanie koncepcji programowej. Plan zakłada, że droga powstanie w latach 2019 – 2024, w trybie projektuj i buduj.

Budowę tego odcinka S19 podzielono na cztery zadania: Łukowisko – Międzyrzec Podl. Północ - 10,7 km, Międzyrzec Podl. Południe – Radzyń Podl. Północ - 21,7 km, Radzyń Podl. Północ – Kock Północ - 18,8 km, Kock Południe – Lubartów Północ - 15,7 km. Szacowany koszt to 2,4 mld zł.

W kierunku na Rzeszów

W lutym 2018 zostanie podpisano umowę na budowę 42 kilometrów drogi od węzła Lublin Węglin do końca obwodnicy Kraśnika. Ten odcinek ma powstać do końca 2021 roku. Podzielono na trzy zadania realizacyjne: Lublin Węglin – Niedrzwica Duża - 12 km, Niedrzwica Duża – Kraśnik Północ - 20 km i Kraśnik Północ – Kraśnik Południe – 10 km. Szacowany koszt – 1,6 mld zł.

Kolejne ok. 33 km drogi ekspresowej powstanie od węzła Kraśnik Południe do węzła Lasy Janowskie. Na ten odcinek już podpisano umowę, zaś sama droga ma być gotowa do 2021 roku. Inwestycję podzielono na trzy odcinki realizacyjne: Kraśnik Południe – Janów Lubelski Północ - 18 km, Janów Lubelski Północ – Janów Lubelski Południe – 7 km i Janów Lubelski Południe – Lasy Janowskie – 8 km. Koszt budowy tego odcinka to 1,3 mld zł.

S19 Via Carpatia w Lubelskiem

200 km – długość na terenie woj. lubelskiego

35 km – już zrealizowano, w tym 15 km jako drogi jednojezdniowe

75 km – w przetargu na realizację

105 km – w przygotowaniu, 15 km jako jednojezdniowa

Ważne węzły komunikacyjne:

* z autostradą A2 w pobliżu Międzyrzeca Podlaskiego (rozjazd na Warszawę lub w kierunku granicy z Białorusią)

* na odcinku obwodnicy Lublina wspólny przebieg z S12 (Piotrków Trybunalski – Chełm – Dorohusk)

* z S17 (Warszawa – Zamość – Hrebenne)

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelak / 5 listopada 2017 o 18:24
+1
undefined napisał:
a kiedy budowa trqasy do Łecznej, na odcinku Lublin-Łuszczów średniorocznie na dobę pokonywuje 16 941 pojazdów (w okresie letnim ta liczba jest zdecydowanie wyższa), czyli blisko o 1 500 pojazdów więcej niż na odcinku drogi nr 19 pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem. Ten odcinek DK82 charakteryzuje duży ruch samochodowy, który wynika głównie z tego, że: do Lublina dojeżdża znaczna część mieszkańców Łęcznej i jej okolic, do pracy i szkoły ale także spora część pracowników KWK Bogdanka mieszka w Lublinie. Należy także podkreślić, iż jest to główna droga dojazdowa na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie, którego lasy i jeziora są w sezonie letnim celem mieszkańców Lublina. To wszystko powoduje, że drogą bardzo często ciągną długie kolumny samochodów.
 To niech Bogdanka sfinansuje autostradę Lublin - Łęczna!
 To niech Bogdanka sfinansuje autostradę Lublin - Łęczna! rozwiń
Avatar
Q / 5 listopada 2017 o 13:10
+1
^^ Na forach internetowych rozne glupoty ludzie anonimowo wypisuja, ale takiego debilizmu jak ten w poscie powyzej to dawno nie widzialem...postoj sobie czlowieku przez godzine na poboczu dk19 i policz ile w tym czasie przejedzie aut na polskich tablicach a ile na estonskich...a potem walnij sie w łeb 
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 o 11:57
Dlaczego taka kręta ta trasa S19 ?? Jak ma mieć 740km zamiast 500km długości w samej Polsce to po co taka trasa??? To ma być droga expresowa?!? Widać na planach w wiekszym przybliżeniu jaka ona zawiła będzie, jak wąż. Odstraszy to kierowców, wydłuży przejazd. To ma być ekspresówka a nie slalom z kierownicą w lewo i prawo przy dużych prędkościach. Planujcie i Budujcie Via Carpatie naszą BARDZIEJ PROSTO ! Prosze porównać ją do innych expresówek lub popatrzyć na jej przebieg w skali naszego kraju a nie europy - to zygzak! To tysiące ton asfaltu i betonu na marne. Niech ktoś sie zainteresuje tym póki czas jeszcze.
Dlaczego taka kręta ta trasa S19 ?? Jak ma mieć 740km zamiast 500km długości w samej Polsce to po co taka trasa??? To ma być droga expresowa?!? Widać na planach w wiekszym przybliżeniu jaka ona zawiła będzie, jak wąż. Odstraszy to kierowców, wydłuży przejazd. To ma być ekspresówka a nie slalom z kierownicą w lewo i prawo przy dużych prędkościach. Planujcie i Budujcie Via Carpatie naszą BARDZIEJ PROSTO ! Prosze porównać ją do innych expresówek lub popatrzyć na jej przebieg w skali naszego kraju a nie europy - to zygzak! To tysiące ton asfaltu... rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 26 listopada 2017 o 15:36
dgjtfsd6k napisał:
Ta droga a raczej "dróżka" powinna pozostać jako lokalna. Do Łęcznej i Puchaczowa powinna być NOWA DROGA EKSPRESOWA od węzła Mełgiewska najkrótszą z możliwych a przez to najktańsza. Brak tego rozwiązania odbija się wszystkim czkawką ale oczywiście nikt się do tego nie przyznaje. A lud, dla niektórych "ciemny", cierpi na tym ale podatki łoi że hej. Wstyd deydenci, WSTYD!. cjako lokalna
 hahaha, Łyncna pany!!!
Avatar
czyt / 14 listopada 2017 o 14:18
nieinżynier napisał:
Jak wam zrobią drogę taką jak do Świdnika, to dopiero się rozpędzicie!!! Ślimaki, że aż w głowie się kręci,  wąsko, bez pobocza, jedna nitka , a jaka bezkolizyjność!!! Teraz zrobili światła, bo wcześniej żaden INŻYNIER nie pomyslał, że włączanie się do ruchu Tirów i blokowanie  dwóch kierunków jazdy jest niebezpieczne!!! To jest nowatorska myśl !!! O drogach dojazdowych i  przepaściach po obu stronach jezdni nie wspomnę!!! A kasa.......
 Podobnie na wjeździe od Lubartowa: chyba z 8 pasów ruchu, a i tak gą zorganizowali tak, że wielu musi po pasie zieleni (dawniej zielone) na obwodnicę: jestę inżenierę.
 Podobnie na wjeździe od Lubartowa: chyba z 8 pasów ruchu, a i tak gą zorganizowali tak, że wielu musi po pasie zieleni (dawniej zielone) na obwodnicę: jestę inżenierę. rozwiń
Avatar
nieinżynier / 10 listopada 2017 o 10:00
Jak wam zrobią drogę taką jak do Świdnika, to dopiero się rozpędzicie!!! Ślimaki, że aż w głowie się kręci,  wąsko, bez pobocza, jedna nitka , a jaka bezkolizyjność!!! Teraz zrobili światła, bo wcześniej żaden INŻYNIER nie pomyslał, że włączanie się do ruchu Tirów i blokowanie  dwóch kierunków jazdy jest niebezpieczne!!! To jest nowatorska myśl !!! O drogach dojazdowych i  przepaściach po obu stronach jezdni nie wspomnę!!! A kasa.......
Avatar
tellchar / 8 listopada 2017 o 22:26
A właściwie Sokołów - Jasionka, około 10 km
Avatar
fdtgf / 7 listopada 2017 o 20:01
undefined napisał:
S19, Via Carpatia - a przekrój 2+1... przemyślane...
 tylko na odcinku Sokołów Młp - Rzeszów
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 07:12
Co tam, co tam, A2 w Lubelskim już jest ?
Avatar
Gość / 4 listopada 2017 o 09:57
Zobacz co Twoi pupile zrobili z małym ruchem przygranicznym w obwodzie kaliningradzkim i jak tam rozwija sie Polska wschodnia.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 o 11:57
Dlaczego taka kręta ta trasa S19 ?? Jak ma mieć 740km zamiast 500km długości w samej Polsce to po co taka trasa??? To ma być droga expresowa?!? Widać na planach w wiekszym przybliżeniu jaka ona zawiła będzie, jak wąż. Odstraszy to kierowców, wydłuży przejazd. To ma być ekspresówka a nie slalom z kierownicą w lewo i prawo przy dużych prędkościach. Planujcie i Budujcie Via Carpatie naszą BARDZIEJ PROSTO ! Prosze porównać ją do innych expresówek lub popatrzyć na jej przebieg w skali naszego kraju a nie europy - to zygzak! To tysiące ton asfaltu i betonu na marne. Niech ktoś sie zainteresuje tym póki czas jeszcze.
Dlaczego taka kręta ta trasa S19 ?? Jak ma mieć 740km zamiast 500km długości w samej Polsce to po co taka trasa??? To ma być droga expresowa?!? Widać na planach w wiekszym przybliżeniu jaka ona zawiła będzie, jak wąż. Odstraszy to kierowców, wydłuży przejazd. To ma być ekspresówka a nie slalom z kierownicą w lewo i prawo przy dużych prędkościach. Planujcie i Budujcie Via Carpatie naszą BARDZIEJ PROSTO ! Prosze porównać ją do innych expresówek lub popatrzyć na jej przebieg w skali naszego kraju a nie europy - to zygzak! To tysiące ton asfaltu... rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 26 listopada 2017 o 15:36
dgjtfsd6k napisał:
Ta droga a raczej "dróżka" powinna pozostać jako lokalna. Do Łęcznej i Puchaczowa powinna być NOWA DROGA EKSPRESOWA od węzła Mełgiewska najkrótszą z możliwych a przez to najktańsza. Brak tego rozwiązania odbija się wszystkim czkawką ale oczywiście nikt się do tego nie przyznaje. A lud, dla niektórych "ciemny", cierpi na tym ale podatki łoi że hej. Wstyd deydenci, WSTYD!. cjako lokalna
 hahaha, Łyncna pany!!!
Avatar
dgjtfsd6k / 26 listopada 2017 o 10:54
-1
Ta droga a raczej "dróżka" powinna pozostać jako lokalna. Do Łęcznej i Puchaczowa powinna być NOWA DROGA EKSPRESOWA od węzła Mełgiewska najkrótszą z możliwych a przez to najktańsza. Brak tego rozwiązania odbija się wszystkim czkawką ale oczywiście nikt się do tego nie przyznaje. A lud, dla niektórych "ciemny", cierpi na tym ale podatki łoi że hej. Wstyd deydenci, WSTYD!. cjako lokalna
Avatar
czyt / 14 listopada 2017 o 14:18
nieinżynier napisał:
Jak wam zrobią drogę taką jak do Świdnika, to dopiero się rozpędzicie!!! Ślimaki, że aż w głowie się kręci,  wąsko, bez pobocza, jedna nitka , a jaka bezkolizyjność!!! Teraz zrobili światła, bo wcześniej żaden INŻYNIER nie pomyslał, że włączanie się do ruchu Tirów i blokowanie  dwóch kierunków jazdy jest niebezpieczne!!! To jest nowatorska myśl !!! O drogach dojazdowych i  przepaściach po obu stronach jezdni nie wspomnę!!! A kasa.......
 Podobnie na wjeździe od Lubartowa: chyba z 8 pasów ruchu, a i tak gą zorganizowali tak, że wielu musi po pasie zieleni (dawniej zielone) na obwodnicę: jestę inżenierę.
 Podobnie na wjeździe od Lubartowa: chyba z 8 pasów ruchu, a i tak gą zorganizowali tak, że wielu musi po pasie zieleni (dawniej zielone) na obwodnicę: jestę inżenierę. rozwiń
Avatar
nieinżynier / 10 listopada 2017 o 10:00
Jak wam zrobią drogę taką jak do Świdnika, to dopiero się rozpędzicie!!! Ślimaki, że aż w głowie się kręci,  wąsko, bez pobocza, jedna nitka , a jaka bezkolizyjność!!! Teraz zrobili światła, bo wcześniej żaden INŻYNIER nie pomyslał, że włączanie się do ruchu Tirów i blokowanie  dwóch kierunków jazdy jest niebezpieczne!!! To jest nowatorska myśl !!! O drogach dojazdowych i  przepaściach po obu stronach jezdni nie wspomnę!!! A kasa.......
Avatar
tellchar / 8 listopada 2017 o 22:26
A właściwie Sokołów - Jasionka, około 10 km
Avatar
fdtgf / 7 listopada 2017 o 20:01
undefined napisał:
S19, Via Carpatia - a przekrój 2+1... przemyślane...
 tylko na odcinku Sokołów Młp - Rzeszów
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 11:15
-1
S19, Via Carpatia - a przekrój 2+1... przemyślane...
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 07:12
Co tam, co tam, A2 w Lubelskim już jest ?
Avatar
Lubelak / 5 listopada 2017 o 18:24
+1
undefined napisał:
a kiedy budowa trqasy do Łecznej, na odcinku Lublin-Łuszczów średniorocznie na dobę pokonywuje 16 941 pojazdów (w okresie letnim ta liczba jest zdecydowanie wyższa), czyli blisko o 1 500 pojazdów więcej niż na odcinku drogi nr 19 pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem. Ten odcinek DK82 charakteryzuje duży ruch samochodowy, który wynika głównie z tego, że: do Lublina dojeżdża znaczna część mieszkańców Łęcznej i jej okolic, do pracy i szkoły ale także spora część pracowników KWK Bogdanka mieszka w Lublinie. Należy także podkreślić, iż jest to główna droga dojazdowa na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie, którego lasy i jeziora są w sezonie letnim celem mieszkańców Lublina. To wszystko powoduje, że drogą bardzo często ciągną długie kolumny samochodów.
 To niech Bogdanka sfinansuje autostradę Lublin - Łęczna!
 To niech Bogdanka sfinansuje autostradę Lublin - Łęczna! rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 0 0

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 0 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 0

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 0 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 0 0

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 1

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 12

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 1

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!