niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Wiadukt nad ul. Kunickiego, czyli jedna wielka porażka. Kolej ma za mało pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2014, 16:23
Autor: Dominik Smaga

Jest kolejny problem z dokończeniem przebudowy wiaduktu nad ul. Kunickiego. W piątek kolejarze otworzyli oferty od firm gotowych podjąć się tych prac. I okazało się, że obie chcą znacznie większej kwoty od tej, którą kolej ma do wydania.

Tańszy wykonawca (spółka STRABAG) zaproponował cenę 17 milionów zł, a droższa (KZA) chce podjąć się zlecenia za 19,2 miliona zł. A to oznacza, że kolejarzom brakuje bardzo dużo pieniędzy, bo na tę inwestycję zarezerwowali sobie zaledwie 10,1 miliona zł.

Kolej ma teraz dwa wyjścia. Pierwsze to unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego w nadziei, że zgłosi się jakiś tańszy wykonawca. Tyle, że mogą to być bardzo złudne nadzieje, bo kwietniowy przetarg unieważniono właśnie z powodu zbyt wysokich cen. Rozpisanie nowego nic nie dało.

Drugie wyjście to znalezienie dodatkowych pieniędzy i rozstrzygnięcie przetargu. Zdaniem części kolejarzy, przyznających to w nieoficjalnych rozmowach, tak należałoby postąpić. Nasi informatorzy twierdzą, że wartość inwestycji została źle oszacowana na samym początku i nie da się znaleźć firmy, która podejmie się prac za "oderwane od rzeczywistości” kwoty. Z dołożeniem pieniędzy jest za to inny problem: skąd te fundusze wziąć. Urząd Marszałkowski, który wsparł tę inwestycję unijnym dofinansowaniem nie chce zwiększać jego wartości. Pieniądze musiałaby wysupłać sama spółka.

- PKP Polskie Linie Kolejowe SA sprawdzą teraz obie oferty pod kątem formalnym i finansowym, co z kolei pozwoli podjąć decyzję o dalszych działaniach - informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.

Scenariusz, w którym kolej dokłada brakującą kwotę dałaby szansę na dokończenie prac w terminie ustalonym na lato przyszłego roku. Jeśli przetarg będzie unieważniony, oznaczać to będzie kolejne opóźnienia. A te już są kolosalne. Przypomnijmy, że pierwsza umowa na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy została zawarta w marcu 2011 r. Prace miały być zakończone do grudnia 2012 r. Tak się nie stało, bo wykonawca wycofał się z umowy jako powód podając uchybienia po stronie kolei.

Pracy jest jeszcze sporo: trzeba przebudować kanalizację, poszerzyć jezdnię i obniżyć jej poziom, dokończyć przejście podziemne pod peronami i tunele dla pieszych wzdłuż jezdni, a także urządzić nowy plac przy ul. Kunickiego.

Co bardziej przesądni mieszkańcy mogą sobie śmiało tłumaczyć, że wiadukt ktoś przeklął i to wiele lat temu. Pierwsze prace przy jego budowie zaczęły się w 1915 roku, ale zostały przerwane, a wznowiono je dopiero w 1925 r. Wiadukt był gotowy dopiero trzy lata później.
  Edytuj ten wpis
ss
Sp4rkY
Maksym
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ss
ss (7 września 2014 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to chińczyków do przetargu nie dopuszczono?

Rozwiń
Sp4rkY
Sp4rkY (6 września 2014 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po co remontować taki ładny zabytek?
Zaczną remontować.. ludzie będą narzekać na utrudnienia w ruchu,,
W trakcie remontu będą narzekać że powoli i niedokładnie..

Po remoncie będzie marudzenie że można ładniej, taniej, szybciej itp itd...

A jak zostanie zabytek to tylko kilko pomardzi, jak się zawali (mam nadzieję że bez ofiar) to szybciutko się postawi nowy

Rozwiń
Maksym
Maksym (6 września 2014 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nazwijmy to "dzieło" "Wielkim Remontem Narodowym" i pokażmy całemu światu, może sie ludzie zlitują i zrobią zrzute na ratowanie zabytku!

Rozwiń
ADFERER
ADFERER (6 września 2014 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

KTOŚ OSTATNIO SKOMENTOWAŁ W MEDIACH,ŻE REMONT TORÓW I IINFRASTRUKTURY KOLEJOWEJ W POLSCE, TRWA DŁUŻEJ NIŻ ICH BUDOWA PO II WOJNIE I PRZED NIĄ!!O CZYMŚ TO ŚWIADCZY??!!

Rozwiń
mariusz
mariusz (5 września 2014 o 23:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Nie siej propagandy!. Emanujesz złością i nienawiścią do PO typowe dla pisiora.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!