Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 września 2014 r.
16:23
Edytuj ten wpis

Wiadukt nad ul. Kunickiego, czyli jedna wielka porażka. Kolej ma za mało pieniędzy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
119 14 A A

Jest kolejny problem z dokończeniem przebudowy wiaduktu nad ul. Kunickiego. W piątek kolejarze otworzyli oferty od firm gotowych podjąć się tych prac. I okazało się, że obie chcą znacznie większej kwoty od tej, którą kolej ma do wydania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tańszy wykonawca (spółka STRABAG) zaproponował cenę 17 milionów zł, a droższa (KZA) chce podjąć się zlecenia za 19,2 miliona zł. A to oznacza, że kolejarzom brakuje bardzo dużo pieniędzy, bo na tę inwestycję zarezerwowali sobie zaledwie 10,1 miliona zł.

Kolej ma teraz dwa wyjścia. Pierwsze to unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego w nadziei, że zgłosi się jakiś tańszy wykonawca. Tyle, że mogą to być bardzo złudne nadzieje, bo kwietniowy przetarg unieważniono właśnie z powodu zbyt wysokich cen. Rozpisanie nowego nic nie dało.

Drugie wyjście to znalezienie dodatkowych pieniędzy i rozstrzygnięcie przetargu. Zdaniem części kolejarzy, przyznających to w nieoficjalnych rozmowach, tak należałoby postąpić. Nasi informatorzy twierdzą, że wartość inwestycji została źle oszacowana na samym początku i nie da się znaleźć firmy, która podejmie się prac za "oderwane od rzeczywistości” kwoty. Z dołożeniem pieniędzy jest za to inny problem: skąd te fundusze wziąć. Urząd Marszałkowski, który wsparł tę inwestycję unijnym dofinansowaniem nie chce zwiększać jego wartości. Pieniądze musiałaby wysupłać sama spółka.

- PKP Polskie Linie Kolejowe SA sprawdzą teraz obie oferty pod kątem formalnym i finansowym, co z kolei pozwoli podjąć decyzję o dalszych działaniach - informuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.
Scenariusz, w którym kolej dokłada brakującą kwotę dałaby szansę na dokończenie prac w terminie ustalonym na lato przyszłego roku. Jeśli przetarg będzie unieważniony, oznaczać to będzie kolejne opóźnienia. A te już są kolosalne. Przypomnijmy, że pierwsza umowa na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy została zawarta w marcu 2011 r. Prace miały być zakończone do grudnia 2012 r. Tak się nie stało, bo wykonawca wycofał się z umowy jako powód podając uchybienia po stronie kolei.

Pracy jest jeszcze sporo: trzeba przebudować kanalizację, poszerzyć jezdnię i obniżyć jej poziom, dokończyć przejście podziemne pod peronami i tunele dla pieszych wzdłuż jezdni, a także urządzić nowy plac przy ul. Kunickiego.

Co bardziej przesądni mieszkańcy mogą sobie śmiało tłumaczyć, że wiadukt ktoś przeklął i to wiele lat temu. Pierwsze prace przy jego budowie zaczęły się w 1915 roku, ale zostały przerwane, a wznowiono je dopiero w 1925 r. Wiadukt był gotowy dopiero trzy lata później.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ss / 7 września 2014 o 21:08

to chińczyków do przetargu nie dopuszczono?

Avatar
Sp4rkY / 6 września 2014 o 23:11

Po co remontować taki ładny zabytek?
Zaczną remontować.. ludzie będą narzekać na utrudnienia w ruchu,,
W trakcie remontu będą narzekać że powoli i niedokładnie..

Po remoncie będzie marudzenie że można ładniej, taniej, szybciej itp itd...

A jak zostanie zabytek to tylko kilko pomardzi, jak się zawali (mam nadzieję że bez ofiar) to szybciutko się postawi nowy

Avatar
Maksym / 6 września 2014 o 10:48

nazwijmy to "dzieło" "Wielkim Remontem Narodowym" i pokażmy całemu światu, może sie ludzie zlitują i zrobią zrzute na ratowanie zabytku!

Avatar
ADFERER / 6 września 2014 o 10:27

KTOŚ OSTATNIO SKOMENTOWAŁ W MEDIACH,ŻE REMONT TORÓW I IINFRASTRUKTURY KOLEJOWEJ W POLSCE, TRWA DŁUŻEJ NIŻ ICH BUDOWA PO II WOJNIE I PRZED NIĄ!!O CZYMŚ TO ŚWIADCZY??!!

Avatar
mariusz / 5 września 2014 o 23:35

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Nie siej propagandy!. Emanujesz złością i nienawiścią do PO typowe dla pisiora.

Nie siej propagandy!. Emanujesz złością i nienawiścią do PO typowe dla pisiora.

rozwiń
Avatar
ola / 5 września 2014 o 23:28
Wiadukt moze i kolei a droga czyja pod nim, jechałam tamtędy jak padał deszcz bałam się ze mi się woda do samochodu naleje!
Avatar
tWj / 5 września 2014 o 20:44
Dlaczego z pieniędzy PKP remontuje się infrastrukturę drogową? Tym bardziej że nie ma na to pieniedzy... co za kraj. .
Avatar
cdf / 5 września 2014 o 20:27

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Sylwek, pogięło cię chyba? .Co ma "piernik do wiatraka:"?. Opanuj się i "wyżywaj" się  na faktach.

rozwiń
Avatar
Mario / 5 września 2014 o 18:12

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Szanowny Sylwestrze przecież remontem "zajmują się" Polskie Koleje Państwowe PLK, a nie Urząd Miasta Lublin - więc Prezydent nie ma "nic do tego"

Szanowny Sylwestrze przecież remontem "zajmują się" Polskie Koleje Państwowe PLK, a nie Urząd Miasta Lublin - więc Prezydent nie ma "nic do tego"

rozwiń
Avatar
dzies / 5 września 2014 o 18:07

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Człowieku wiadukt jest własnością kolei a dokładnie jakiejś jej spółki a nie miasta . Chcesz się czepić Żuka to czep się stadionu lub innej miejskiej inwestycji . Trzeba było zrobić sam wiadukt z przejściami dla pieszych a olać kopanie przejścia do peronu , skwerku ale teraz przejście 200 m to problem .

Człowieku wiadukt jest własnością kolei a dokładnie jakiejś jej spółki a nie miasta . Chcesz się czepić Żuka to czep się stadionu lub innej miejskiej inwestycji . Trzeba było zrobić sam wiadukt z przejściami dla pieszych a olać kopanie przejścia do peronu , skwerku ale teraz przejście 200 m to problem .

rozwiń
Avatar
ss / 7 września 2014 o 21:08

to chińczyków do przetargu nie dopuszczono?

Avatar
Sp4rkY / 6 września 2014 o 23:11

Po co remontować taki ładny zabytek?
Zaczną remontować.. ludzie będą narzekać na utrudnienia w ruchu,,
W trakcie remontu będą narzekać że powoli i niedokładnie..

Po remoncie będzie marudzenie że można ładniej, taniej, szybciej itp itd...

A jak zostanie zabytek to tylko kilko pomardzi, jak się zawali (mam nadzieję że bez ofiar) to szybciutko się postawi nowy

Avatar
Maksym / 6 września 2014 o 10:48

nazwijmy to "dzieło" "Wielkim Remontem Narodowym" i pokażmy całemu światu, może sie ludzie zlitują i zrobią zrzute na ratowanie zabytku!

Avatar
ADFERER / 6 września 2014 o 10:27

KTOŚ OSTATNIO SKOMENTOWAŁ W MEDIACH,ŻE REMONT TORÓW I IINFRASTRUKTURY KOLEJOWEJ W POLSCE, TRWA DŁUŻEJ NIŻ ICH BUDOWA PO II WOJNIE I PRZED NIĄ!!O CZYMŚ TO ŚWIADCZY??!!

Avatar
mariusz / 5 września 2014 o 23:35

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Nie siej propagandy!. Emanujesz złością i nienawiścią do PO typowe dla pisiora.

Nie siej propagandy!. Emanujesz złością i nienawiścią do PO typowe dla pisiora.

rozwiń
Avatar
ola / 5 września 2014 o 23:28
Wiadukt moze i kolei a droga czyja pod nim, jechałam tamtędy jak padał deszcz bałam się ze mi się woda do samochodu naleje!
Avatar
tWj / 5 września 2014 o 20:44
Dlaczego z pieniędzy PKP remontuje się infrastrukturę drogową? Tym bardziej że nie ma na to pieniedzy... co za kraj. .
Avatar
cdf / 5 września 2014 o 20:27

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Sylwek, pogięło cię chyba? .Co ma "piernik do wiatraka:"?. Opanuj się i "wyżywaj" się  na faktach.

rozwiń
Avatar
Mario / 5 września 2014 o 18:12

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Szanowny Sylwestrze przecież remontem "zajmują się" Polskie Koleje Państwowe PLK, a nie Urząd Miasta Lublin - więc Prezydent nie ma "nic do tego"

Szanowny Sylwestrze przecież remontem "zajmują się" Polskie Koleje Państwowe PLK, a nie Urząd Miasta Lublin - więc Prezydent nie ma "nic do tego"

rozwiń
Avatar
dzies / 5 września 2014 o 18:07

******************* RUINY   WIADUKTU   PRZY   UL. KUNICKIEGO !!! **********************************  Dlaczego  obecnie  ukrywa  się   Prezydenta  Lublina  Zuka  który  to  zapoczątkował  błędną  decy  zje  *remontu*  ruiny  wiaduktu  przy  ul. Kunickiego ? .  To   przecieź   Zuk  zabiegał  o  remont *ru iny* wiaduktu  zamiast  zlecić  przeprowadzenie   analizy  wiaduktu   przez  inźynierów  Politechniki  Lubelskiej  która  by  przekonała  zainteresowanych , źe  budowa  NOWEGO  wiaduktu  byłaby  naj bardziej  opłacalna  dla   miasta  Lublina ! .   Kto  remontuje  RUINE ? .     To  samo  będzie  ze  sta dionem  *kurnikiem*  na  BAGNIE  na  który  *Prezydent* Zuk  zmarnował  ponad  400 milionów !!! .  Odbierzcie  *małpie  brzytew*  bo  ten  niszczuch  jest  z ...(PO)  Platformy  Oszustów  która  zadłuź zła  Polskę  źe  Nasze   Wnuki  nie  spłacą  ODSETEK  tego  długu  a  sam   dług ...?      Nasze  mia sto  Lublin  równieź  jest  zadłuźone   tak  jak  Polska ! .   Zbliźają  się  Wybory  samorządowe  I   na  leźy  odsunąć  od  władzy  członków  Platformy  Oszustów !!! .

Człowieku wiadukt jest własnością kolei a dokładnie jakiejś jej spółki a nie miasta . Chcesz się czepić Żuka to czep się stadionu lub innej miejskiej inwestycji . Trzeba było zrobić sam wiadukt z przejściami dla pieszych a olać kopanie przejścia do peronu , skwerku ale teraz przejście 200 m to problem .

Człowieku wiadukt jest własnością kolei a dokładnie jakiejś jej spółki a nie miasta . Chcesz się czepić Żuka to czep się stadionu lub innej miejskiej inwestycji . Trzeba było zrobić sam wiadukt z przejściami dla pieszych a olać kopanie przejścia do peronu , skwerku ale teraz przejście 200 m to problem .

rozwiń