niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Wieżowiec "telekomunikacji" na Czechowie do wyburzenia? Co może powstać w jego miejscu?

Dodano: 19 lipca 2017, 08:27
Autor: Dominik Smaga

Chodzi o tereny zwany potocznie „telekomunikacją”, na których stoją biurowce Orange
Chodzi o tereny zwany potocznie „telekomunikacją”, na których stoją biurowce Orange (fot. Maciej Kaczanowski)

Pomysł na nowe zagospodarowanie terenów zajętych na Czechowie przez Orange pokazał we wtorek Urząd Miasta. Od strony al. Smorawińskiego mógłby stać obiekt komercyjny, w głębi bloki mieszkalne, a jeden z biurowców zyskałby prawną ochronę przez wyburzeniem.

We wtorek do publicznego wglądu wyłożony został projekt nowego planu zagospodarowania terenu. Właśnie ten dokument przesądzić ma o tym, co będzie mogło powstać na obszarze, którego granice wyznacza al. Smorawińskiego, ul. Szeligowskiego, „plecy” hipermarketu Auchan i ul. Chodźki. Chodzi o kwartał zwany potocznie „telekomunikacją”, na którym stoją biurowce Orange.

Jeden z biurowców, ten bliżej ronda, miałby zyskać wręcz nietykalność. W projekcie planu zapisano, że zachowana musi być bryła budynku z 1999 r., wraz z kolorystyką, rozplanowaniem elewacji i wykończeniem z betonu architektonicznego. A wewnątrz ochronie miałby podlegać „układ przestrzeni holi”.

Inaczej mogą się potoczyć losy drugiego biurowca, tego starszego. Miejscy planiści są skłonni pozwolić na jego zburzenie, ale wcale tego nie nakazują. Budynek może zostać przerobiony tak, by służył innym celom. Mogą w nim powstać nawet lokale mieszkalne, o ile biurowiec da się tak przebudować.

Nie tylko to można wyczytać z pokazanego we wtorek projektu. Jest tu zapisany możliwy scenariusz dla całego kwartału. Jak to wygląda w szczegółach?

• Nowy budynek usługowy mógłby stanąć od strony al. Smorawińskiego, ale nie bliżej tej drogi niż biurowiec Orange. Ratusz gotów jest zgodzić się na szeroką paletę działalności: od biurowca po hotel, od przychodni po galerię handlową, od kina po akademik. Wysokość gmachu nie mogłaby przekroczyć sześciu kondygnacji.

• Dalej, w stronę sklepu Auchan mogłaby powstać nowa zabudowa usługowa lub mieszkaniowa. Jedynie obok „chronionego” biurowca plan wykluczałby budowę samych mieszkań, najwyżej pół na pół z usługami. Na pozostałym terenie inwestor miałby wolny wybór: stawiałby mieszkania, albo budynki usługowe, albo i jedne i drugie, w dowolnych proporcjach.

W taki sposób planiści proponują zagospodarować głównie teren, na którym stoi dziś starszy biurowiec i „łamańce” od strony ul. Chodźki. Przy czym najbliżej hipermarketu zabudowa mogłaby sięgać nawet dziesięciu kondygnacji. Tę wysokość mogłyby osiągnąć tylko budynki stojące bliżej ul. Chodźki. Dla tych od ul. Szeligowskiego proponowany limit to sześć kondygnacji.

• Nowa zabudowa nie miałaby prawa przylegać ściśle do działki zajmowanej przez hipermarket. – Przewidujemy 20 metrów odstępu – mówi Anna Zniszczyńska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Pięć metrów zarezerwowanych byłoby na ciąg pieszy. – Obok 15-metrowy pas zieleni.

Są też inne obwarowania. Dotyczą choćby miejsc parkingowych. Na mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. ma przypadać nie mniej niż 1 miejsce postojowe, na lokale od 50 do 70 mkw. przewidziano 1,2 miejsca, zaś na większe mieszkania 1,5 miejsca. Osobne przeliczniki przewidziano też dla lokali usługowych: inny dla hoteli, inny dla gastronomii, inny dla akademika itd.

• Decydując się na budowę mieszkań inwestorzy musieliby zadbać o place zabaw. Na każde mieszkanie muszą przypadać 2 mkw. placu zabaw, przy czym plac nie może być mniejszy niż 100 mkw. Nawet, gdyby mieszkanie miało być tylko jedno.

Projekt planu zagospodarowania można oglądać do 10 sierpnia w Wydziale Planowania (Wieniawska 14, XI piętro), na 21 lipca zaplanowano publiczną debatę w tej sprawie (Ratusz, sala 2, godz. 16), zaś do 25 sierpnia Urząd Miasta przyjmować ma uwagi do projektu.

Fe nieładnie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Fe nieładnie
Fe nieładnie (28 lipca 2017 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwnie się składa, że członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej jest autor projektu "bunkra", który ma być "nietykalny". Przypadek?
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2017 o 16:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież ten niższy wygląda jak bunkier z czasów wojny , po co go chronić ??? Jak ktoś chce to rozwalić i zbudować coś ładniejszego to nie przeszkadzać.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2017 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyliż 1 miejsce parkingowe na 1 samochód na 50 m2 mieszkania....a reszta będzie stać na ulicy albo pod auchanem
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2017 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hehehehe chyba was pojebalo przecież tam cala infrastruktura sieci leci kanalami do orange sara żeby to zmienić teraz tak na szybko powiedzmy 200 000 000 - 400 000 000 zl ale znając zycie to 2-3 razy drozej
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2017 o 20:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ochrona prawna bunkra betonowego, to jakieś jaja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!