poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

300 zł za noc w wytrzeźwiałce w Lublinie. Będzie można płacić kartą

Dodano: 28 stycznia 2016, 11:08
Autor: Dominik Smaga

Równo 300 zł kosztować ma pobyt w nowej „wytrzeźwiałce” i będzie można tam płacić kartą. Urządzanie placówki zakończy się w połowie lutego, a na połowę kwietnia zapowiedziano otwarcie, choć zdecydowanie nie huczne i bez szampana.

Przez całą dobę i siedem dni w tygodniu czynna ma być placówka powstająca w budynku policyjnej komendy przy ul. Północnej. To tu mają trafiać ci, których teraz zwozi się do szpitalnych izb przyjęć, gdzie lekarze mają już dość rzężenia i krzyków.

W „wytrzeźwiałce” będzie 20 łóżek, w tym: jedno z pasami, jedno w izolatce, trzy dla nieletnich, sześć dla kobiet i dziewięć dla mężczyzn. Na każdego gościa czekać ma jednorazowa pościel na nienasiąkliwym łóżku, szansa na kąpiel, depozyt na przywiezione rzeczy i nieograniczona ilość wody na kaca. A wszystko to w cenie, za którą można przenocować w czterogwiazdkowym hotelu.

– Przewidujemy, że odpłatność wyniesie 300 zł – zapowiada Adam Mołdoch, zastępca dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej, której to miejskiej jednostce podlegać ma nowa placówka. Ostateczną stawkę musi zatwierdzić Rada Miasta.

Łatwo wyliczyć, że dla większości odwiedzających droższy będzie sam nocleg, niż wypity wcześniej alkohol, który ich tu zaprowadził. Choć za pobyt większość gości i tak zapewne nie zapłaci.

– Przewidujemy, że ściągalność opłat wyniesie 30 proc. – przyznaje Mołdoch. To optymistyczne prognozy, bo o takiej ściągalności mogła tylko pomarzyć wcześniej działająca placówka przy Kawiej, gdzie za nocleg płaciło pod koniec tylko 4 proc. gości.

Ten mizerny wynik był jednym z powodów tego, że w 2002 r. zlikwidowano starą Izbę Wytrzeźwień. Nowa placówka nie nosi już tak bezdusznej nazwy, bo będzie działać jako Ośrodek Wczesnej Interwencji dla Osób z Problemem Alkoholowym i ich Rodzin. Zarówno ci, co piją, jak i ich rodziny mają dostać tu m.in. pomoc psychologiczną i podpowiedzi, co robić dalej, by z alkoholem nie przegrać.

Pod nowym szyldem obowiązywać ma stara, sprawdzona zasada: wychodzisz trzeźwy, nie wcześniej. – Lekarz będzie określał, w jakim stanie jest przywieziona osoba i oceni, po jakim czasie może być ona wypuszczona z ośrodka – mówi Mołdoch. – Dopiero, gdy taka osoba wytrzeźwieje, będzie mogła opuścić ośrodek.

W budynku przy Północnej trwają już prace wykończeniowe, następnym krokiem ma być zakup mebli i innego sprzętu, w tym również terminalu pozwalającego zapłacić kartą. Otwarcie zaplanowano na połowę kwietnia.

20

tyle łóżek będzie w „wytrzeźwiałce”, w tym: jedno z pasami, jedno w izolatce, trzy dla nieletnich, sześć dla kobiet i dziewięć dla mężczyzn

Czytaj więcej o: Lublin alkohol izba wytrzeźwień
Gość
Gość
AA
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 stycznia 2016 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem jak wy ale ja mam pewne zastrzeżenia zwłaszcza w kwestii opłat za pobyt. Miałam męża alkoholika w pracy pracowałam z kilkoma kobietami w podobnej sytuacji. Policjanci gdy zobaczyli maleńkie dzieci i biedę w jakiej żyliśmy mego już byłego męża zawieźli do aresztu a nie na izbę wytrzeźwień, za pobyt w takiej izbie to i tak ja i moje dzieci musieli byśmy zapłacić czego przykładem była jedna ze wspomnianych kobiet której komornik należność ściągną z pensji z odsetkami i opłata za egzekucje, bowiem najłatwiej. Dla tego wiele kobiet właśnie z tego powodu nie wzywa policji
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak czasowo bedzie obowiazywal kwaterunek 24h Czy do chwili kiedy pensjonariusz bedzie zdolny Utrzymac sie na wlasnych nogach I owlasnych silach
Rozwiń
AA
AA (28 stycznia 2016 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A poświęcenie nowego przybytku to za ile??? Przecież bez tego to dzisiaj nic nie ma.

Stanowczo,popartym wieloletnim doświadczeniem i wywodami naukowymi dementuję fakt,iż woda dobra jest na kaca.Chyba,że jest jej trzy krople w szklance wódki.Dlatego też zamiast wymienionej w artykule wody domagam się wódki,która jest dużo pomocniejsza na drugi dzień.W przypadku odmowy doniosę wzorem PO do Parlamentu Europejskiego.W podzięce za pozytywne zajęcie stanowiska zobowiązuję się podskakiwać z KOD-em przez kolejne dwie,no niech będzie trzy soboty.

Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A poświęcenie nowego przybytku to za ile??? Przecież bez tego to dzisiaj nic nie ma.
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2016 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szampana nie będzie, ale podróbek to i owszem, najpewniej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!