Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 listopada 2017 r.
20:08

Józef Piłsudski w Lublinie nocował w hotelu Victoria. A co mógł jeść?

82 28 A A
Józef Piłsudski na zjeździe Legionistów w Lublinie
Józef Piłsudski na zjeździe Legionistów w Lublinie

Podczas swojego pobytu w Lublinie w 1924 roku Józef Piłsudski zatrzymał się w luksusowym hotelu Victoria, słynnym z pierwszorzędnej kuchni i menażerii, w której można było podziwiać mrówkojady, krokodyle i żółwie. Hotelu już nie ma, została legenda o międzywojennych daniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o hotel pod adresem Krakowskie Przedmieście 40, na rogu Krakowskiego Przedmieścia (dziś plac przed tzw. Pedetem). To był – obok Hotelu Europejskiego – najbardziej komfortowy hotel w Lublinie. To właśnie w „Victorii” ukonstytuował się Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej. To tu także w dniach od 9 do 11 sierpnia 1924 roku zatrzymał się Józef Piłsudski.

Hotel musiał przypaść do gustu Piłsudskiemu, skoro chwalił się posiadaniem stajni na 80 koni i 80 powozów. Na parterze był fryzjer, duży sklep z winami importowanymi (Piłsudski lubił węgrzyna) i towarami kolonialnymi. Zatrzymywali się tu ziemianie, aktorzy, wojskowi. W tym Edward Rydz-Śmigły. Hotel słynął z wyśmienitej kuchni. Co mógł zamówić sobie Marszałek? No właśnie!

Jajecznica po chłopsku

Wiemy, że mieszkał w Urzędowie, gdzie z wielkim upodobaniem zajadał się jajecznicą. Z relacji mówionych wynika, że najchętniej zamawiał jajecznicę po chłopsku.

Składniki: 8 jaj, 20 dag wiejskiej kiełbasy, 5 dag wędzonej słoniny, 1 cebula, 2 małe pomidory, szczypiorek, sól, pieprz.

Wykonanie: kiełbasę i słoninę pokroić w kostkę, cebulę i pomidor w plastry, szczypior posiekać. Wrzucić na patelnię słoninę, stopić, usmażyć kiełbasę, wrzucić cebulę. Gdy cebulka się zeszkli, wlać roztrzepane jajka.
Kiedy jajka się zetną – dodać pomidory, doprawić solą i pieprzem. Na talerzu posypać posiekanym szczypiorem. Podawać z ciemnym chlebem posmarowanym masłem czosnkowym. Nakładać jajecznicę na chleb i zajadać.

Do jedzenia nie przywiązywał wagi, ale...

Marszałek lubił jadać punktualnie. Nie lubił ani bigosu, ani kołdunów, choć to potrawy z jego rodzinnych stron. Kiedy lekarz zabronił mu jeść czerwone mięso, przerzucił się na delikatniejszą cielęcinę. Cenił drób.

Włodzimierz Kalicki, autor książki „Powrót do Sulejówka” opisał historię wizyty Piłsudskich u sąsiadów. Piłsudskiemu posmakował pieczony indyk na zimno. W szybkim tempie opróżnił połowę półmiska. Żona dwukrotnie zwróciła mężowi uwagę. Wtedy Marszałek zapytał gospodynię, czy to wszystko dla niego. Odpowiedziała, że tak. Piłsudski wrócił do jedzenia. Historycy twierdzą, że do jedzenia wagi nie przywiązywał. Z tym, że nie do końca.

Ale wróćmy do pytania, co mógł zjeść w Victorii? Na przykład wykwintną zupę z pietruszki.

Zupa z pietruszki

Składniki: 6 łyżek posiekanej natki pietruszki, 4 cebule, 2 pory, ząbek czosnku, szklanka śmietany, łyżka masła, 2 szklanki bulionu, gałka muszkatołowa, sól i pieprz.

Wykonanie: na maśle podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę i pory w plasterki. Gdy będą miękkie, przełożyć do garnka i zalać bulionem. Gotować pół godziny, następnie dodać śmietanę, przyprawy i natkę. Podawać z mocno naczosnkowanym grzankami.

Mostek cielęcy faszerowany

Składniki: mostek cielęcy, 1 jajko surowe, 5–6 jajek ugotowanych na twardo, grzanki z dwóch bułeczek, natka pietruszki, sól, pieprz.

Wykonanie: mięso umyć, osuszyć, usunąć kości. Mostek sprawić tak, by powstała kieszeń. Jajka pokroić w kostkę, dodać suche grzanki, dużo natki, doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem wypełnić mostek, zamknąć mięso. Piec w nagrzanym piekarniku aż do miękkości, podlewając odrobiną wody i sosem spod pieczeni. Podawać na gorąco jako danie główne z ziemniakami lub jako przystawkę z pieczywem.

Co na deser?

Herbata z samowaru. Piłsudski pił ogromne ilości herbaty. Lubił leguminy. Oraz domowy placek ze śliwkami. A ponieważ w najlepszych restauracjach Lublina podawano przed wojną desery z wędzonymi śliwkami z Kazimierza Dolnego, taki placek mógł na stół Marszałka trafić.

Do herbaty uwielbiał ciasteczka. Wiemy także, że przepadał za bułeczkami z kardamonem. I innymi słodkościami. Wiemy na przykład, że na szafce nocnej trzymał pudełko landrynek.

Ze słodkościami blisko mu do poety Józefa Czechowicza, który uwielbiał ciasteczka z pieprzem i potrafił zjeść za jednym razem kilkadziesiąt małych pączków. Albo do Ordonki, która wpadała na ciasteczka do Semadenich.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Weteran / 11 listopada 2017 o 23:03
+1
Co za belkot, chyba masz kompleksy co do relacji z kobietami, zadna z Jego corek nie wypowidala sie lekcewazaco co do Ojca, a twoje "rewelacje" sa wyssane z palca!
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 18:10
A może wchłonął sznycelek po lubelsku, bo salcesonu, kaszanki i zasmażki chyba mu tam nie zaserwowano.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 22:06
Ani chybi musiał jeść cebularza !
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 18:12
Piłsudski przyjechał do Lublina z Chełma bardzo wcześnie bo około 4:30 rano bardzo zmęczony i w kiepskiej formie zdrowotnej O co chodziło? Tak chłopinę nakarmili kucharze z 19 pułku Ułanów Wołyńskich że dostał zatrucia żołądkowego Na pewno w hotelu w pierwszy dzień pobytu musiał być na kleiku lub na kaszy mannej na wodzie Faktem jest że 10 lubelscy lekarze doprowadzili mu żołądek do takiej formy że odzyskał wigor i wizyta odbyła się w ogromnym entuzjaście Marszałka jak i mieszkańców Lublina A te smakołyki t mógł jeść w dniach 10-11 sierpnia 1924 r A w ogóle to marszałek zmarł na raka żołądka 12 maja 1935r
Piłsudski przyjechał do Lublina z Chełma bardzo wcześnie bo około 4:30 rano bardzo zmęczony i w kiepskiej formie zdrowotnej O co chodziło? Tak chłopinę nakarmili kucharze z 19 pułku Ułanów Wołyńskich że dostał zatrucia żołądkowego Na pewno w hotelu w pierwszy dzień pobytu musiał być na kleiku lub na kaszy mannej na wodzie Faktem jest że 10 lubelscy lekarze doprowadzili mu żołądek do takiej formy że odzyskał wigor i wizyta odbyła się w ogromnym entuzjaście Marszałka jak i mieszkańców Lublina A te smakołyki t mógł jeść w dniach 10-11 sierpnia ... rozwiń
Avatar
gosia / 12 listopada 2017 o 09:50
Weteran napisał:
Co za belkot, chyba masz kompleksy co do relacji z kobietami, zadna z Jego corek nie wypowidala sie lekcewazaco co do Ojca, a twoje "rewelacje" sa wyssane z palca!
 bo być moze wstydzą sie przyznać do tego co ojciec wyprawiał, a do tego w tamtych czasach to rodziców bez wzyględu co zrobili sie szanowało, 
Avatar
henio / 12 listopada 2017 o 09:47
Weteran napisał:
Chlopi w tych czasach jedli zdrowo i ekologicznie, chyba ze byli nieroby, prozniacy, pijacy i lenie, jak car zniosl "ponsczyzne" po powstaniu styczniowym {1864} wiekszosc nie potrafilo sobie z ta "wolnoscia" poradzic, bo u dzidzica trzeba bylo robic 5 dni w tgodniu, ale dostawalo sie miejsce w "czworakach" nie trzeba bylo sie o nic martwic! Niestety ta mentalnosc ma miejsce do dnia disiejszego!
a dziedzic skąd mial tyle ziemi, tak jak dzisiaj, kto najbogatszy, możemy się domyślac, bo ja przepracowałem 45 lat ani grosza za to, że pracowałem dla kraju nie dostałem oprócz jałmużny wynagrodzenia, bo nie umiałem kombinować, natomiast inni na prywatyzacji zakładów bardzo dobrze się obłowili
a dziedzic skąd mial tyle ziemi, tak jak dzisiaj, kto najbogatszy, możemy się domyślac, bo ja przepracowałem 45 lat ani grosza za to, że pracowałem dla kraju nie dostałem oprócz jałmużny wynagrodzenia, bo nie umiałem kombinować, natomiast inni na prywatyzacji zakładów bardzo dobrze się obłowili rozwiń
Avatar
derrry / 12 listopada 2017 o 09:40
Coś ci się posrało w "Ikełe" to się chińszczyznę kupuje i meble a może miałeś na myśli McDonald'sa tylko nie wiedziałes jak to napisać?!.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 07:46
wg mnie kaczkę pieczoną
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 02:16
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”*
Avatar
Gość / 11 listopada 2017 o 23:37
pewnie kluski z makaronem- debilne pytanie
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 18:10
A może wchłonął sznycelek po lubelsku, bo salcesonu, kaszanki i zasmażki chyba mu tam nie zaserwowano.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 22:06
Ani chybi musiał jeść cebularza !
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 18:12
Piłsudski przyjechał do Lublina z Chełma bardzo wcześnie bo około 4:30 rano bardzo zmęczony i w kiepskiej formie zdrowotnej O co chodziło? Tak chłopinę nakarmili kucharze z 19 pułku Ułanów Wołyńskich że dostał zatrucia żołądkowego Na pewno w hotelu w pierwszy dzień pobytu musiał być na kleiku lub na kaszy mannej na wodzie Faktem jest że 10 lubelscy lekarze doprowadzili mu żołądek do takiej formy że odzyskał wigor i wizyta odbyła się w ogromnym entuzjaście Marszałka jak i mieszkańców Lublina A te smakołyki t mógł jeść w dniach 10-11 sierpnia 1924 r A w ogóle to marszałek zmarł na raka żołądka 12 maja 1935r
Piłsudski przyjechał do Lublina z Chełma bardzo wcześnie bo około 4:30 rano bardzo zmęczony i w kiepskiej formie zdrowotnej O co chodziło? Tak chłopinę nakarmili kucharze z 19 pułku Ułanów Wołyńskich że dostał zatrucia żołądkowego Na pewno w hotelu w pierwszy dzień pobytu musiał być na kleiku lub na kaszy mannej na wodzie Faktem jest że 10 lubelscy lekarze doprowadzili mu żołądek do takiej formy że odzyskał wigor i wizyta odbyła się w ogromnym entuzjaście Marszałka jak i mieszkańców Lublina A te smakołyki t mógł jeść w dniach 10-11 sierpnia ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 12:35
-1
***s://pl.wikipedia.org/wiki/aleksandra_pi%c5%82sudska ................................................. 7 lutego 1918 aleksandra urodziła córkę wandę (zm. 16 stycznia 2001), a 28 lutego 1920 drugą córkę jadwigę (zm. 16 listopada 2014). piłsudski nie mógł się z nią ożenić, bo jego żona maria piłsudska nie zgadzała się na rozwód[1][2]. po 15 latach bliskiej znajomości, ślub z józefem piłsudskim odbył się 25 października 1921. stało się to dopiero po śmierci marii, kiedy józef piłsudski był naczelnikiem państwa. ............................................ także te dwoje dzieci są poczęte z nieprawego łożą, bo ślub dopiero był po śmierci jego żony, i to było po bożemu aby zdradzać żonę, co jej przysięgał, trudno się mówi, przysięga to przysięga, i jak można wierzyć w jego prawdomówność jak żonę zdradzał, pomimo przysięgo, jak ktoś jest honorowy to nawet żeby jajka sperma rozwaliła to nie złamałby przysięgi.
***s://pl.wikipedia.org/wiki/aleksandra_pi%c5%82sudska ................................................. 7 lutego 1918 aleksandra urodziła córkę wandę (zm. 16 stycznia 2001), a 28 lutego 1920 drugą córkę jadwigę (zm. 16 listopada 2014). piłsudski nie mógł się z nią ożenić, bo jego żona maria piłsudska nie zgadzała się na rozwód[1][2]. po 15 latach bliskiej znajomości, ślub z józefem piłsudskim odbył się 25 października 1921. stało się to dopiero po śmierci marii, kiedy józef piłsudski był naczelnikiem państwa. .............................. rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 12:30
-1
ale się kiedyś rozmnażali, miał aż 11 rodzeństwa, ja pitolę, nie było światła i zimową porą wcześnie chodzili spać i baraszkowali, aż nie do uwierzenia ...................................... ***s://***google.pl/search?q=j%c3%b3zef+pi%c5%82sudski+rodze%c5%84stwo&stick=h4siaaaaaaaaaopge-lqz9u3ymgzztksze620i9izs_isqvsrcx5evbfmuk5mxnpagsy-1unaaaa&sa=x&ved=0ahukewjk3qei9rjxahxqe-wkhwsmdeuq44ybclmbkaqwha&biw=1024&bih=690
Avatar
gosia / 12 listopada 2017 o 09:50
Weteran napisał:
Co za belkot, chyba masz kompleksy co do relacji z kobietami, zadna z Jego corek nie wypowidala sie lekcewazaco co do Ojca, a twoje "rewelacje" sa wyssane z palca!
 bo być moze wstydzą sie przyznać do tego co ojciec wyprawiał, a do tego w tamtych czasach to rodziców bez wzyględu co zrobili sie szanowało, 
Avatar
henio / 12 listopada 2017 o 09:47
Weteran napisał:
Chlopi w tych czasach jedli zdrowo i ekologicznie, chyba ze byli nieroby, prozniacy, pijacy i lenie, jak car zniosl "ponsczyzne" po powstaniu styczniowym {1864} wiekszosc nie potrafilo sobie z ta "wolnoscia" poradzic, bo u dzidzica trzeba bylo robic 5 dni w tgodniu, ale dostawalo sie miejsce w "czworakach" nie trzeba bylo sie o nic martwic! Niestety ta mentalnosc ma miejsce do dnia disiejszego!
a dziedzic skąd mial tyle ziemi, tak jak dzisiaj, kto najbogatszy, możemy się domyślac, bo ja przepracowałem 45 lat ani grosza za to, że pracowałem dla kraju nie dostałem oprócz jałmużny wynagrodzenia, bo nie umiałem kombinować, natomiast inni na prywatyzacji zakładów bardzo dobrze się obłowili
a dziedzic skąd mial tyle ziemi, tak jak dzisiaj, kto najbogatszy, możemy się domyślac, bo ja przepracowałem 45 lat ani grosza za to, że pracowałem dla kraju nie dostałem oprócz jałmużny wynagrodzenia, bo nie umiałem kombinować, natomiast inni na prywatyzacji zakładów bardzo dobrze się obłowili rozwiń
Avatar
derrry / 12 listopada 2017 o 09:40
Coś ci się posrało w "Ikełe" to się chińszczyznę kupuje i meble a może miałeś na myśli McDonald'sa tylko nie wiedziałes jak to napisać?!.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 07:46
wg mnie kaczkę pieczoną
Avatar