Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

6 kwietnia 2016 r.
18:09

Karta rowerowa dla dorosłych bez prawa jazdy? Minister chce, żeby było bezpieczniej

Autor: Zdjęcie autora p.p.
7 29 A A

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, nie wykluczył powrotu karty rowerowej. Dokument mieliby zdobywać ludzie bez prawa jazdy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje pakiet kompleksowych rozwiązań, które mają pozwolić na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Wprowadzenie wymogu posiadania karty rowerowej dla osób, które nie mają prawa jazdy jest jedną z takich koncepcji, która ma zagwarantować zwiększenie znajomości przepisów ruchu drogowego wśród tej grupy użytkowników dróg, a tym samym przyczynić się do poprawy jej bezpieczeństwa – czytamy w odpowiedzi przysłanej przez Elżbietę Kisil, rzecznika resortu.

Jeszcze dosadniej określił to minister Adamczyk. – Będę chciał użyć wszelkich dostępnych narzędzi prawnych i edukacyjnych, które zagwarantują, że rowerzyści poruszający się po drogach publicznych będą kompleksowo znali przepisy ruchu drogowego, co potwierdzi np. egzamin na kartę rowerową. Wielu rowerzystów to również kierowcy, którzy ze względu na nabyte wcześniej prawo jazdy posiadają już wiedzę o tym, jakie zachowania uczestników ruchu drogowego są niebezpieczne i jakie przepisy obowiązują na drodze. Warto w taką wiedzę wyposażyć również tych, którzy nigdy takich uprawnień nie mieli, a poruszają się rowerem – powiedział Adamczyk „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Jak informuje resort, w najbliższym czasie Rada Ministrów rozpatrzy sprawozdanie Przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2015 r. Rozpoczęcie zmian w przepisach dotyczących m.in. rowerzystów możliwe będzie po akceptacji tego dokumentu przez rząd.

Według planu ministra, egzamin na kartę będzie można składać na każdej komendzie policji, bez potrzeby fatygowania się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Łatwiej o prawo jazdy?

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Infrastruktury rozważa rezygnację z egzaminu na placu manewrowym. Zmiany w części praktycznej egzaminu zaproponowały szkoły jazdy. Jedne chcą likwidacji całego egzaminu przeprowadzanego na placu. Drugie są za rezygnacją z jazdy w tył i w przód oraz po łuku. Chcą pozostawić ruszanie pod górę.

Sonda: Czy karta rowerowa dla osób dorosłych bez prawa jazdy powinna być obowiązkowa?

Liczba głosów: 695
58.27%
Nie
41.73%
Tak

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2016 o 14:45
Czyli jak mam rozumiec to jeszcze nie zostalo uchwalone?NIiech ktoś odpowie
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2016 o 00:09
bardzo dobrze.... niech rowerzyyści w końcu nabiorą szacunku dla ruchy drogoweg, a nie jak koń klapki na oczy i jazda ....
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 22:14
Niedługo to na sanki tez będzie potrzebna
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 17:35
Pijanymi kierowcami się zajmijcie,oraz biedą.Ludziom dajcie spokój bo wam podziękują. Wstyd mi za was.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 13:13
Minister albo jest idiotą - albo bandytą próbującym ukraść ludziom pieniądze oczywiście dla "ich dobra".
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 13:01
a z innej beczki szukam jakiegoś dobrego i niezawodnego roweru męskiego, koniecznie nówka... ktoś coś?
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 12:48
Jest tyle rzeczy, które można by poprawić w przepisach. Zamiast zalegalizować w pełni jazdę po chodniku (jak np. w Norwegii), a w szczególności po przejściach (jak w wielu europejskich krajach), zamiast umożliwić traktowanie czerwonego światła "po parysku", zamiast dopuścić bezpieczne skręcanie "na dwa", zamiast doprecyzować, kiedy rowerzysta ma obowiązek jazdy po DDR(iP). To nie. "Niestety, coraz częściej uczestnikami ruchu stają się rowerzyści", jak powiedział klasyk. Więc zaczął myśleć jeden "bublewicz" z drugim, co by tu zrobić, żeby mu się pedalarze przed limuzyną za bardzo nie plątali, oczywiście wszystko pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa. I dalejże wymyślać: karty rowerowe, kaski, może jeszcze ubezpieczenia, rejestracje, przeglądy, prędkościomierze, kamizelki ochronne, poduszki powietrzne i maski przeciwgazowe. Zakazać jazdy obok siebie, nakazać ustępowanie pierwszeństwa gdy mają pierwszeństwo i zatrzymywanie na zielonym. Nie oglądać się na żadne tam sprawdzone europejskie rozwiązania czy prawo międzynarodowe, tylko popuścić wodze fantazji (statystyki i badania są dla mięczaków, teraz w modzie jest tworzenie prawa na podstawie wydajemisizmów), ewentualnie czerpać inspiracje z PRL. Oczywiście to wszystko dla własnego dobra tych pieprzonych cyklistów.
Jest tyle rzeczy, które można by poprawić w przepisach. Zamiast zalegalizować w pełni jazdę po chodniku (jak np. w Norwegii), a w szczególności po przejściach (jak w wielu europejskich krajach), zamiast umożliwić traktowanie czerwonego światła "po parysku", zamiast dopuścić bezpieczne skręcanie "na dwa", zamiast doprecyzować, kiedy rowerzysta ma obowiązek jazdy po DDR(iP). To nie. "Niestety, coraz częściej uczestnikami ruchu stają się rowerzyści", jak powiedział klasyk. Więc zaczął myśleć jeden "bublewicz&q... rozwiń
Avatar
Ja / 7 kwietnia 2016 o 12:10

Co ma piernik do wiatraka...? Kultura jazdy to jedno a znajomość przepisów przez uczestników ruchu to drugie....wszyscy uczestnicy tą wiedzę powinni nabyć i powinno to być zweryfikowane dla bezpieczeństwa ogółu...tyle w temacie.

Avatar
Gustaw J / 7 kwietnia 2016 o 10:48

wbrew pozorom na karki wykupywało się więcej mięsa niż w chwili obecnej, a co jeszcze ciekawsze nie zawierało ulepszaczy smaku wody itp., kombinatoryka zaczęła się gdy było już po kartkach i zaczął się liczyć tylko zysk nie jakość !!!! doucz się!

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 10:43
nie tylko dla dorosłych powinna być karta rowerowa!!!!!!! powinien być też obowiązek jazdy w kaskach !!!!!!!!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2016 o 14:45
Czyli jak mam rozumiec to jeszcze nie zostalo uchwalone?NIiech ktoś odpowie
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2016 o 00:09
bardzo dobrze.... niech rowerzyyści w końcu nabiorą szacunku dla ruchy drogoweg, a nie jak koń klapki na oczy i jazda ....
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 22:14
Niedługo to na sanki tez będzie potrzebna
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 17:35
Pijanymi kierowcami się zajmijcie,oraz biedą.Ludziom dajcie spokój bo wam podziękują. Wstyd mi za was.
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 13:13
Minister albo jest idiotą - albo bandytą próbującym ukraść ludziom pieniądze oczywiście dla "ich dobra".
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 13:01
a z innej beczki szukam jakiegoś dobrego i niezawodnego roweru męskiego, koniecznie nówka... ktoś coś?
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 12:48
Jest tyle rzeczy, które można by poprawić w przepisach. Zamiast zalegalizować w pełni jazdę po chodniku (jak np. w Norwegii), a w szczególności po przejściach (jak w wielu europejskich krajach), zamiast umożliwić traktowanie czerwonego światła "po parysku", zamiast dopuścić bezpieczne skręcanie "na dwa", zamiast doprecyzować, kiedy rowerzysta ma obowiązek jazdy po DDR(iP). To nie. "Niestety, coraz częściej uczestnikami ruchu stają się rowerzyści", jak powiedział klasyk. Więc zaczął myśleć jeden "bublewicz" z drugim, co by tu zrobić, żeby mu się pedalarze przed limuzyną za bardzo nie plątali, oczywiście wszystko pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa. I dalejże wymyślać: karty rowerowe, kaski, może jeszcze ubezpieczenia, rejestracje, przeglądy, prędkościomierze, kamizelki ochronne, poduszki powietrzne i maski przeciwgazowe. Zakazać jazdy obok siebie, nakazać ustępowanie pierwszeństwa gdy mają pierwszeństwo i zatrzymywanie na zielonym. Nie oglądać się na żadne tam sprawdzone europejskie rozwiązania czy prawo międzynarodowe, tylko popuścić wodze fantazji (statystyki i badania są dla mięczaków, teraz w modzie jest tworzenie prawa na podstawie wydajemisizmów), ewentualnie czerpać inspiracje z PRL. Oczywiście to wszystko dla własnego dobra tych pieprzonych cyklistów.
Jest tyle rzeczy, które można by poprawić w przepisach. Zamiast zalegalizować w pełni jazdę po chodniku (jak np. w Norwegii), a w szczególności po przejściach (jak w wielu europejskich krajach), zamiast umożliwić traktowanie czerwonego światła "po parysku", zamiast dopuścić bezpieczne skręcanie "na dwa", zamiast doprecyzować, kiedy rowerzysta ma obowiązek jazdy po DDR(iP). To nie. "Niestety, coraz częściej uczestnikami ruchu stają się rowerzyści", jak powiedział klasyk. Więc zaczął myśleć jeden "bublewicz&q... rozwiń
Avatar
Ja / 7 kwietnia 2016 o 12:10

Co ma piernik do wiatraka...? Kultura jazdy to jedno a znajomość przepisów przez uczestników ruchu to drugie....wszyscy uczestnicy tą wiedzę powinni nabyć i powinno to być zweryfikowane dla bezpieczeństwa ogółu...tyle w temacie.

Avatar
Gustaw J / 7 kwietnia 2016 o 10:48

wbrew pozorom na karki wykupywało się więcej mięsa niż w chwili obecnej, a co jeszcze ciekawsze nie zawierało ulepszaczy smaku wody itp., kombinatoryka zaczęła się gdy było już po kartkach i zaczął się liczyć tylko zysk nie jakość !!!! doucz się!

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 10:43
nie tylko dla dorosłych powinna być karta rowerowa!!!!!!! powinien być też obowiązek jazdy w kaskach !!!!!!!!