Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

7 lipca 2017 r.
9:37

Jest praca za 13 tys. zł miesięcznie, ale chętnych nie ma

41 44 A A

Dokładnie 13 400 złotych, już po odliczeniu zakwaterowania, można zarobić miesięcznie na jednej z mlecznych farm w północnej Norwegii. Mimo to chętnych do wyjazdu na 3-4 miesiące brakuje. – Zdarzyło się to po raz pierwszy – nie kryje zdziwienia norweski pracodawca, który od 14 lat rekrutuje pracowników na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Norweska Organizacja Landbrukstjenester Nord Osterdal (LNO) zrzesza ponad 560 gospodarstw rolniczych z terenu gminy Tynset (północna Norwegia). Po raz pierwszy od kilkunastu lat ma problem ze znalezieniem w naszym województwie pracowników sezonowych.

– W poprzednich latach zawsze pozyskiwaliśmy tutaj najlepszych pracowników – opowiada Dariusz Skiba, specjalista działu rekrutacji LNO. – Ogłaszaliśmy się na lokalnych portalach internetowych i na stronie biura karier Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

To praca na farmach mlecznych na kontraktach trwających od 3 do 4 miesięcy. Trzeba znać język angielski na poziomie komunikatywnym i mieć doświadczenie w pracy ze zwierzętami i maszynami rolniczymi. Zarobić można sporo. – 13 400 zł miesięcznie wraz z zakwaterowaniem – precyzuje Skiba.

W tym roku, po raz pierwszy od 14 lat ze znalezieniem pracowników jest jednak problem. – Około 45 osób wyjeżdżało rocznie do pracy w Norwegii, przy czym połowa z nich wraca do pracy kolejny raz w to samo miejsce – podaje Skiba. – Więc nabór, który wciąż jeszcze prowadzimy dotyczy ok. 20 osób. Część z nich znalazłem wśród moich znajomych. Pochodzę z Bychawy. Jednak cały czas szukamy jeszcze 5 osób do pracy w sezonie letnim.

Powody są różne. – Kandydaci albo nie spełniają naszych podstawowych wymagań, które nie są wcale wygórowane, albo na drugim etapie rekrutacji nie są nam w stanie wysłać drogą e-mail swojej aplikacji CV w wersji anglojęzycznej – wylicza Skiba. – Zdarza się też, że po pozytywnym przejściu całej procedury rekrutacji przestają odbierać telefony czy odpowiadać na wysłane maile.

Nie tylko Norwegowie mają problem ze znalezieniem pracowników w Lubelskiem. – Aktualnie mamy 11 ofert pracy w ramach Eures, głównie w Holandii i w Niemczech – mówi Dariusz Czarnowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim. – Zainteresowanie tymi wyjazdami jest takie sobie. Osoby przychodzą i pytają i na tym się praktycznie kończy. 

Chętnych do pracy brakuje nie tylko w rolnictwie. – Jest duży problem, żeby znaleźć na rynku pracowników do pracy sezonowej – przyznaje Andrzej Kubisiak, rzecznik prasowy firmy Work Service. – W Lubelskiem bezrobocie dość szybko spada, dlatego znalezienie pracownika staje się sporym problemem. Chodzi zarówno o pracowników niewykwalifikowanych do produkcji, logistyki czy handlu, ale też wykwalifikowanych – spawaczy, tokarzy, pielęgniarek i kierowców tirów.

Zobacz także: Jak weryfikować ogłoszenia o pracę?

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zaskoczony / 11 maja 2018 o 12:14
Jestem w szoku, że nie było chętnych!!!Myślałem, że ludzie będą się bić.Sam czekam tylko na prawko z offshoreidcardscom i jadę do Norwegii bo mam dość tyrania tutaj za marne grosze....
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2018 o 09:09
Ale nie każdemu jest po drodze zmieniać kraj. Czy to taka przyjemność? A w Polsce nie ma problemów z pracą. Moja mama dostała zatrudnienie przez EuroKadrę z dnia na dzień. Po latach bezrobocia i na dobrych warunkach. Tak więc nie popadajcie w paranoję!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 06:01
Dawniej wiele osob mialo prawo do duzych zwrotow podatkow z racji posiadania rodziny w pl i to byl duzy zastrzyk gotowki. Jednak od 2018 roku prawie wszystkie one zostaly zabrane ( tzw 2 kl podatkowa i diety ). A koszty non stop w gore!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 05:58
Pracuje i mieszkam w NO 6 lat i ciezko znalesc prace zeby dostac 13 tys zl na reke po mieszkaniu. Realne zarobki to okolo 22 tys kr na renke ale do tego dochodzi cale utrzymanie sie w NO. Czyli okolo 8 10 tys kr ze wszystkim i to tak skromnie zyjac ( pokoj 4 tys. jedzenie 2,5 tys transport publiczzny 1 tys. bilety do pl i inne ok 2 tys. ) wiec zostanie kolo 10 12 tys kr czyli jakies 5 tys zl. I to tak jak mowie skromnie zyjac i pracujac non stop a nie ze co miesiac na tydzien czy dwa do pl. bo z 5 tys zrobi sie 3 tys. To sa realia w NO w 2018, Koszty dramatycznie rosna np jak chcesz miec auto w No okolo 2-3 tys kr mies do utrzymania. Dawniej wiele osob mialo prawo do duzych zwrotow podatkow z racji posiadania rodziny w pl i to byl duzy zastrzyk gotowki. Jednak od 2018 roku prawie wszystkie one zostaly zabrane ( tzw 2 kl podatkowa i diety ). A koszty non stop w gore!
Pracuje i mieszkam w NO 6 lat i ciezko znalesc prace zeby dostac 13 tys zl na reke po mieszkaniu. Realne zarobki to okolo 22 tys kr na renke ale do tego dochodzi cale utrzymanie sie w NO. Czyli okolo 8 10 tys kr ze wszystkim i to tak skromnie zyjac ( pokoj 4 tys. jedzenie 2,5 tys transport publiczzny 1 tys. bilety do pl i inne ok 2 tys. ) wiec zostanie kolo 10 12 tys kr czyli jakies 5 tys zl. I to tak jak mowie skromnie zyjac i pracujac non stop a nie ze co miesiac na tydzien czy dwa do pl. bo z 5 tys zrobi sie 3 tys. To sa realia w NO w 20... rozwiń
Avatar
Słodki / 2 marca 2018 o 10:31
8 tysięcy to dużo??to czlowieku chyba nie widziales duzej kasy,jedź do niemiec i na ręke dostaniesz 2500 ojro,i duzo blizej niz do norwegi,i pracujesz 3 tyg,i tydzien w domu,i nic cie nie ibchodZi
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 17:05
witam wraz z zona pracowalismy na farmie przy dojeniu i owcach i jestesmy zainteresowani . i mail ewa.borowska13@wp.pl
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 14:52
Ciekawe za ile godz pracy i czy przeloty gwarantują bo bilety do tanich nie należą podróżując podróżując północ Norwegii, a nie każdy ma doświadczenie w takim sektorze,więc niema co się dziwić ,ze chętnych brak.W ogóle to dziwią mnie ludzie co na forum piszą,ze są zainteresowani.Pracodawca tu was nie znajdzie jak do firmy sami nie uderzycie,więc darujcie sobie te wypociny.pozdr
Avatar
Gość / 15 lipca 2017 o 01:02
Wszystko ładnie, ale jak dochodzi do szczegółów to okazuje się, że to kwota brutto i zakwaterowanie dodatkowo płatne 3000 NOK. Dziwią się że nie ma chętnych, jak na Norwegię to trochę słabe warunki...
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 08:46
Za takie pieniądze w Norwegi to dziękuję, ze Stanów właśnie wróciłem gdzie byłem na kontrakt jako elektryk tunelowy i zarabiałem 3 razy tyle, bez problemów , a wizę dostałem bez problemu i natychmiast,plus darmowy przelot w dwie strony, i na dzień dobry 6000 USD na przeżycie.Norwegia za tą sumę co proponują to albo kicha albo przekręt.
Avatar
Gość / 11 lipca 2017 o 02:34
JESTEM ZAINTERESOWANY OFERTA PRACOWALEM ZA GRANICA KILKA LAT W ROLNICTWIE WYKSZTALCENIE ROLNICZE SREDNIE PRAWO JAZDY KAT B,T. KONTAKT waldimodex@interia.pl
Avatar
Zaskoczony / 11 maja 2018 o 12:14
Jestem w szoku, że nie było chętnych!!!Myślałem, że ludzie będą się bić.Sam czekam tylko na prawko z offshoreidcardscom i jadę do Norwegii bo mam dość tyrania tutaj za marne grosze....
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2018 o 09:09
Ale nie każdemu jest po drodze zmieniać kraj. Czy to taka przyjemność? A w Polsce nie ma problemów z pracą. Moja mama dostała zatrudnienie przez EuroKadrę z dnia na dzień. Po latach bezrobocia i na dobrych warunkach. Tak więc nie popadajcie w paranoję!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 06:01
Dawniej wiele osob mialo prawo do duzych zwrotow podatkow z racji posiadania rodziny w pl i to byl duzy zastrzyk gotowki. Jednak od 2018 roku prawie wszystkie one zostaly zabrane ( tzw 2 kl podatkowa i diety ). A koszty non stop w gore!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 05:58
Pracuje i mieszkam w NO 6 lat i ciezko znalesc prace zeby dostac 13 tys zl na reke po mieszkaniu. Realne zarobki to okolo 22 tys kr na renke ale do tego dochodzi cale utrzymanie sie w NO. Czyli okolo 8 10 tys kr ze wszystkim i to tak skromnie zyjac ( pokoj 4 tys. jedzenie 2,5 tys transport publiczzny 1 tys. bilety do pl i inne ok 2 tys. ) wiec zostanie kolo 10 12 tys kr czyli jakies 5 tys zl. I to tak jak mowie skromnie zyjac i pracujac non stop a nie ze co miesiac na tydzien czy dwa do pl. bo z 5 tys zrobi sie 3 tys. To sa realia w NO w 2018, Koszty dramatycznie rosna np jak chcesz miec auto w No okolo 2-3 tys kr mies do utrzymania. Dawniej wiele osob mialo prawo do duzych zwrotow podatkow z racji posiadania rodziny w pl i to byl duzy zastrzyk gotowki. Jednak od 2018 roku prawie wszystkie one zostaly zabrane ( tzw 2 kl podatkowa i diety ). A koszty non stop w gore!
Pracuje i mieszkam w NO 6 lat i ciezko znalesc prace zeby dostac 13 tys zl na reke po mieszkaniu. Realne zarobki to okolo 22 tys kr na renke ale do tego dochodzi cale utrzymanie sie w NO. Czyli okolo 8 10 tys kr ze wszystkim i to tak skromnie zyjac ( pokoj 4 tys. jedzenie 2,5 tys transport publiczzny 1 tys. bilety do pl i inne ok 2 tys. ) wiec zostanie kolo 10 12 tys kr czyli jakies 5 tys zl. I to tak jak mowie skromnie zyjac i pracujac non stop a nie ze co miesiac na tydzien czy dwa do pl. bo z 5 tys zrobi sie 3 tys. To sa realia w NO w 20... rozwiń
Avatar
Słodki / 2 marca 2018 o 10:31
8 tysięcy to dużo??to czlowieku chyba nie widziales duzej kasy,jedź do niemiec i na ręke dostaniesz 2500 ojro,i duzo blizej niz do norwegi,i pracujesz 3 tyg,i tydzien w domu,i nic cie nie ibchodZi
Avatar
Gość / 26 grudnia 2017 o 17:05
witam wraz z zona pracowalismy na farmie przy dojeniu i owcach i jestesmy zainteresowani . i mail ewa.borowska13@wp.pl
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 14:52
Ciekawe za ile godz pracy i czy przeloty gwarantują bo bilety do tanich nie należą podróżując podróżując północ Norwegii, a nie każdy ma doświadczenie w takim sektorze,więc niema co się dziwić ,ze chętnych brak.W ogóle to dziwią mnie ludzie co na forum piszą,ze są zainteresowani.Pracodawca tu was nie znajdzie jak do firmy sami nie uderzycie,więc darujcie sobie te wypociny.pozdr
Avatar
Gość / 15 lipca 2017 o 01:02
Wszystko ładnie, ale jak dochodzi do szczegółów to okazuje się, że to kwota brutto i zakwaterowanie dodatkowo płatne 3000 NOK. Dziwią się że nie ma chętnych, jak na Norwegię to trochę słabe warunki...
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 08:46
Za takie pieniądze w Norwegi to dziękuję, ze Stanów właśnie wróciłem gdzie byłem na kontrakt jako elektryk tunelowy i zarabiałem 3 razy tyle, bez problemów , a wizę dostałem bez problemu i natychmiast,plus darmowy przelot w dwie strony, i na dzień dobry 6000 USD na przeżycie.Norwegia za tą sumę co proponują to albo kicha albo przekręt.
Avatar
Gość / 11 lipca 2017 o 02:34
JESTEM ZAINTERESOWANY OFERTA PRACOWALEM ZA GRANICA KILKA LAT W ROLNICTWIE WYKSZTALCENIE ROLNICZE SREDNIE PRAWO JAZDY KAT B,T. KONTAKT waldimodex@interia.pl