piątek, 19 stycznia 2018 r.

Puławy

Co wybrali mieszkańcy Puław? Lista inwestycji z budżetu obywatelskiego do realizacji


W Marinie ma powstać miejsce wypoczynku na hamakach lub wiszących fotelach
W Marinie ma powstać miejsce wypoczynku na hamakach lub wiszących fotelach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Znamy już wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Puławach. Komisja do realizacji skierowała łącznie 25 obywatelskich projektów. W przyszłym roku w mieście pojawią się m.in. nowe siłownie plenerowe, kamery monitoringu, a także system zajętości na parkingach.

Tegoroczna edycja BO charakteryzowała się dużą ilością zgłoszonych projektów, nową, zwiększoną ilością rejonów, podwyższoną pulą środków oraz niską frekwencją. Powoli zmienia się także rodzaj zadań, o które wnioskują obywatele. W tym roku, oprócz tradycyjnych kamer monitoringu, siłowni, placów zabaw, czy zielonych skwerów, nie brakowało nowinek technologicznych.

I tak, na placu Chopina stanie solarna ładowarka do telefonów z gniazdami USB. Ułatwienie czeka także kierowców, którzy szukając wolnych miejsc parkingowych w okolicy Hali Targowej, czy alei Królewskiej, będą mogli spojrzeć na elektroniczne tablice. Będą one monitorowały stan zajętości parkingów i wyświetlały aktualną ilość wolnych miejsc. Pewne udogodnienie czeka także rowerzystów, dla których zamontowanych zostanie kilka stacji z kompresorami do pompowania kół.

Pieniądze znajdą się także na: aleję gwiazd urodzonych w Puławach, która powstanie na Placu Chopina, hamaki dla odpoczywających w Marinie, przedłużenie ścieżki rowerowej w okolicy Gościńca nad Wisłą, pojemniki na odpady, chodnik przy ul. Wróblewskiego oraz ławkę księżnej Izabeli Czartoryskiej (Skwer Niepodległości).

Jeśli chodzi o inwestycje rejonowe, to najwięcej z nich trafi na os. Włostowice, czyli najnowszego rejonu (1A). Mieszkańcy zdecydowali, że chcą: nowych kamer monitoringu miejskiego przy ul. Romów i Kowalskiej, biletomatu i płyt betonowych przy Kilińskiego, latarni przy Zabłockiego, barierek przy Krasickiego, słupa ogłoszeniowego przy pętli autobusowej oraz organizacji pikniku z okazji Dnia Dziecka.

W rejonie 1B (Niwa), pieniądze znalazły się tylko na jeden, najdroższy projekt. Chodzi o modernizację traktu pieszego i budowę ścieżki rowerowej z oświetleniem, pomiędzy Szkołą Podstawową nr 11, a nowym osiedlem "Atrium". Na jedno zadanie może liczyć także rejon 4, a będzie nim zapowiadany od miesięcy plac zabaw na rogu ulic Górnej i Kołodzieja.

W rejonie drugim w przyszłym roku pojawią się natomiast progi zwalniające (ul. Wólka Profecka) i domki dla dziko żyjących kotów. Ponadto zaplanowano tutaj kolejną transzę środków na ograniczenie liczebności ptaków osiedlających się na Skwerze Niepodległości oraz na organizację imprezy pn. "BO kocham Puławy". Z kolei w rejonie III, przed ZSO nr 2 powstanie nowy, osiedlowy plac rekreacyjny z ciągiem pieszo-rowerowym oraz siłownia plenerowa przy starej hali MOSiR.

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego była kolejną, w której zawiodła frekwencja. Mieszkańcy miasta w trakcie głosowania internetowego i tradycyjnego oddali w sumie niecałe 5,7 tys. głosów. Wyniki pokazały natomiast, że puławianie zamiast nowych szkoleń, warsztatów hobbystycznych, czy koncertów, cenią sobie tzw. twarde inwestycje. Świadczy o tym niewielkie poparcie dla takich pomysłów jak inscenizacja przyjazdu Józefa Piłsudskiego, koncert Margaret, Beaty Kozidrak, czy zajęć dla seniorów. Wyżej oceniono propozycje rozbudowy sieci ścieżek rowerowych, nowych latarni, terenów rekreacyjnych, czy ułatwień dla kierowców. Na wszystkie wyżej wymienione przedsięwzięcia w budżecie miasta na 2018 roku zabezpieczone zostanie 2,1 mln złotych.

Projekty rejonowe


Rejon nr IA

 1. Monitoring przy ul. Norblina/ Romów
 2. Montaż biletomatu przy wiacie przystankowej nr 206 (ul. Kilińskiego)
 3. Budowa oświetlenia pomiędzy ul. Zabłockiego i ul. Krasickiego
 4. Instalacja monitoringu na osiedlu Włostowice/ Kowalska
 5. Piknik sportowo-rodzinny z okazji Dnia Dziecka
 6. Ułożenie płyt betonowych na ul. Kilińskiego
 7. Montaż barierek zabezpieczających (ul. Krasickiego)
 8. Montaż słupa ogłoszeniowego (pętla autobusowa przy ul. Włostowickiej)

Rejon nr IB

Modernizacja traktu pieszego i budowa ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem (pomiędzy Szkołą Podstawową nr 11 a osiedlem „Atrium”)


Rejon nr II

 1. Poprawa estetyki i higieny na terenie Skweru Niepodległości i przylegających do niego ulic: Al. Królewska i Al. Mała, poprzez ograniczenie liczebności ptaków z rodziny krukowatych
 2. BO Kocham Puławy (organizacja imprezy w Marinie Puławy)
 3. Domki dla wolno żyjących kotów
 4. Progi zwalniające (ul. Wólka Profecka)

Rejon nr III

 1. Osiedlowy plac rekreacyjny – modernizacja terenu zielonego w ciągu pieszo-rowerowym (przed ZSO nr 2 w Puławach) wraz z objęciem go monitoringiem
 2.  Siłownia napowietrzna (pomiędzy ulicą dojazdową do kortów tenisowych a halą MOSIR)

Rejon nr 4

Budowa placu zabaw dla dzieci i siłownia na powietrzu (róg ul. Górnej i Kołodzieja)


Projekty ogólnomiejskie

 1. Dodanie odcinka ścieżki rowerowej w okolicy ul. Wiślanej i siedziby PZW Puławy Miasto do ścieżki rowerowej w bulwarze wiślanym (okolice Gościńca nad Wisłą)
 2. Wprowadzenie urządzeń umożliwiających napompowanie koła w rowerze
 3. Ławeczka na Skwerze Niepodległości z postacią ks. Izabeli Czartoryskiej
 4. Ładowarka solarna (Plac Chopina)
 5. Miejsce wypoczynku na hamakach lub wiszących fotelach (Marina Puławy)
 6. Aleja Gwiazd urodzonych w Puławach (Plac Chopina)
 7. Systemy zajętości na parkingach otwartych (hala targowa przy ulicy Piaskowej, parking wzdłuż Alei Królewskiej)
 8. Pojemniki do segregowania odpadów (bulwar nadwiślański)
 9. Wykonanie chodnika przy Centrum Integracyjno-Rehabilitacyjnym w Puławach (ul. Wróblewskiego 21)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 października 2017 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo każdy mógł oddać 6 głosów w sumie. A ile w końcu mieszkańców zagłosowało, bo tego nie wiadomo. Protokołu żadnego na stronie nie ma? Przy takiej niskiej po raz kolejny frekwencji to po co to organizować? A teraz realizować projekty, na które głosowała garstka osób? Bez sensu, to chyba nie o to chodzi? To są publiczne pieniądze! To już nie jest zabawne z roku na rok!
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2017 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cytat: "będzie za około 2 lata. A, że nie było do tej pory to pretensje do PSPP i PO. Poprzedniej koalicji." Nie będzie hali za 2 lata, bo jest zaledwie polowa kasy na ten cel, natomiast PiS ma w nosie jakieś Puławy i ich potrzeby. Teraz liczy się Tarnów, Oświęcim i Brzeszce w małopolskim, z oczywistych względów. S12 w stronę Radomia też sobie trochę poczeka, a na pewno przed 2023 rokiem jej nie będzie. Do 2023 roku PiS zrujnuje tak budżet, że będziemy znowu spłacać zadłużenie ziemniakami.
Rozwiń
Gość
Gość (7 października 2017 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdzie można zobaczyć listę wszystkich projektów dopuszczonych do głosowania i ile każdy z nich zdobył głosów?? Jakiś protokół z komisji wyborczej ktoś widział w sieci?
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2017 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy seniorzy w końcu zrozumieją do czego nasze zmierza i przestaną gromadnie popierać typów w rodzaju Janusza G.?
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2017 o 19:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To kto to zglaszal, że nie poszli ludzie głosować na swoje projekty.cos mi tu nie gra?! Chyba projekty pisane przez urzędników żeby mieli co robić na etatach. A głosowanie pokazało prawdziwe oblicze zaintetesowania tym całym obywatelskim. Szkoda 2 baniek - wiekszosc pomysłów do bani! I to za nasze pieniądze!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!