poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Puławy

Janowiec jest wyjątkowy, chce być pomnikiem historii

Dodano: 1 kwietnia 2017, 16:37
Autor: rs

Zamek w Janowcu
Zamek w Janowcu (fot. Radosław Szczęch)

Władze chcą, żeby cała miejscowość, wzorem Kazimierza Dolnego, czy muzeum w Kozłówce, została wpisana na ogólnopolską listę Pomników Historii. - Byłaby to dla nas nobilitacja - tłumaczy wójt Jan Gędek.

Uchwałę intencyjną w sprawie rozpoczęcia starań o wpisanie Janowca na tę prestiżową listę radni podejmą w czwartek. Dokument ten pozwoli wójtowi na podjęcie kolejnych kroków, niezbędnych do tego, by Janowiec oficjalnie stał się Pomnikiem Historii.

- Jest to rodzaj prawnej ochrony zabytków, a sama obecność na tej liście, którą zatwierdza prezydent Polski, byłaby dla naszej gminy i samego Janowca, ogromną nobilitacją. Mamy zamek, zabytkowy kościół, ale także cały układ urbanistyczny jest wyjątkowy - mówi wójt Jan Gędek, który przyznaje, że pozytywną opinię w tej sprawie wyraził już m.in. wojewódzki konserwator zabytków.

Sama idea, by Janowiec otrzymał takie wyróżnienie wypłynęła natomiast od aktywnie działającego Towarzystwa Przyjaciół Janowca.

Niestety, droga do celu jest długa. Według wójta, cała procedura może potrwać nawet kilka lat. - Jeśli jednak udałoby się zakończyć to sukcesem, to uważam, że warto - podkreśla Gędek. Co do profitów płynących z otrzymania statusu „pomnika historii”, to są one głównie symboliczne, bo wizerunkowe, ale w przyszłości tego rodzaju wyróżnieniem można próbować przyciągać turystów, więc jest o co walczyć.

Obecnie ten tytuł posiada kilkadziesiąt zabytków i miejsc w całej Polsce, m.in. pole bitwy pod Grundwaldem, zamek w Malborku, układ urbanistyczny Gdyni, Krakowa, Biskupin, zamek w Łańcucie, Święty Krzyż, kopalnia soli w Wieliczce, Kanał Elbląski, czy Hala Stulecie we Wrocławiu.

Czytaj więcej o: Janowiec Pomnik Historii
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu się wszystko sypie, tylko władza ma się dobrze.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, może będą jakieś pieniądze, bo zamek się sypie! I to dosłownie, nie opierajmy się o ściany.
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poprzedni miał referendum! A obecny jest lepszy?
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież nie chodzi o to, żeby coś na prawdę zrobić tylko mówić o swoich planach wielkich i przekonać lud ciemny, a niepiśmienny do swojej kandydatury na kolejną kadencję.
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wójt znowu opowiada o moście na Wiśle? Most nie może powstać, bo teren Wisły jest wpisany do programu Natura 2000 "Małopolski Przełom Wisły'. Po drugie jest to park krajobrazowy, więc opowieści o moście to bajki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!