środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Nowy zakład w Puławach. Więcej śmieci i więcej miejsc pracy

  Edytuj ten wpis
Autor: Daniel Drob

Najważniejsze, że będzie mógł przyjmować więcej śmieci. Zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych został we wtorek oficjalnie otwarty.

Nowy zakład zajął miejsce starego, który nie był już w stanie obsłużyć Puław i sąsiednich gmin. Inwestycja jest częścią dużego projektu, którego celem jest poprawienie puławskiej infrastruktury zarządzania odpadami. − Poprzedni zakład miał przepustowość rzędu 22 tysięcy ton odpadów rocznie. Ustaliliśmy, że nasz region produkuje ok. 45 tysięcy ton, więc przebudowa i modernizacja starego zakładu były konieczne − tłumaczy Tomasz Wadas, prezes Zakładu Usług Komunalnych.

Nowy zakład zaprojektował, wybudował i był odpowiedzialny za jego wyposażenie Mostostal Puławy. Prace trwały ponad dwa lata i rozpoczęły się od częściowej rozbiórki starego zakładu. Nowy budynek został oddany do użytku 15 sierpnia.

Z zakładu będzie korzystało w sumie 21 gmin. Pojawią się też nowe miejsca pracy. − W starym zakładzie było 30 pracowników. Jeszcze nie wiemy, ile osób znajdzie zatrudnienie w obecnym, ale zakładamy, że w sumie będzie pracowało tam 50 osób - zapowiada Tomasz Wadas.

Inwestycja umożliwi gminom wywożenie odpadów do regionalnego zakładu, a co za tym idzie, przestrzegane będą normy unijne dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. − Do tej pory nie wszystkie gminy mieściły się w unijnych normach, przez co nakładane były na nie dotkliwe kary. Dzięki zakładowi to się zmieni - mówi Wadas.

Cała inwestycja kosztowała 47,5 mln zł, z czego ponad 33 mln zł to koszty samej budowy. − Około 14 milionów kosztowało wyposażenie hali i sprzęt ruchomy, np. ładowarki, czy przerzucarka i rozdrabniarka do kompostu − informuje Wadas.

Miasto zdobyło na budowę i zakup sprzętu 29 milionów zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: śmieci Tomasz Wadas Puławy
Darnok
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Darnok
Darnok (2 października 2014 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

świetny tytuł

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!