czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Tak mają wyglądać Termy Celejów. Są wizualizacje basenów, hotelu i SPA

Dodano: 22 września 2017, 14:46

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2017, 16:27

Termy w Celejowie otrzymały dzisiaj oficjalnie decyzję środowiskową, która umożliwi inwestorowi ubieganie się o pozwolenie na budowę. Turystyczny kompleks w gminie Wąwolnica miałby kosztować około 150 mln złotych, a jego budowa może ruszyć nawet w przyszłym roku.

Przygotowania do tej inwestycji rozpoczęły się dekadę temu, gdy prywatni przedsiębiorcy postanowili sprawdzić, czy to prawda, że w Celejowie, głęboko pod ziemią ukryte są gorące, geotermalne źródła. W badania laboratoryjne, głębokie odwierty, wydobywanie próbek zainwestowano miliony złotych, ale okazało się, że źródła nie tylko istnieją, ale woda pozyskana z nich, według Narodowego Instututu Zdrowia Publicznego jest lecznicza, a kąpiele w niej mogą pomagać na wiele różnych dolegliwości. Zapadła więc decyzja o wykorzystaniu geologicznych i przyrodniczych walorów okolic Celejowa.

Na zlecenie firmy "Termy Celejów", w zarządzie którego znalazł się m.in. Witold Woliński, prezes lubelskiego Mak-Domu, opracowano dokumentację techniczną dla nowego kompleksu turystycznego. Nieopodal stoku narciarskiego, na 6 hektarach rozciągać ma się ośrodek złożony z hotelu z 80 pokojami dla gości, restauracji, sali konferencyjnej, gabinetów medycznych, podzimenych parkingów i największego SPA w województwie.

WIDEO

Łączna powierzchnia wszystkich basenów, jakie zaplanowano wybudować przekracza 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Całość uzupełniałyby łaźnie, sauny, pokoje masażystów i fizjoterapeutów, pomieszczenia dla odnowy biologicznej, jacuzzi itd. Woda, w której kąpaliby się goście byłaby obowiązkowo mieszana z tą pochodzenia geotermalnego, bogatą w minerały.

Wizualizację obiektu, który, jeśli powstanie, byłby jedną z najdroższych prywatnych inwestycji tego typu w naszym kraju, moglibyśmy obejrzeć w piątek. Architekt oraz przedstawiciel firmy Termy Celejów omówili niemal każdy techniczny szczegół swojego ambitnego projektu. Zwracali uwagę m.in. na ekologiczność i wysoką samowystarczalność energetyczną ośrodka. Ten, oprócz pomp ciepła, urządzeń do pogrzewania wody bazujących na geotermii, będzie wykorzystywał m.in. fotowoltaikę i solary. Pod ziemią znajdzie się natomiast oczyszczalnia ścieków, której końcowym produktem ma być woda o parametrach o klasę lepszych od tej w rzecze Bystrej (do której będzie zrzucana).

Inwestorzy szacują, że ośrodek każdego dnia będzie odwiedzać średnio około dwustu osób. Około stu ma w nim pracować. Żeby jednak w ogóle termy mogły powstać, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozytywna opinia Ministerstwa Rozwoju, które będzie rozdzielać unijne środki na wsparcie dla tego rodzaju przedsięwzięć.

– Jedną z najważniejszych rzeczy było uzyskanie pozytywnej opinii RDOŚ oraz decyzji środowiskowej. Teraz musimy złożyć wniosek o dofinansowanie unijne, mamy na to czas do 10 października – tłumaczy Witold Woliński z zarządu firmy Termy Celejów oraz prezes Mak-Domu. Jego zdaniem, jeśli firma otrzyma zapewnienie o pomocy finansowej, budowa mogłaby ruszyć nawet w maju przyszłego roku. Potrwałaby około 30 miesięcy. Jakie są jej koszty? – Bez mała 150 mln złotych, dlatego sami na pewno z taki kosztem sobie nie poradzimy – przyznaje prezes. 

Zarówno on, jak i wójt Marcin Łaguna, bardzo liczą na to, że termy powstaną. Oprócz miejsc pracy, ośrodek mógłby przyciągąć kolejne inwestycje turystyczne i rozruszać te już istniejące w pobliżu. Dla samej gminy prężnie działający ośrodek byłby także poważnym płatnikiem lokalnych podatków, co mogłoby podreperować finanse najbiedniejszej gminy powiatu puławskiego, jaką bez wątpienia jest Wąwolnica.

Użytkownik niezarejestrowany
XYZ
Użytkownik niezarejestrowany
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 września 2017 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i fajnie, przynajmniej nie będzie drących się bachorów
Rozwiń
XYZ
XYZ (25 września 2017 o 13:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo to nie aquapark tylko SPA
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygląda jak SPA dla dziadków z Nałęczowa. Żadnych atrakcji dla dzieci, trudno przyjadę tam za 20 lat ;)
Rozwiń
Gość
Gość (24 września 2017 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli jest wola i dobra współpraca ze strony inwestora i władz to wszystko wskazuje na to że budowla powstanie. Z tego co słychać nastawienie strony rządowej jest pozytywne do takich inwestycji.
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2017 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najbliższa Terma zdaje sie jest w środkowej Polsce w Uniejowie i tam jest niebywały sukces. Tutaj musi być tak samo a moze nawet lepiej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!