piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Tak szlachta żyła i się bawiła. Muzeum Czartoryskich w Puławach otworzyło sezon

Dodano: 16 maja 2017, 07:49
Autor: rs

Osiemnastowieczna arystokracja na wyciągnięcie ręki – tak Muzeum Czartoryskich świętowało pierwszy dzień swojej samodzielności, jako nowa, miejska instytucja kultury
Osiemnastowieczna arystokracja na wyciągnięcie ręki – tak Muzeum Czartoryskich świętowało pierwszy dzień swojej samodzielności, jako nowa, miejska instytucja kultury (fot. Łukasz Kołodziej / UM Puławy)

„Ojczyzno-niechaj Cię uwiecznię” – to tytuł wystawy, na którą zaprasza wszystkich Muzeum Czartoryskich w Puławach. Nowy sezon muzeum hucznie otworzyło w sobotę. Były damy, guwernantki, lekcje języka francuskiego i krykiet.

Muzeum zorganizowało dla gości specjalny pokaz, który pozwolił przenieść się w czasy Puław przełomu XVIII i XIX wieku. Dzięki grupie rekonstruktorów historycznych, którzy wcielili się w postaci arystokratów, można było z bliska przyjrzeć się temu, jak spędzali czas. Damy w sukniach z epoki, kapeluszach i gorsetach pijące kawę z porcelanowych zastaw, które obsługiwała służba. Dzieci bawiące się pod okiem guwernantek. Gra w krykieta, czy ciuciubabkę - jak można było się przekonać, puławska szlachta poziomem życia nie odstawała od najbogatszych rodów z innych części Europy. Rezydujące przed pałacem artystokratki przyciągały wzrok i zainteresowanie fotografów.

Honorowym gościem uroczystości inaugurujących nowy sezon w Muzeum Czartoryskich, była prawdziwa księżniczka, Barbara Czartoryska. W uroczystościach wzięli udział także samorządowcy i przedstawiciele władz.

– Cieszymy się, że mieszkańcy Puław pozytywnie zareagowali na sposób, w jaki przygotowaliśmy naszą inaugurację. Zapraszamy do oglądania wystawy pt. „Ojczyzno-niechaj Cię uwiecznię”, a szczególnie do obejrzenia naszego pierwszego eksponatu, listu księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego z 1811 roku – mówi Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich, która podkreśla, że muzealne zbiory będą sukcesywnie poszerzane.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2017 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pragnę zauważyć, że pani dyrektor muzeum jest osobą "poleconą" przez piswoskiego wiceprezydenta, a także startowała z pisowskich list wyborczych. Tak więc jeśli ktoś uważa że muzeum nie jest upolitycznione jest naiwniakiem lub ciemnym ludem.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli się wypowiadacie, nawet twierdząc, że jesteście "muzealnikami" to bardzo proszę o precyzyjne wypowiadanie się na temat. Znajcie ustawy , bo to prostuje kto jest kim i dla czego. Znajcie też nmenklaturę historyczną, poznajcie czym jest rekonstrukcja, jakiej epoki i wieku dotyczy, poznajcie tez jakie są najnowsze trędy wystawiennictwa muzealnego i jego promocji. Dopiero potem się na ten temat wypowiadajcie. Bo nawet jesli macie jakieś zdanie to powinno być uzasadnione nie mitami i "sobiemyślę", lecz ugruntowanym obcowaniem z kulturą!
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wpisy potwierdzają stwierdzenie klasyka K. "Ciemny lud to kupi...." Ktoś pisze o wartościach, a innym starczy KORYTO, za które zapłacą ich dzieci ... To niech mają...
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo PiS! Dobra zmiana!
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zajmuję się muzealnictwem, dlatego nie widzę w tym nic nowego? takie wsparcie działalności muzealnej przez grupy rekonstrukcyjne to rzecz normalna (wystarczy wejść na strony muzeów żeby sprawdzić ten fakt). ale nowe, a właściwie powrót do przeszłości, była niedzielna impreza (14.05) dla zaproszonych gości (dla lepszego sortu). dlatego dla tego nadania pisowskiego i prawicy puławskiej nie widzę przyszłości, jak i dla tego muzeum i tej pani "dyrektor". czas pokaże, czy mam rację. mam tylko pytanie na jakich zasadach i za czyje pieniądze zorganizowano imprezę zamkniĘtĄ 14 maja 2017 r. w "muzeum". za***yła mnie tylko obojętność mieszkańców puław na te partyjne nominacje dyrektorów: domu chemika i muzeum. demokracja to konkurs. a nie ma nic gorszego od upartyjnienia kultury, bo wtedy mamy do czynienia z indoktrynacją np. wybór imprez w domu chemika za nowego nadania.. już to potwierdza !!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!