środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

Związkowcy PZL-Świdnik chcą zawiadomić prokuraturę. "Prezydent faworyzował Airbusa"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2015, 20:15

Związkowcy z PZL-Świdnik domagają się unieważnienia przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. W piątek będą o tym rozmawiać z szefem resortu obrony. Chcą również donieść do prokuratury na prezydenta Bronisława Komorowskiego

NSZZ "Solidarność” zarzuca prezydentowi faworyzowanie jednego z producentów – firmy Airbus Helicopters. Podczas ostatniej wizyty w Lublinie Bronisław Komorowski stwierdził, że Polska nie będzie kupować krajowych produktów tylko dlatego, że są "nasze”. Wybrany miał zostać najlepszy model. Kilka dni później resort obrony ogłosił, że do testów zakwalifikuje tylko zaproponowany przez Francuzów śmigłowiec Caracal.

– Zachowanie prezydenta nosi znamiona przestępstwa. Te słowa skierowane były przeciwko PZL-Świdnik i jednoznacznie faworyzowały Airbusa – mówi Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność”. – Zamierzamy w tej sprawie złożyć zawiadomienie do prokuratury. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

To decyzja polityczna

Związkowcy z PZL- Świdnik są przekonani, że przetarg na dostawę śmigłowców dla polskiej armii był "ustawiony”.

– Wraz z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej kolejne sygnały mówiły o tym, że karty w przetargu śmigłowcom zostały rozdane – napisali we wspólnym oświadczeniu członkowie związków działających w PZL-Świdnik. – Decyzja podjęta przez MON nie jest decyzją merytoryczną, a polityczną. Uderza w interes gospodarczy Polski, a w najbliższych latach pogrzebie polski przemysł lotniczy.

Według związkowców MON niesłusznie winą za porażkę w przetargu obarcza zarząd firmy. – Domagamy się upublicznienia wyników prac komisji przetargowej – mówi Andrzej Kuchta, przewodniczący NSZZ "Solidarność” w PZL-Świdnik. – Chcemy również, by rząd zmienił skład komisji i raz jeszcze przyjrzał się wszystkim ofertom.

Związkowcy przekonują, że resort podnosił wymagania stawiane maszynom już po zaprezentowaniu konkretnych ofert. Chodziło m.in. o gabaryty. Zdaniem pracowników PZL-Świdnik, świadczy to o preferencyjnym traktowaniu firmy Airbus Helicopters.

Zdążymy w dwa lata

Związkowcy dementują również informacje, jakoby tylko maszyna francuskiego koncernu miała możliwość serwisowania w zakładach lotniczych w Łodzi (jedno z wymagań przetargowych – red.). Wszyscy oferenci podpisali bowiem z WZL Łódź odpowiednie porozumienia. Poza tym PZL-Świdnik zobowiązało się do dostarczania śmigłowców od 2017r., a nie dopiero za cztery lata, jak informował resort obrony.

O czteroletnim terminie pisał na Twitterze rzecznik MON oraz minister Tomasz Siemoniak. Krzysztof Krystkowski, prezes PZL-Świdnik wdał się z nimi w ostrą polemikę. – W ofercie pierwsze dostawy z PZL-Świdnik w 2017 r. Nie wmawiam. Źle czytacie – odpisał prezes Krystkowski przedstawicielom MON. I podał konkretne punkty w ofercie PZL mówiące o terminach dostaw.

Spotkanie związkowców z Mielca i Świdnika z ministrem obrony zaplanowano na piątkowe popołudnie. Przedstawiciele załóg chcą poznać szczegóły przetargu. – Mamy również propozycje zapewniające równiejsze traktowanie Świdnika i Mielca – dodaje Kuchta.

Resort obrony miał zamówić 70 śmigłowców w czterech wersjach. Wartość kontraktu szacowano na 12 mld zł. Po zaproszeniu do testów firmy Airbus Helicopters okazało się, że armia kupi tylko 50 maszyn w dwóch podstawowych wersjach. Mają one kosztować ok. 13 mld zł. Francuzi, jako jedyni spośród startujących w przetargu, nie mają zakładu w Polsce.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
beata_mazerkiew
sir
rozbawiona Iwona
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

beata_mazerkiew
beata_mazerkiew (29 kwietnia 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wiem, że troche nie na temat , ale widzę, że temat jest gorący a zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:

Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zjedzeniu tam rurki z kremem. 
Jestem mamą dziecka, które przez bezmyślność i łakomość na kasę właścicieli spędza teraz w szpitalu 4 dobę.
Pozdr
Rozwiń
sir
sir (29 kwietnia 2015 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pomijam antypolski rząd i prezydenta mungoła... ale towarzysze związkowcy trzepią ładną kaskę liżąc dupcie wzajemnie z dyrekcją, taka prawda

Rozwiń
rozbawiona Iwona
rozbawiona Iwona (24 kwietnia 2015 o 23:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bronek to dla kolegów.Przedstawianie mnie w świetle,jako zdrajca narodu mija się totalnie z prawdą.Nigdy nie miałem żadnych kontaktów i wspólnych interesów z komunistami.Zawsze ale to zawsze byłem w opozycji.Przeciwko komunie,to ja walczyłem w przeciwieństwie do krzykaczy,którzy w większości nawet jeszcze nie żyli w tamtych czasach.Więc nie mają zupełnie pojęcia o realiach tamtych zgniłych czasów.Żadnych helikopterów nie faworyzuję,tylko dałem do zrozumienia że nikt nie może być pewny i musi stanąć na głowie by mu się udało..Nieco starsze Francuskie konstrukcje,zostały zrekonstruowane i przerobione w sposób by nie odbiegały od nowych a i odpowiadały wymaganiom.Mielec i Świdnik są zbulwersowani.Rozumiem ale kierownictwo zakładów od początku wiedziało ile ich helikopterom brakuje żeby wygrać przetarg i nie robili prawie nic w związku a i nie informowali odpowiednio związkowców by przygotować ich do ewentualnej porażki..Przypominam że nigdy nikomu źle nie życzyłem i nie mam takiego zamiaru.Wywodzę się z partii rządzącej i uważam że tylko dlatego mniejszość elektoracka sieje propagandę nienawiści.To zakrawa demokracji.Zwłaszcza gdy czytam komentarze w związku z trafieniem do szpitala pana Bartoszewskiego.Ludzi którzy życzą Mu nawet śmierci.Bardzo smutno mi się robi ale na szczęście większość Polaków zna prawdę historyczną i wie ile cierpienia przeżył pan Włodzimierz.Życzę panu Bartoszewskiemu by dożył spokojnie setki

Na Mazury  macać kury, bu,ha,ha,ha.

Rozwiń
Tytus
Tytus (24 kwietnia 2015 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy wy widzieliście aby policja Niemiecka jeżdziła citroenem lub peagotem lub policja francuska jeżdziła oplem lub mercedesem albo voldzwagenem???. Jeśli pieniądze pójdą za granicę to wszyscy stracą a nie tylko Świdnik i Mielec. Czy nasze wojsko i rząd nie rozumieją, że żyją z naszych podatków a nie francuskich czy niemieckich ??? Kiedy ci wszyscy durnie zrozumieją, że wydają nasze pieniądze a nie swoje?!. Może kupmy sobie do tego jeszcze kilka Pendolino mimo, że nasza Pesa sprzedaje do wszystkich krajów Europy?! Kiedy Polacy zaczną myśleć !?

Rozwiń
Tytus
Tytus (24 kwietnia 2015 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy wy widzieliście aby policja Niemiecka jeżdziła citroenem lub peagotem lub policja francuska jeżdziła oplem lub mercedesem albo voldzwagenem???. Jeśli pieniądze pójdą za granicę to wszyscy stracą a nie tylko Świdnik i Mielec. Czy nasze wojsko i rząd nie rozumieją, że żyją z naszych podatków a nie francuskich czy niemieckich ??? Kiedy ci wszyscy durnie zrozumieją, że wydają nasze pieniądze a nie swoje?!. Może kupmy sobie do tego jeszcze kilka Pendolino mimo, że nasza Pesa sprzedaje do wszystkich krajów Europy?! Kiedy Polacy zaczną myśleć !?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!