piątek, 23 lutego 2018 r.

Świdnik

Starostwo użyło zdjęć bez zgody autora. Odszkodowanie i przeprosiny

Dodano: 12 czerwca 2017, 08:51
Autor: aa

Tadeusz Chwałczyk
Tadeusz Chwałczyk (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na mocy podpisanej ugody, Starostwo Powiatowe w Świdniku przeprosi Tadeusza Chwałczyka, emerytowanego dziennikarza, za bezprawne użycie zdjęć, których jest autorem. Powiat zrobi to, mimo że sąd tego nie nakazał.

– Ugoda ma to do siebie, że każda ze stron zgadza się na pewne ustępstwa – mówi Tadeusz Chwałczyk. – Mnie zależało przede wszystkim na przeprosinach, które mają ukazać się w pięciu tytułach. Zrezygnowałem z przeprosin w radiu i telewizji.

– Podpisanie ugody wynika z szacunku do pana redaktora Chwałczyka i jego dorobku – komentuje Jakub Osina, członek Zarządu Powiatu w Świdniku. – Sprawa dotyczy decyzji poprzednich władz powiatu, ale jest ciągłość władzy. My to szanujemy. Wydaje nam się, że lepiej tę sprawę zamknąć i nie narażać powiatu na dodatkowe koszty związane z dalszym postępowaniem sądowym.

Sprawa dotyczy zdjęć generała Tadeusza Góry i innych materiałów wykorzystanych w folderze wydanym przez Starostwo Powiatowe w Świdniku pt. „Świdnickie tradycje lotnicze” oraz zamieszczone na stronie internetowej powiatu. Tadeusz Chwałczyk natknął się na nie przypadkiem. Starostwo zaś nie miało pewności, czy materiały są chronione prawem autorskim.

W 2012 roku ruszył proces. Chwałczyk domagał się 26 tys. zł odszkodowania i 10 tys. zadośćuczynienia. Żądał też przeprosin w mediach. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że 8 zdjęć jest chronionych prawem i zasądził byłemu dziennikarzowi 2 tys. zł zadośćuczynienia. Od tego wyroku Chwałczyk się odwołał. We wrześniu ub. r. Sąd Apelacyjny w Lublinie wydał wyrok, oddalając w większości apelację świdniczanina. Zgodnie z wyrokiem Chwałczyk miał otrzymać od starostwa odszkodowanie za 12 zdjęć podlegających ochronie autorskiej – w kwocie 4,8 tys. zł plus odsetki liczone od dnia 17 września 2012 r. Nie było jednak mowy o przeprosinach, ze względu na zbyt ogólny charakter oświadczenia.

Tadeusz Chwałczyk złożył wniosek kasacyjny do Sądu Najwyższego. – Jeśli ukażą się przeprosimy, mój adwokat wycofa ten wniosek z sądu – dodaje Chwałczyk.

Przeprosimy mają ukazać się w gazetach w tym tygodniu.

Tymczasem Tadeusz Chwałczyk wydał kolejną swoją książkę o tematyce lotniczej pt. „Siadanie z wiatrem i inne opowiadania”. – W książce jest kilkanaście opowiadań, w których motywem przewodnim jest wiatr – mówi Chwałczyk. – Co najmniej połowa z nich jest poświęcona naszemu regionowi.

Wydawnictwo będzie można kupić m.in. od przyszłego tygodnia w księgarni Libro w Świdniku. – W sobotę będę podpisywać książkę podczas lotniczej imprezy w Depułtyczach – zapowiada Chwałczyk.

Gotowa do publikacji jest też kolejna książka dziennikarza – „Leksykon lotników Lubelszczyzny” z 500 biogramami i fotografiami.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 czerwca 2017 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Rozumię prawa autorskie do piosenko, obrazu, wiersza itp. Ale do zdjęcia?" Co za tępak.
Rozwiń
Gość
Gość (16 czerwca 2017 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fakt. Naruszono jego prawa. Rozśmieszają mnie jego "krokodyle" łzy, że zależało mu tylko na przeprosinach. Skoro tak, to skąd te roszczenia na łącznie 36000 zł? Facet jest najzwyczajniej pazerny tak, jak nauczył go ZPAF.
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2017 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fotografia posiada element twórczy (w wyborze momentu fotografowania, obiekcie, kompozycji, świetle, itp itd) i jest uznawana za utwór.
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2017 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumię prawa autorskie do piosenko, obrazu, wiersza itp. Ale do zdjęcia? No bez przesady. Każdy umi pstryknąc fotke.
Rozwiń
marcin z PO
marcin z PO (12 czerwca 2017 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Czy aby "szacunek do pana redaktora Chwałczyka" nie wynikał ze wspólnego kandydowania z list SLD?
 to znaczy że co? że czerwony był ten dzidziunio?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!