środa, 21 marca 2018 r.

Świdnik

Świdnik: Nowe idzie na targ. Co się zmieni?

Dodano: 2 września 2016, 17:02

Kupcy i kupujący wypowiadali się na temat modernizacji targowiska (fot. AS)
Kupcy i kupujący wypowiadali się na temat modernizacji targowiska (fot. AS)

Zadaszenie targu, miejsca dla rolników i producentów ekologicznej żywności i nowe ogrodzenie – te m.in. prace w pierwszej kolejności chcą wykonać władze na targowisku miejskim. Przetarg na opracowywanie dokumentacji projektowanej urzędnicy mają ogłosić na początku przyszłego roku.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Do modernizacji targowiska miejskiego przy ul. Targowej urzędnicy przygotowują się już od pewnego czasu. Temat poprawy warunków na targowisku pojawił się m.in. na majowej sesji Rady Miasta. Świdnicki magistrat przygotował też ankiety dla przedsiębiorców, którzy prowadzą w tym miejscu działalność gospodarczą jak i kupujących. Wszystko po to, aby dowiedzieć się na jakie zmiany liczą osoby, które z tego miejsca korzystają najczęściej.

– Na targowisku byliśmy dwukrotnie w sierpniu, raz w środku tygodnia, raz w sobotę – mówi Aleksandra Dyjak z Urzędu Miasta w Świdniku. – W sumie zebraliśmy ok. 400 ankiet zarówno od kupujących jak i handlujących.

Po analizie ankiet urzędnicy przystąpią do przygotowania przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy targowiska miejskiego.

– Ponieważ mówimy o przyszłym roku, więc pieniądze na ten cel zabezpieczymy, jak tylko zostanie uchwalony przyszłoroczny budżet – wyjaśnia Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Przetarg będziemy ogłaszać z początkiem przyszłego roku.

Władze Świdnika chcą podzielić dokumentację na dwie części, bo faktycznie będzie ona dotyczyć dwóch placów targowych. – Pierwszy to teren obecnego targowiska, druga części to teren znajdujących się przy torach – precyzuje Piotrowicz.

W przypadku modernizacji obecnego targowiska w planach jest wykonanie zadaszenia. – Chcemy je wykonać nad całym obecnym targowiskiem – tłumaczy zastępca burmistrza Świdnika.

– Powstałyby też strefy dla producentów żywności ekologicznej i rolników indywidualnych. To byłaby nowa rzecz, którą chcemy zrobić. Poza tym zostałaby też wyrównana kostka i uzupełniona ta, która ewentualnie się pozapadała. Powstałoby też nowe ogrodzenie. Jeśli właściciele wyraziliby zgodę zostałyby wymienione kontenery na nowe.

Ponieważ stanowią własność przedsiębiorców to już od nich będzie zależeć czy takie działania zostaną podjęte. Miasto ma przygotować dla kupców ofertę z tym związaną.

W przypadku drugiego terenu – przy torach - miasto planuje, że plac ogrodzi i utwardzi. – Chcemy też, aby powstały stanowiska dla rolników, ale takie, które umożliwią im sprzedaż produktów pochodzących z gospodarstwa bezpośrednio z samochodu – zaznacza Piotrowicz.

Jeśli urzędnicy będą mieć już dokumentację projektową będą chcieli ruszyć z robotami. – Jeśli w przyszłym roku pozwolą warunki, to możemy prace rozpocząć – zaznacza zastępca burmistrza Świdnika. – Jednak kwestie związane z projektowaniem tego drugiego placu mogą potrwać nieco dłużej ze względu na uzgodnienia z koleją.

Na wniosek handlujących na targowisku ma powstać również węzeł sanitarny, zostanie doprowadzona woda.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 września 2016 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ha ha pozmieniaja i.. podniosa oplaty handlujacym! Targ od wiekow byl targiem ze swoimimi blaskami i cieniami, a tu kombunuja jak cos zepsuc!
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
liczy sie ten kto wykupi miejsce do chandlu
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki rolnik tam bedzie handlowal TO BEDZIE PSEUDO ROLNIK mam trszke swojego a reszte maja rolnicy na gieldzie Ipoco taaen kit sie ludziom do uszu bwciska Skoro i tak chodzi o kase dla miasta
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kloca mozna jak piesek w trawie :P
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po co uzgadniać z koleją? Zróbcie tak jak to jest w Indiach czy też w Wietnamie (wszystko jedno ,gdzieś u ciapatych )Rozłóżcie stragany na torach.Pociąg nadejdzie to się złoży, pojedzie to się rozłoży z powrotem. Taka opcja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!