wtorek, 17 stycznia 2017 r.

Włodawa

Powiat graniczy z dwoma państwami, a nie ma przejścia granicznego. Dlaczego?

Dodano: 11 stycznia 2017, 21:42

Powiat włodawski graniczy z Białorusią i Ukrainą (fot. Google Street View)
Powiat włodawski graniczy z Białorusią i Ukrainą (fot. Google Street View)

Od dwóch miesięcy Adam Peruta, włodawianin mieszkający od 12 lat w Anglii, nie może doczekać się odpowiedzi od posłów PiS na swoje e-maile. Usiłował zainteresować ich sprawą braku przejścia granicznego w mieście i powiecie.

– W powiecie włodawskim bezrobocie osiągnęło już poziom 20-24 proc. – mówi Peruta. – Tak w powiecie, jak i samej Włodawie ubywa mieszkańców. Z danych GUS wynika, że z obecnych ok. 12 tys. mieszkańców Włodawy w 2030 r. pozostanie zaledwie 8 tys.

Zdaniem Peruty szansą na ożywienie życia gospodarczego miasta i powiatu mogłoby być uruchomienie tam przejścia granicznego.

– Trudno zrozumieć, że powiat, który graniczy z Białorusią i Ukrainą, dotąd nie ma na swoim terenie ani jednego takiego przejścia – dodaje pan Adam. – Wiem, że w przeszłości samorządowcy starali się, aby takie przejście z Białorusią powstało we Włodawie lub z Ukrainą w Zbereżu. Niestety, ich wysiłki spełzły na niczym.

Po braku reakcji na e-maile Peruta zdecydował się wysłać listy na prywatne adresy parlamentarzystów. Na początek zaadresował je do 17 posłów PiS. Wcześniej udało mu się zainteresować budową przejścia granicznego dwóch posłów z Klubu Kukiz 15: Jerzego Sachajko i Jakuba Kuleszę. Obaj wyrazili chęć wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym budowie przejścia granicznego w rejonie Włodawy oraz tragicznej sytuacji demograficznej powiatu włodawskiego. Wyznaczyli je we Włodawie 25 marca. Gospodarzem ma być burmistrz miasta.

– Liczę na to, że również posłowie PiS się zmitygują i do nas dołączą – mówi pan Adam. – Tym bardziej, że sam jestem zwolennikiem tej partii, rządów silnej ręki i zdecydowanego przywódcy. Jest mi przykro, że właśnie ci politycy mnie zignorowali.

W osobistych listach do posłów Peruta przedstawił im okoliczności, w jakich musiał szukać pracy w Anglii. Chociaż mu się tam powiodło, to i tak zamierza wrócić do rodzinnej Włodawy. Chodzi tylko o to, aby nie było to miasteczko umierające, ale z perspektywami.

Dla Peruty, jak napisał w listach do posłów, Włodawa to „najpiękniejsze miejsce na świecie, nie ten śmierdzący, zatłoczony Manchester, w którym przyszło mi żyć. Właśnie to małe włodawskie miasteczko, te lasy, jeziora, czyste powietrze, grzyby, ryby, wypady z rodzicami, jak byłem mały, to jest moja Mała Polska.

– Doceniam zaangażowanie Adama Peruty – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Im więcej mówi się o potrzebie uruchomienia przejść granicznych w rejonie Włodawy, tym lepiej. Sprawą tą, niestety wciąż bez powodzenia, zajmowali się wszyscy moi poprzednicy. Być może marcowe spotkanie, którego będę gospodarzem, okaże się przełomowe. Tym bardziej, że przynajmniej na poziomie samorządowym obserwuję znaczące ocieplenie w stosunkach polsko-białoruskich.

Użytkownik niezarejestrowany
Jessika z dziecmi
adamperuta80
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (dzisiaj o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzimisię samorządowe, a nie rządowe ponosi winę, za nie powstanie przejść granicznych we Włodawie i Zbereżu! Łukaszenka: pieniędzy nie mamy, a jeżeli Polacy wybudują po swojej stronie i odprawy będą wspólne, to zgoda jest.Ambasador Ukrainy w Polsce: ze łzami w oczach walczyłem o przejście, a władze krajowe były za pod warunkiem, że samorząd do inwestycji się dołoży. Widzimisię tylko o rozwój metropolii dbało, a inwestycje włodawskie blokowało.
Rozwiń
Jessika z dziecmi
Jessika z dziecmi (3 dni temu o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...a może tak bez wielkiego haloo i na spokojnie odwalicie się od PiS i rajcow? Jak będzie taka potrzeba to się i przejście zrobi, ale o tym musza decydować madrzy ludzie w Warszawie, a nie jakiś burak, co to machnal reka na region i pojechał lizać zadki kapitalistom. Mnie się we Włodawie żyje dobrze i musze przyznać że rząd teraz o nas dba. mam 3 dzieci i na każdy dodatek co nie zmusza mnie do ponizania się przed jakaś durna szefową co za pare groszy chce ażeby człowiek wyrywał ze siebie żyły i robił bez przerwy. Na Bialym dorabiałam i powiedziałam że szkoda czasu co mogę dac swoim dzieciom i z nimi być! U nas jest calkiem dobrze jak popatrzyć na innych co się płaszczą ....
Rozwiń
adamperuta80
adamperuta80 (4 dni temu o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
witam,. serdecznie dziekuje za dobre slowa .
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 07:39) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Turystyka pola golfowe Agro, gospodarstwa piękne lasy dzika naturalna przyroda i tyle w temacie zapraszam do dyskusji. czekam na propozycje. a komentarzy powinno być. tysiące. a nie dwa lub trzy
Rozwiń
andże-lika
andże-lika (5 dni temu o 22:06) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Adamie proszę się nie przejmować tymi "odmieńcami"- oni są w znikomej mniejszości. Myślę, że te posty napisał tylko jeden nieudacznik. Do roboty żadnej się nie chce iść,tylko narzekać potrafi,nawet zazdrości takim jak pan,że mogli wyjechać.On zapewne piwko,papierosy,telewizor,komputer i pretensje do mamusi,że mało daje. Chyba żle mu się nie powodzi, skoro stać go na komputer + internet, a może bierze za mało zasiłku z GOPS-u, MOPS-u. Należy do ludzi roszczeniowych. Pozdrawiam!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24