poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Zamość

W Goraju wystawią "Diabełki"

Dodano: 29 grudnia 2015, 18:35
Autor: ask

Będą straszydła i diabły, a żaden z widzów nie będzie mógł czuć się bezpieczne. 31 grudnia na rynku w Goraju mijający rok tradycyjnie już pożegna wyjątkowe widowisko plenerowe „Diabełki”.

– To jedyne takie widowisko na Lubelszczyźnie, a być może także jedno z niewielu w Polsce. Tradycja „Diabełków” sięga w naszym regionie co najmniej 100 lat – przyznaje Marta Miszczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju.

Organizacji przedsięwzięcia tradycyjnie już podejmują się strażacy z OSP Goraj. Po nieszporach w kościele parafialnym (godz. 17) na rynek przyjedzie Stary Rok.

– Razem z diabłami i straszydłami okrąży trzy razy gorajski rynek, nie mogąc pogodzić się z tym, że za chwilę skończy się jego panowanie. Stary rok jeździł już u nas konno i jeepem, a w tym roku jego środkiem transportu będzie stary ciągnik ES, za którym na kole będzie kręciło się dwóch dziadów – zdradza Paweł Kuraś, organizator tegorocznego widowiska.

Stary Rok podsumuje także mijających 12 miesięcy. – Scenariusz co roku jest modyfikowany, tak żeby pasował do aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej Goraja i całej Polski – dodaje Kuraś. – Diabły i anioły w towarzystwie mijających miesięcy, pór roku oraz miejscowego Żyda będą walczyły o duszę Starego Roka. Ich rozmowa jest zawsze burzliwa, ale nieuchronnie prowadzi do końca jego żywota. Śmierć w towarzystwie diabłów zwycięży, a symbolem zmiany jest rozpalenie ogniska, które ukazuje koniec i początek.

Po nim nadejdzie Nowy Rok, czyli strażak w galowym mundurze, który obieca mieszkańcom poprawę życia i zaprosi do zaśpiewania wspólnej kolędy „Wiarus”. Do końca nie będzie jednak spokojnie, bo w trakcie trwania przedstawienia diabły będą przekomarzać się z widownią, zaczepiać ludzi, malować im twarze, a śmierć założy kosę starszym mieszkańcom.

– Nasze plenerowe widowisko cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej osób przyjeżdża, by je obejrzeć. Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie – wyraża nadzieję Marta Miszczak.

Czytaj więcej o: Goraj
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!